KYSUCE- KRAJINA UNIKÁTOV
Región, kde sa narodili priekopník divadelníctva na Slovensku i herecká legenda z oscarového filmu, ukrýva jediný slovenský orloj i záhadné kamenné gule.

Drevené chalupy a pastierske cholvarky roztrúsené po izolovaných dolinách a pahorkatinách ihličnatých lesov získali Kysuciam prívlastok kraj chotárov a osád. Rovnomenná rieka pretínajúca údolie regiónu ohraničeného hneď niekoľkými pohoriami mu zas dala meno.
Rázovitý kraj na severozápade Slovenska bol osídlený už v staršej dobe kamennej. Prvá písomná zmienka o Kysuciach pochádza z prvej polovice 13. storočia. Najstaršou, písomne doloženou kysuckou obcou je Kysucké Nové Mesto, ktoré sa spomína pod názvom Yesenin už v roku 1254. Tradičnú kysuckú kultúru ovplyvnili valašská aj kopaničiarska kolonizácia, goralské osídlenie či špecifický fenomén – drotárstvo, ktoré postupne splynuli v harmonický celok. Kysuce ležiace na rozhraní troch štátov dnes predstavujú ideálne miesto na dovolenku v každom ročnom období.
RODISKO JOZEFA KRONERA
Zoznámiť sa s históriou Kysúc môžete hneď v niekoľkých múzeách. Jedným z nich je Kysucké múzeum v Čadci, ktoré ponúka prehliadku ľudovej kultúry odievania, zdobenia látok či keramiky. Otvorené je celoročne od pondelka do piatka.
Ešte pôsobivejší zážitok ponúka Múzeum kysuckej dediny pod holým nebom, ležiace v doline Chmúrna vo Vychylovke. Popri tradičných ľudových obydliach sa na Kysuciach zachovalo jediné šľachtické sídlo. Renesančný kaštieľ v obci Radoľa dali v 16. storočí postaviť majitelia Budatínskeho panstva. V súčasnosti sa v objekte nachádzajú dve expozície – prvá je venovaná archeologickým vykopávkam, druhá meštianskemu bývaniu.
Kysuce sú tiež rodiskom viacerých osobností. Pred dvoma storočiami sa v hornokysuckej obci Raková narodil priekopník divadelníctva na Slovensku Ján Palárik. Obec Staškov neďaleko Čadce je zas rodiskom herca z oscarového filmu Obchod na korze Jozefa Kronera. Jeho rodný železničiarsky strážny domček dnes funguje ako pamätná izba. Prehliadku si treba rezervovať vopred, kontakty na správcov nájdete na domovskom webe obce staskov.sk.
Medzi novodobé dominanty regiónu patrí jediný orloj na Slovensku, ktorý je zároveň najväčšou drevenou sochou u nás. Nájdete ho v Starej Bystrici a celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu – patrónku Slovenska. Objekt so šiestimi bronzovými plastikami odbíja každú celú hodinu od 8.00 do 22.00.
GEOLOGICKÝ UNIKÁT
Kysucké Beskydy sú popretkávané množstvom turistických trás vhodných na celoročnú turistiku. Priamo z Čadce či Kysuckého Nového Mesta vedú cesty do susedného Česka a Poľska. Obľúbeným cieľom turistov je trojmedzie, kde sa stretávajú hranice troch štátov: Slovenska, Poľska a Česka. Zo Slovenska sa k nemu dostanete pešo i na bicykli po modrej značke z obce Čierne.
Za geologický unikát sú považované kamenné gule, nazývané megoňky. Ich pôvod sa dodnes nepodarilo jednoznačne vysvetliť. Natrafíte na ne hneď na niekoľkých miestach – v Klokočovskom skálí v obci Klokočov či v časti Čadce zvanej Milošová-Megoňky.
LOKALITA PRE LYŽIAROV
Kysuce sú tiež cieľom mnohých lyžiarov. Najpopulárnejším strediskom je Snowparadise Veľká Rača v Oščadnici. Dokonalý výhľad na okolie ponúka rozhľadňa a galéria v jednom na vrchole kopca Dedovka.
Rodiny s deťmi sa môžu vybrať na historickú úvraťovú železnicu vo Vychylovke (otvorená od mája do októbra), ktorá bola súčasťou Kysucko-oravskej lesnej železnice. Originálnu zábavu ponúka tiež Ranč v Brodne. Do prostredia Kysuckej vrchoviny je zasadený zoo park či interiérová jump aréna. Súčasťou komplexu je aj reštaurácia. Každú sobotu v roku s výnimkou sviatkov sa tam konajú poľské trhy.
VYCHÝRENÉ POLESNÍKY
Najvýznamnejšie miesto v stravovaní Kysučanov mala do príchodu zemiakov v 18. storočí kapusta. Tieto dve potraviny sú dodnes základom mnohých tradičných pokrmov. Zemiaky sa podávajú pečené, varené, so slaninou či smotanou, v haluškách, ale aj ako súčasť lokálnej dobroty – takzvaných polesníkov. Polesníky sú tradičné zemiakové placky pečené na suchej rozhorúčenej kovovej platni. Najlepšie chutia ešte teplé, potreté maslom či servírované s bryndzou, kapustou alebo smotanou. Tradičnú dobrotu v jedálnom lístku ponúka viacero reštaurácií – napríklad Gazdovský šenk a U gazdu v Krásne nad Kysucou či Hotel Marlene v Oščadnici.
KYSUCE V ČÍSLACH
- 100: priemerný počet dní, počas ktorých je na Kysuciach sneh.
- 1236: nadmorská výška najvyššieho vrchu Kysúc – Veľkej Rače v metroch.
- 934: rozloha regiónu v kilometroch štvorcových.
- 1: počet zachovaných šľachtických sídiel na Kysuciach.