Biele Karpaty v lete i v zime
Región Bielych Karpát, rozprestierajúci sa na hraniciach Česka a Slovenska, vďačí veľkému záujmu návštevníkov okrem svojho malebného okolia najmä tomu, že na tých, ktorí hľadajú aktívny oddych, čakajú celoročne dostupné, dobre vybudované turistické chodníky. Pešia turistika, cykloturistika či bežkovanie – milovníci akejkoľvek formy pohybu si v Bielych Karpatoch prídu na svoje.

Biele Karpaty vystupujúce v západnej časti Karpatského oblúka tvoria nielen prirodzenú hranicu medzi Českom a Slovenskom, ale oddeľujú aj povodia Moravy a Váhu. Tento región nie je taký známy a turistami preplnený ako napríklad Tatry, ale práve tí, ktorí chcú dovolenkovať v tichej lokalite, môžu využívať tieto výhody. Len treba nájsť a spoznávať málo známe miesta v tomto kúte Slovenska.
Chránená krajinná oblasť Biele Karpaty
Biele Karpaty sú dlhé takmer 100 km, majú rozlohu len 655 kilometrov štvorcových a najvyšším vrchom je Veľká Javorina (970 m). Svahy pokrývajú bujné lesy – prevažne buky a v nižších polohách duby – s rozkvitnutými lúkami a pasienkami. Chránená krajinná oblasť Biele Karpaty bola zriadená v roku 1979 a pokrýva takmer celé pohorie s rozlohou 435 kilometrov štvorcových. Jej najzaujímavejšie časti sú v okolí Vršatca, Dolnej Súče a Lednice, kde sú zriadené prírodné rezervácie na ochranu vápencových brál a ich flóry a fauny. V každej z troch obcí môžete vidieť aj zrúcaniny hradov.
Veľká Javorina
Veľká Javorina na česko-slovenskom pomedzí ponúka nádhernú panorámu na okolie Moravy. Čaro krajiny dotvára originálna ľudová architektúra a miestne tradície. Pôvodná chránená lesná oblasť najvyššej hory Bielych Karpát priamo nadväzuje na českú stranu s CHKO Bílé Karpaty, ktorá je od roku 1996 európskou biosférickou rezerváciou zapísanou na zozname UNESCO. Obľúbeným miestom stretávania českých a slovenských turistov je Holubyho chata, prístupná z oboch krajín, rovnako ako vyhliadka na 911 metrov vysokom vrchu Veľký Lopeník, z ktorej sa po zdolaní 101 schodov ponúka úchvatný panoramatický výhľad.
Ako v rozprávke: Dračia studňa a hradné zrúcaniny
Úžasná rozmanitosť Bielych Karpát ponúka nezabudnuteľné zážitky. Symbolom hôr sú Vršatské bradlá, cez ktoré vedie dobre vybudovaný a udržiavaný turistický chodník, no s veľkými prevýšeniami s prístupom k zrúcanine hradu Vršatec. Atraktívne možnosti na spoznávanie česko-slovenského pohraničia ponúka aj okolie obce Lednica, nad ktorou sa týči skalné bralo so zrúcaninou stredovekého hradu. V Bolešovskej doline pod Bielym vrchom sa nachádza jediný vodopád v okolí – Dračia studňa –, majstrovské dielo prírody výnimočnej krásy, a preto je prísne chránené. Dračiu studňu nájdete pozdĺž lesníckeho náučného chodníka medzi obcami Krivoklát a Bolešov, ktorý je zároveň cyklotrasou.
Na bicykli aj na lyžiach!
V jedinečnom prírodnom prostredí Bielych Karpát sa nachádza viacero takých turistických chodníkov, na ktoré sa dá dostať nielen pešo, ale aj na bicykli či na bežkách v zime. V zime sú niektoré úseky strojovo upravované, čo vytvára ideálne podmienky na bežecké lyžovanie. Najdlhšou takouto trasou je Belokarpatská bežkárska magistrála, ktorá zahŕňa 35 kilometrov trate.