Bežecké lyžovanie - jeden z najzdravších športov na planéte
Vo svete sa o bežkovaní hovorí tiež ako o „najlepšom kardiovaskulárnom cvičení“. A na Slovensku majú úmrtia spojené so srdcom a cievami za následok drvivých 56 % všetkých úmrtí ročne. To je jedno z najhorších čísiel v EÚ. Pritom až 80 % všetkých predčasných úmrtí by sa dalo predísť zdravým životným štýlom. V zime však pohybu máme menej, no práve zima ponúka jedno z najlepších cvičení pre naše telo.

Profesionálni bežkári sú jedni z najzdravších ľudí na planéte – ich VO2 max, čo je množstvo kyslíka, ktoré dokáže telo prijať a spracovať za minútu, je vysoko nad úrovňou bežnej populácie, no bežkári sú dokonca o 40 % viac fit než iní športovci. Ako je to možné?
Viac krvi, viac kyslíka
Bežky sú aeróbny šport, v ktorom vaše pľúca aj srdce pracujú naplno, pričom sa do cvičenia zapája viac svalových partií než u iných aeróbnych cvikov. Posilňuje sa schopnosť srdca pumpovať viac krvi a zlepšuje sa schopnosť prijať, prepraviť a vyťažiť z nadýchnutého kyslíka maximum. Hoci je bežecké lyžovanie zvyčajne na rovinatom teréne, občasný kopec nie je na škodu, práve naopak. Jeho vybehnutie je ako malý šprint, ktorý si pridáte do bežného behu. Srdcový tep aj zadýchanie vám cestou nahor „vyskočí“, kým pri zjazde máte čas dočerpať energiu. A takéto malé šprinty majú na tréning a kondičku skvelý pozitívny efekt.
Aké svaly precvičí bežkovanie
Výhodou bežiek je to, že počas bežkovania cvičíte veľa rôznych svalov tela. Zaberajú nielen nohy, ale aj celé ruky, hrudník, chrbát, ramená, brucho (teda takzvané jadro tela) a k tomu množstvo podporných stabilizačných svalov, ktoré by inými cvičeniami zostali v pokoji. Nemusíte sa báť, že by vám svaly extrémne narástli, no tým, že svaly zosilnejú, potrebujú viac energie a začnete páliť viac tukov. Bežkovanie ako šport zapája jedno z najvyšších percent všetkých svalov. Ak vás výhody ešte nepresvedčili, tu je ďalšia: cvičíte obidva druhy cvikov – ťah aj tlak, čo je v športe často zriedkavé.
Opomínané výhody bežeckého lyžovania
Bežkovanie je akési jin k jangu v podobe zjazdového lyžovania. To je agresívne na kĺby, ale bežkovanie sa dá robiť do neskorého veku. Každý si zvolí svoje tempo. Pohyb na bežkách zlepšuje rovnováhu, ktorá je potrebná pri všetkých športoch a v živote všeobecne.
Zlepší sa vám aj zrak, lebo sa sústredíte na bližšie aj vzdialenejšie terény, ktoré musíte predvídať, čo pomáha očiam unaveným z obrazoviek a mobilov. Športovať môžete s celou rodinou.
Kým telo spaľuje, myseľ oddychuje
Za hodinu intenzívneho cvičenia spálite viac než 1200 kalórií. To aj vďaka tomu, že kedykoľvek cvičíte aeróbne v chladnom prostredí, spáli telo viac energie vytváraním tepelnej stability potrebnej na jeho fungovanie.
A v neposlednom rade získate pohodu pre myseľ v pokojnom lese s peknými výhľadmi. Vyhnete sa radom na vleky, mrznutiu na vlekoch, nemáte nohu pevne zviazanú v lyžiarskej topánke a neťaží vás komplikovaná helma.
Počas korony sa na Slovensku stalo bežkovanie omnoho populárnejšie, a tak vyrástli aj nové miesta, kam za ním vyraziť. Môžete tak spojiť objavovanie Slovenska s príjemnou aktivitou v čistom prostredí, za čo vám vaše telo aj myseľ budú vďačné.