Najkrajšie hrady a zámky v Škótsku – 1. časť
Zelené hory a kopce, starobylé budovy, vzrušujúca história a strašidelné príbehy... Škótsko je krajinou mýtov a legiend, ktoré ľahko zistíme aj sami, ak navštívime známe či menej známe hrady a zámky regiónu. Keďže ich je niekoľko tisíc, nie je ľahké si vybrať tie, ktoré stoja za bližší pohľad.

Edinburgh
Foto: unsplash
Na čele rebríčka obľúbenosti je, samozrejme, Edinburský hrad, ktorý je hlavnou atrakciou a symbolom škótskeho hlavného mesta. Nachádza sa na sopečnom vrchole Castle Rock a bol sídlom škótskeho kráľa až do roku 1603, keď Anglicko a Škótsko vstúpili do personálnej únie. To znamenalo, že hoci si obe krajiny zachovali svoju nezávislosť, anglický a škótsky panovník boli odvtedy tou istou osobou. Škótsko stratilo svoju nezávislosť v roku 1707, keď zákon o únii (Act of Union) spojil obe časti krajiny do politickej únie, čím vznikla Veľká Británia. Hrad je esenciou škótskej histórie, je pamätníkom číslo jeden, ktorý dopĺňa panorámu Edinburghu ako efektná kulisa. Nachádza sa tu najstaršia zachovaná budova škótskeho hlavného mesta Kaplnka svätej Margaréty postavená na začiatku 12. storočia, ale môžete tu vidieť aj kráľovský palác, škótske korunovačné klenoty v hradnom múzeu a tiež exponáty Škótskeho národného múzea vojenskej histórie. Domovom najslávnejšieho škótskeho festivalu vojenských kapiel, každoročne usporiadaného Royal Edinburgh Military Tattoo, je tiež Edinburský hrad.
Glamis
Foto: Pixabay
Zámok v širokom údolí Strathmore je v Spojenom kráľovstve známy každému: jeho podoba sa objavuje na desaťlibrovej bankovke vydanej Royal Bank of Scotland. Jeho povesť umocňuje aj fakt, že sa tu narodila matka kráľovnej Alžbety II., manželka kráľa Juraja VI., Elizabeth Bowes-Lyon, ktorá zomrela vo veku 101 rokov v roku 2002. Zámok Glamis je najznámejším strašidelným miestom v Škótsku. Jedna legenda hovorí o príšere, ktorá bola veľmi škaredá a celý život bola ukrytá v zámku a po smrti bola pochovaná medzi hradbami. Podľa iného príbehu bola Šedá pani odsúdená na upálenie za čarodejníctvo a podľa tretieho na hrade straší Červenobradý gróf (Earl Beardie), ktorý hrá karty s diablom. V budove sa nachádzajú aj tajné miestnosti, ktoré boli zmapované tak, že sa do okien známych miestností prístupných zvnútra vyvesili uteráky a z vonkajšej strany sa skontrolovalo, v ktorých oknách nie sú žiadne uteráky viditeľné.
Stirling
Foto: Stirling Castle
Hrad je vidieť už z diaľky, týči sa nad stredovekým mestečkom Stirling, po ktorom sa tiež oplatí poprechádzať a navštíviť nádhernú katedrálu a Starý most, ktorý bol dejiskom najznámejšej bitky za škótsku nezávislosť. Hrad podobný pevnosti postavený na vysokom kopci je považovaný za druhé najvýznamnejšie miesto v škótskych dejinách – jeho história je úzko spätá s kráľom Jakubom V. z rodu Stuartovcov a jeho dcérou Máriou I., ktorá sa stala škótskou kráľovnou vo veku jeden týždeň. Práve ju chcel za ženu pre svojho syna anglický kráľ Henrik VIII., ktorý sťal hlavy dvom zo svojich šiestich manželiek. Máriin život sa skončil tragicky, popravila ju dcéra Henrika VIII., kráľovná Alžbeta I. V nádherne zrekonštruovanom hrade Stirling si môžete prezrieť cennú zbierku gobelínov a zaujímavá je aj expozícia stredovekej kuchyne, ktorá podáva autentický obraz o tom, ako sa kedysi pripravovali jedlá pre pánov.