Jesenné výlety v Nízkych Tatrách
Podľa skúsených turistov najkrajším obdobím v Nízkych Tatrách je jeseň, keď lesy a horské lúky žiaria tisíckami farieb. Prinášame vám niekoľko tipov, kde sa na vlastné oči môžete presvedčiť o tom aj vy!

Vrbické pleso
Najväčšie prírodné jazero v Nízkych Tatrách sa nachádza v nadmorskej výške 1113 metrov nad morom v blízkosti Demänovskej jaskyne slobody. Keďže je ľahko dostupné, je obľúbeným východiskovým bodom na pešie túry v okolí. Chodníkom okolo 115 metrov dlhého a 62 metrov širokého jazera prejdete v závislosti od tempa za 20 – 60 minút. Trasa nie je vôbec namáhavá a prechádzka sľubuje príjemný relax pre deti aj starších ľudí. A tí, ktorí chcú vidieť a zažiť viac ako len krásne prírodné prostredie Vrbického plesa, si môžu vybrať aj zo zaujímavých turistických trás, ktoré sa odtiaľ začínajú.
Ďumbier – priateľský obor
Ďumbier je najvyšší vrch Nízkych Tatier (2043 m), no napriek tomu nepredstavuje neprekonateľnú výzvu ani pre začínajúcich turistov. K obru vypínajúcemu sa na hlavnom hrebeni vedú dobre upravené turistické chodníky, vďaka čomu je obľúbeným cieľom aj v zimných mesiacoch. Ďumbier ponúka úchvatnú panorámu na všetky strany, za jasného počasia si užijete výhľad prakticky na všetky pohoria stredného Slovenska. Pri troche šťastia môžete vidieť aj kamzíky a svište.
Jaskyňa mŕtvych netopierov
Jaskyňa mŕtvych netopierov je jednou z najrozsiahlejších a zároveň najvýznamnejších vysokohorských jaskýň na Slovensku. Nachádza sa na južnej strane Ďumbiera, najväčšieho pohoria Nízkych Tatier v nadmorskej výške 1520 metrov. Za svoj tajomný, možno trochu strašidelný názov vďačí viac ako 6000 rokov starým nálezom kostí netopierov, ktoré sa tu našli. Jaskyňu je možné navštíviť od marca do decembra len cez víkendy – okrem letných prázdnin, keď je otvorená denne. Ponúka tri trasy rôzneho stupňa náročnosti: trasa A je vhodná aj s deťmi, ale trasy B a C si vyžadujú primeranú fyzickú zdatnosť. Známa časť jaskyne je dlhá 19 885 metrov a hĺbka 324 metrov. Dôležité je vedieť, že termín prehliadky jaskyne je potrebné si dohodnúť vopred telefonicky alebo e-mailom!
Chmarošský viadukt
V blízkosti Telgártu sa nachádza jedna z najkrajších technických pamiatok Slovenska, prvý oblúkový most zo železobetónu v bývalom Československu. Chmarošský viadukt dlhý 113 metrov s 9 oblúkmi, postavený v 30. rokoch 20. storočia, pretína vo výške 18 metrov potok Chmaroška vinúci sa pod ním, podľa ktorého dostal meno. Medzi turistami ide o veľmi obľúbené miesto fotenia, ktoré sprevádza nádherné prírodné prostredie. Pri prechádzke po Kráľovej holi by bol hriech minúť toto charakteristicky tvarované architektonické dielo. Je dobre viditeľné aj z hlavnej cesty, no dá sa k nemu dostať aj priamo z obce Telgárt krátkou prechádzkou.
Liptovské bludisko
Foto: Liptoventure
Labyrint, ktorý je aj v Slovenskej knihe rekordov sa nachádza v blízkosti obľúbeného Aquaparku Tatralandia. Bludisko vyrobené z dreva má naozaj impozantné rozmery: 56 metrov v priemere a pokrýva plochu 3000 metrov štvorcových. Pôvodne bolo vyrobené pre japonsko-americký seriál – dnes je jednou z najobľúbenejších atrakcií na Liptove. Je z neho krásny výhľad na okolitú prírodu, ktorej dominantou je vodná nádrž Liptovská Mara a okolité štíty Tatier. Pri toľkej rušivej kráse je ľahké sa v labyrinte stratiť, no nájsť cestu von nie je vôbec nemožné. Väčšina návštevníkov to zvládne v priemere za 30 minút, no tým najšikovnejším stačí 10 minút.