Výlety na sopku 3. – Stromboli
V našom seriáli o sopkách, ktoré si môžete pozrieť zblízka, pokračujeme v Taliansku. Po Vezuve, ktorý je na pevnine, teraz zavítame na Stromboli, slávny vulkán Liparských ostrovov.

Liparské ostrovy, ktoré sú vo vzdialenosti 30 až 80 kilometrov od severného pobrežia Sicílie, nájdete na mape ako Eolské ostrovy (v taliančine Isole Eolie) – ľahšie vysloviteľný názov Liparské ostrovy sa do povedomia dostal vďaka propagácii turizmu. Celková populácia súostrovia je len 12 000 ľudí, z ktorých väčšina žije na najväčšom ostrove Lipari. Hoci ostrovy obkolesené Tyrrhenským morom ponúkajú aj nádherné pláže, ani v hlavnej sezóne tu nie sú davy turistov. Vulkanické súostrovie skladajúce sa zo siedmich členov je od roku 1999 na Zozname svetového dedičstva UNESCO. O vybudované dedičstvo a prírodné atrakcie nie je núdza, no najväčším lákadlom je nepochybne sopka Stromboli.
Najaktívnejšia sopka v Európe
Ostrov Stromboli je najodľahlejším členom súostrovia, jeho rozloha je len 12 kilometrov štvorcových a je pomenovaný po známej sopke. Sú na ňom len dve malinké dedinky, Stromboli na severovýchode a Ginostra na juhozápade – len s 500 obyvateľmi. Snehobiele domčeky s belasými okenicami a dverami vytvárajú rozprávkový efekt. Pláže s čiernym pieskom len zvýrazňujú jedinečnosť ostrova, ktorý vyžaruje neskutočný pokoj a harmóniu aj napriek tomu, že je domovom najaktívnejšej sopky v Európe. Zaujala aj spisovateľov – Tolkien v Pánovi prsteňov opísal Horu Osudu podľa Stromboli. Jules Verne píše o nej vo svojom diele Cesta do stredu Zeme – hrdinovia románu vystúpia na povrch z krátera tejto sopky.
Maják Tyrrhenského mora
Foto: unsplash
Stromboli je známe už od staroveku, o jeho erupciách svedčia záznamy spred viac ako 2500 rokov. Keďže ide o sopku, ktorá vyžaruje veľmi efektný stĺp dymu a ohňa, námorníci ju v minulosti označovali ako maják Tyrrhenského mora. Posledné erupčné obdobie sa začalo v roku 1934 a odvtedy pokračuje prakticky nepretržite. Aj keď sú erupcie Stromboli výbušné, vystreľujú kamene (tzv. sopečné bomby) a lávu len na krátku vzdialenosť, nie viac ako 150 metrov. Vyvierajúca láva zvyčajne padá priamo späť do krátera, a tak sa cyklus opakuje. Počas veľkých erupcií vtekajú lávové prúdy do mora v severozápadnej časti ostrova, čo je tiež mimoriadne veľkolepý jav.
Nočná lávová šou
Foto: unsplash
Stromboli je pomerne predvídateľná sopka: pravidelne vybuchuje každých 15 – 30 minút, čo vyzerá ako lávová fontána. Je to zvláštny zážitok aj z diaľky, ale kto šou chce vidieť zblízka, môže výstup na vrchol absolvovať iba v rámci organizovanej túry. Výstup je možný len s miestnym sprievodcom. Vydať sa bez sprievodcu je nielen životu nebezpečné, ale znamená to aj výraznú peňažnú pokutu. V miestnych cestovkách, ktoré organizujú výlety na sopku, je možné si zapožičať potrebné vybavenie (robustná turistická obuv, LED čelovka, trekingové palice, batoh a prilba). Keďže fontána so žeravou lávou je najúžasnejšia večer, prehliadky so sprievodcom sa začínajú až v neskorých popoludňajších hodinách. Stromboli je síce vysoké len 926 metrov, no dostať sa ku kráteru nie je ani zďaleka také jednoduché ako napríklad v prípade Vezuvu. Cesta hore trvá tri a dole dve hodiny, pričom má niekoľko namáhavých úsekov a cestu späť treba absolvovať za tmy. Na oplátku však bude odmenou za vaše úsilie jedinečný zážitok na celý život.