REGIÓN HRDINOV AJ UNESCO PAMIATOK
Od kúpeľov cez unikátne drevené kostoly až po dejisko tvrdých bojov druhej svetovej vojny. Šariš zaujme milovníkov prírody, histórie i umenia.

Región s bohatou históriou, ktorého centrom bol kedysi Šarišský hrad, nájdete na severovýchode Slovenska. Hornatá oblasť horného Šariša hraničí na severe s Poľskom a zaberá územie dnešných okresov Bardejov a Svidník. Dolný Šariš sa tiahne okresmi Prešov a Sabinov. Rozmanitý kraj s rozlohou takmer tritisíc štvorcových kilometrov s bohatou históriou solivarníctva či baníctva ulahodí fanúšikom turistiky, historickým nadšencom i cestovateľom bažiacim po dobrodružstve.
REGIÓN UNESCO PAMIATOK
Šariš je domovom hneď niekoľkých pamiatok zapísaných v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Patrí medzi ne aj historické centrum mesta Bardejov, ktorého návštevu pri objavovaní tohto kraja rozhodne nemožno vynechať. Práve vďaka námestiu lemovanému 46 meštianskymi domami radia mnohí cestovatelia Bardejov medzi najkrajšie slovenské mestá. Za pozornosť stojí predovšetkým renesančná radnica zo 16. storočia a gotická Bazilika minor svätého Egídia zo 14. storočia. Od roku 2008 zaradili medzi klenoty UNESCO aj osem slovenských drevených kostolov takzvaného Karpatského oblúka. Z nich sú tri na Šariši: v Hervartove, Bodružali a Ladomirovej a ďalší v neďalekej Ruskej Bystrej. Unikátne sakrálne stavby s charakteristickými kopulovitými vežami sú prevažne gréckokatolícke, v Hervartove ide o rímskokatolícky chrám. Okrem tých, ktoré sú ocenené miestom v súpise svetového dedičstva, sa v regióne nachádzajú aj desiatky ďalších drevených kostolov. V okolí Svidníka ich nájdete takmer v každej obci. Väčšina z nich sa dodnes využíva na bohoslužby. Otvorené sú aj pre turistov, návštevu si však treba vopred dohodnúť s príslušným správcom.
Šariš ulahodí aj obdivovateľom hradov. Neďaleko Prešova sa týči turisticky najatraktívnejší Šarišský hrad, odporúčame aj návštevu Kapušianskeho hradu a hradu Plaveč so zachovanými torzami obvodových múrov či bášt. Zo Zbojníckeho a Kamenického hradu sa zachovali už len zvyšky. Výhľady z hradných kopcov všetkých spomenutých hradov však stoja za to.
VOJENSKÁ HISTÓRIA I TURISTIKA
Tesne pri poľských hraniciach, neďaleko hraničného priechodu Vyšný Komárnik, sa týči pamätník pripomínajúci jednu z kľúčových vojenských operácií druhej svetovej vojny v Československu. V roku 1944 sa tu odohrala bitka o Dukliansky priesmyk. Krvavé boje, počas ktorých padlo vyše 60-tisíc sovietskych a československých vojakov, pripomína okrem 28 metrov vysokého pamätníka s cintorínom aj rozhľadňa s múzeom, tanky rozostavané po okolí či názov územia, kde sa bojovalo – Údolie smrti. Vojenskú história dopĺňajú múzeum a pamätník stojaci priamo vo Svidníku.
Na Dukle sa zároveň začína aj najdlhšia slovenská turistická trasa – Cesta hrdinov SNP. Je dlhá približne 770 kilometrov a prechádza väčšinou regiónov, ktoré zohrali dôležitú úlohu v rámci Slovenského národného povstania či oslobodzovania Československa. Cieľovým bodom treku značeného červenou značkou je hrad Devín. Šarišom vedie práve cez spomínané Údolie smrti.
Milovníci turistiky si však prídu na svoje aj na ďalších, hoci menej známych turistických trasách vedúcich Východnými Karpatami. Spravidla ide o nenáročné túry, ideálne pre rodiny s deťmi. Odporúčame okruh z obce Medvedie po modrej a zelenej značke k poľským hraniciam a naspäť po žltej a červenej, ktorý je dlhý približne 12 kilometrov.
KÚPELE, DETSKÝ PARK ČI HVEZDÁREŇ
Šariš má čo ponúknuť aj návštevníkom túžiacim po relaxe a oddychu. Pre tých, čo hľadajú ticho a profesionálnu starostlivosť, sú ideálnou voľbou Bardejovské Kúpele, patriace medzi špičku nášho kúpeľníctva. Aktuálne ponúkajú aj liečbu postcovidového syndrómu. Rodiny s deťmi si zas prídu na svoje v Aquaparku v Lipanoch, ležiacom na skok od Sabinova.
Okrem toboganov či ďalších atrakcií sa v komplexe nachádza aj wellness centrum. V Prešove čakajú na malých objaviteľov hvezdáreň a planetárium, v Stropkove sa zas môžu tešiť na ZOO park, ktorý je otvorený každý deň od 10:00 do 17:00. Za vstup zaplatí dospelý tri eurá, vstupenka pre deti od troch do 15 rokov vyjde na 1,50 eura.
Už viac ako tri storočia stojí na okraji Prešova jedna z najvýznamnejších technických pamiatok na Slovensku. V legendárnom Solivare dokázali naraz uskladniť viac ako 10-tisíc hektolitrov soľanky, z ktorej neskôr varili soľ. Zrekonštruovaný objekt dnes slúži ako múzeum. Súčasťou unikátnej expozície sú aj šachta Leopold, klopačka, varňa, budova gápľa, huta a kováčske dielne. Otvorené je v stredu až nedeľu.
CHUTE RUSÍNSKEHO REGIÓNU
Nielen dvojjazyčné názvy obcí, ale aj tradičná kuchyňa dáva na známosť prítomnosť rusínskej kultúry. Na Šariši si radi pochutnávajú na kapustovo-cviklovej mäsovej polievke známej ako boršč. Do kapustných listov zasa balia zmes mletého mäsa a korenín. Takzvané holubky sa podávajú s paradajkovou omáčkou.
HORNÝ ŠARIŠ V ČÍSLACH
- 300 - dĺžka karpatskej drevenej cesty v kilometroch
- 50 - približne toľko drevených objektov sakrálnej architektúry sa na Slovensku zachovalo.
- 770 - kilometre, ktoré treba prejsť, aby ste zdolali cestu hrdinov SNP.
- 3000 - rozloha regiónu Šariš v kilometroch štvorcových.