!HOLA MÉXICO!
Spojené štáty Mexické, ako znie oficiálny názov krajiny, si mnohí spájajú najmä s dokonalými plážami a tequillou. Vyše stomiliónový štát Latinskej Ameriky však ponúka oveľa viac. Presvedčí vás o tom aj reportáž našej spravodajkyne, ktorá sa nedávno vrátila z Mexico City a Yucatánskeho polostrova.

Mexiku platí, že na jeho dokonalé spoznanie by vám nestačil ani celý život. Niekde však začať treba, a tak sme si vybrali overenú dvojtýždňovú okružnú cestu. Ak sa obávate vycestovať pre medializované bezpečnostné riziká, možno vám postačí ubezpečenie autorky reportáže, ktorá ju prešla sama a Mexiko považuje za výsostne priateľskú a pohostinnú krajinu. Prirodzene, istá opatrnosť je namieste, no báť sa určite netreba.
1. DEŇ: PLAYA DEL CARMEN
Foto: unsplash
Najväčšie medzinárodné letisko Yucatánskeho polostrova sa nachádza pri Cancúne, odkiaľ sa dostanete priamym autobusovým spojom hneď do dvoch obľúbených rekreačných stredísk: spomínaného Cancúnu a Playa del Carmen. Hoci väčšina turistov uprednostňuje prvý z dvojice populárnych cieľov, my sa prikláňame skôr k druhej možnosti. Domáci sú veľmi priateľskí a bezprostrední. Bonusom je i spoľahlivejší prenájom áut.
Z atmosféry Playa del Carmen vyžaruje mladícky elán. Keďže väčšina miestnych si dokázala udržať zdravý odstup od predigitalizovanej súčasnosti, mesto je plné tradičných podnikov s neopakovateľnou atmosférou. Na pláži zas narazíte na pestrú paletu reštaurácií. Turistov, ktorí by sa nebodaj prejedli gurmánmi oceňovanej mexickej kuchyne, zachránia pobočky viacerých nadnárodných sietí. Najviac žije centrum mesta – Quinta Avenida, kde sa nachádza aj autobusová stanica. Pár minút pešo stoja zmenárne, hotely aj požičovne áut. Na úvod pikantného dobrodružstva úplne postačí, keď si zmapujete bezprostredné okolie a pri západe slnka vychutnáte pravú mexickú večeru s neodmysliteľnými štipľavými papričkami.
2. DEŇ: PREPADLINY V OKOLÍ VALLADOLIDU
Foto: Pexels
Na nasledujúce tri dni sa oplatí ubytovať v okúzľujúcom Valladolide, odkiaľ je to len na skok k malebným cenotes Ek Balam a Chichén Itzá – hlbokým vápencovým prehĺbeninám, naplneným vodou z dažďov a podzemných riek. Za pozornosť však stojí už samotné mesto, ktoré je dokonalým príkladom španielskej koloniálnej architektúry a aj vďaka ikonickým farebným domom figuruje v Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Vráťme sa však k cenotes, ktorých návšteva je jedným z dôležitých cieľov mexického putovania. Niežeby sa inde na svete nenašli podobné prírodné útvary, ich počet na Yucatánskom polostrove však patrí k najvyšším na svete. Odhady hovoria o siedmich až ôsmich tisíckach takzvaných závrtov. Ak okrem novovzniknutých započítame aj tie na súkromných pozemkoch, finálny súčet môže byť podstatne vyšší. Cenotes sú morfologické útvary s kruhovým pôdorysom a so strmými stenami, ktoré vznikajú po tom, čo sa prepadne strop podzemnej jaskyne. Mayovia ich mali vo veľkej úcte nielen ako zdroje čistej vody. Považovali ich tiež za spojenie s podsvetím. V okolí Valladolidu ich nájdete neúrekom, pričom každý závrt je originál a oplatí sa ich navštíviť viacero. Niektoré, ako napríklad Cenote Xkeken, sa podobajú jaskyniam s malým otvorom na strope a mnohými kvapľami. Iné sú otvorené, ako napríklad Cenote San Lorenzo Oxman, a doslova vábia návštevníkov, aby si skočili do priezračnej vody. Spomínaná Cenote Mayské ruiny Tulum na pobreží Mayskej riviéry. Izamal, prezývané aj žlté mesto, sa vyznačuje originálnou architektúrou. Všetky domy v centre mesta sú totiž namaľované nažlto. Cenote Suytun patrí medzi najpopulárnejšie prírodné úkazy svojho druhu. Závrt pripomína elegantný fotoateliér. Pod hladinou dokonca pôsobí profesionálny fotograf.profesionálny fotograf, ponúkajúci svoje služby aj turistom.
Vstupné do jednotlivých cenotes sa pohybuje v rozmedzí od 80 do 125 pesos, čo je zhruba štyri až šesť eur. Kúpanie je povolené iba v záchrannej veste. V záujme ochrany prírody sú krémy na opaľovanie zakázané a návštevníci sa musia pred vstupom povinne osprchovať.
3. DEŇ: EK BALAM A LAS COLORADAS
Foto: Pexels
Väčšina turistov si medzi povinné zastávky v Mexiku pridáva návštevu najznámejších archeologických nálezísk. Oplatí sa však vyčleniť čas aj na tie menej známe. Patrí medzi ne aj ľahko prístupný areál Ek Balam pri meste Valladolid. Jeho najväčšou pýchou je pyramída vysoká 32 metrov, na ktorú môžete vystúpiť, čo je pri svetoznámych unikátoch podobného rangu nepredstaviteľné. Pri výstupe i zostupe treba byť opatrný, pretože schody sú vysoké a úzke. Výhľad však stojí za to. Hodinu jazdy od pyramídy leží tzv. ružové jazero. Las Coloradas vďačí za výnimočnú farbu slanomilným červeným riasam, žiabronôžkam a planktónu. Môžete sa vybrať na platenú túru okolo jazera so sprievodcom alebo si len urobiť pár fotografií na pamiatku.
4. DEŇ: CHICHÉN ITZÁ
Foto: Pexels
Ide o najvyhľadávanejšiu archeologickú lokalitu nielen samotného Yucatánskeho polostrova, ale aj celého Mexika. Ani o ôsmej ráno, keď sa areál otvára, nebudete v dodnes impozantných kulisách významného kultového centra Yucatánu sami. Treba sa pripraviť nielen na zástupy turistov, ale aj miestnych obchodníkov, ponúkajúcich svoj tovar na každom kroku. Okolo majestátnej pyramídy El Castillo sa môžete iba poprechádzať, výstup na ňu je po nedávnej tragickej nehode zakázaný.
Ďalším unikátom miesta je najväčšie zachované ihrisko Mayov. Ak si chcete naplno vychutnať jeho obrovské rozmery, prejdite sa po gigantickej ploche – v tomto prípade neplatia žiadne obmedzenia. Atmosféra Chichén Itzá je neprekonateľná a vynechať ho by bolo hriechom. Určite však odporúčame navštíviť aj menej známe lokality, aby ste si bez záplavy turistov vychutnali umenie niekdajších obyvateľov Yucatánu.
5. DEŇ: IZAMAL
Foto: unsplash
Po pestrofarebnom Valladolide vás v mestečku Izamal čaká úplne iný svet. Každá budova je totiž žltá, či už ide o rodinné domy, kostoly alebo obchody. Niektoré zdroje to pripisujú návšteve pápeža v minulosti, iné to spochybňujú. Nič to však nemení na fakte, že ide o originálne mestečko, ideálne na prenocovanie. Neskoré popoludnie a skoré ráno sú ako stvorené na prechádzky po jeho malebných uličkách. Za osobitnú pozornosť stoja arkádové nádvorie kláštora a kostol v centre mesta, namaľované, ako inak, na žlto. Neďaleko stojí pyramída, ktorá je treťou najvyššou na Yucatáne. Výstup na pyramídu je zadarmo. Bonusom je menej turistov, vďaka čomu sa budete môcť kochať nádhernou panorámou bez hlučných davov.
6. DEŇ: HOMÚN
Keďže v oblasti Méridy sa to hemží priehlbinami, využite to a navštívte tieto prírodné skvosty aj pri mestách Campeche a Homún. Zvláštnosťou prvého mestečka je, že cenotes ležia v lesoch a autom sa k nim nedostanete. K dispozícii sú vozy na koľajniciach ťahané koňmi, pre údajne zlý stav zvierat vám však tento spôsob dopravy neodporúčame. Pri vstupe do mesta Homún narazíte na turistických sprievodcov, postávajúcich pri ceste v blízkosti spomaľovačov. Využiť môžete aj služby šoférov tuk tukov. K tamojším cenotes sa však dostanete aj vlastným autom. Cenote Pool Uinic je jaskyňa s krištáľovo čistou modrou vodou a kvapľami. Zvláštnosťou Tza-Ujun-Kat je zas obrovský strom, ktorého korene siahajú až na dno prepadliny.
7. DEŇ: UXMAL A MAYAPÁN
Foto: Pexels
Uxmal patrí medzi známejšie a väčšie archeologické náleziská s rôznorodými objektmi. Pravdou je, že sa k nim nedostanete až tak blízko, ako je to možné v prípade Chichén Itzá. Na druhej strane vám však nehrozí tlačenica. Najzaujímavejšou stavbou je oválny kostol Casa del Adivino, vysoký 39 metrov, ktorý stojí hneď vedľa pokladne.
Mayapán je oveľa menší ako Uxmal, no zároveň útulnejší a prívetivejší. Výstup je povolený všade a za podstatne nižšie vstupné, než by si od vás vypýtali v Chichén Itzá alebo Uxmale. Dokonca si nemusíte požičať ani auto, z Méridy sem premáva pravidelný autobusový spoj.
8. – 9. DEŇ: BACALAR A TULUM
Foto: Pixabay
Po historicko-prírodnom maratóne dobre padne oddych pri mori. Pri juhovýchodnom pobreží Yucatánskeho polostrova sa oplatí navštíviť mesto Bacalar, ležiace vedľa nádherného jazera. Štvorhodinové cestovanie z Méridy môže byť síce otravné, no ak si trochu privstanete, popoludnie už môžete stráviť v osviežujúcej, krištáľovo čistej vode. Najlepším miestom na relax je Cenote Cocalitos. Napriek názvu nejde o jaskyňu, ale o trávnatú lúku, uprostred ktorej sa vlní hladina cenote so skalnatými útvarmi, prastarými stromatolitmi. Pôsobivú scenériu si môžete užívať sediac v hojdačke alebo ležiac v hojdacej sieti nad vodou. V Tulume leží nálezisko, ktoré je, vzhľadom na obľúbenosť tohto rekreačného strediska, prekvapujúco lacné. Po jeho prehliadke môžete pokračovať v kúpaní. Laguna de Kaan Luum je jazero s priezračnou tyrkysovou vodou a dobrou vybavenosťou. Nechýba dlhý rad lávok, hojdačky a hojdacie siete i početné zákutia v chládku s dostatkom súkromia pre každého. Čo iné si možno želať k dokonalej pohode?
10. – 11. DEŇ: MEXICO CITY
Foto: Museo Frida Kahlo
Po okružnej ceste po Yucatáne sa oplatí predĺžiť si dovolenku o pár dní a stráviť ich v hlavnom meste Mexika. My sme to urobili nasledovne: v Playa del Carmen sme vrátili auto, autobusom sa odviezli na letisko do Cancúnu a odtiaľ pravidelnou leteckou linkou sme leteli do Mexico City. Naším prvým cieľom bolo legendárne Museo Frida Kahlo. Keďže múzeum svetoznámej umelkyne sa teší obrovskej popularite, vstup si treba rezervovať cez internet a v dostatočnom časovom predstihu – ideálne ešte z domu. Rovnako to platí o La Casa Azul, slávnom modrom dome, kde sa maliarka narodila, dospievala a napokon sa tam vrátila, aby v ňom zomrela. Ešte ťažšie je zohnať lístok do domu, kde žil najvýznamnejší mexický architekt Luis Barragán. Originálne sídlo patrí medzi vrcholné diela modernej architektúry a medzi poklady UNESCO. Predaj lístkov na nasledujúci týždeň sa začína vždy v utorok popoludní. Vstupenky na prehliadku so sprievodcom sa míňajú ako lístky na koncert rockovej superstar. Keďže jednotlivé skupiny môžu mať maximálne šesť členov, prehliadky sa nesú v príjemnej rodinnej atmosfére. Ak chcete fotiť, budete musieť siahnuť poriadne hlboko do vrecka. Z mnohých architektonických skvostov mesta treba spomenúť secesný Gran Hotel Ciudad de México v blízkosti Plaza de la Constitución. Oficiálne majú vstup povolený len hoteloví hostia, pri veľkej zaneprázdnenosti recepčného sa však dá nepozorovane prešmyknúť dnu a trochu sa poobzerať.
12. – 13. DEŇ: ÚDOLIE TEHUACÁN-CUICATLÁN A BIOSFÉRICKÁ REZERVÁCIA MARIPOSA MONARCA
Foto: Shutterstock
Hoci za poslednými dvoma destináciami bude treba vycestovať z hlavného mesta, tri hodiny v aute budú stáť určite za to. Prvým lákadlom je botanická záhrada Helia Bravo Hollis, respektíve cesta cez údolie Tehuacán-Cuicatlán. Ide o kus autentického Mexika. Kam len oko dovidí, všade rastú obrovské kaktusy, a nie náhodou je lokalita súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
Druhým cieľom je rezervácia Mariposa, taktiež v zozname UNESCO. Ak budete mať šťastie, môžete byť svedkami rojenia motýľov monarcha. Hoci žijú pri amerických Veľkých jazerách, prezimovať odlietajú do Mexika. Do štrnástich zimovísk, z ktorých osem sa nachádza na území rezervácie, napríklad v parku El Rosario, sa každoročne vracia niekoľko sto miliónov pestrofarebných jedincov. Počas zimy motýle visia na stromoch v strapcoch, a to dokonca v takých počtoch, že sa pod ich ťarchou ohýbajú konáre. Od decembra do februára možno sledovať, ako sa počas slnečného popoludnia v húfoch vydávajú na krátke lety. Vyzerá to magicky a v porovnaní s umelými parkmi či zoologickými záhradami ide o úplne iný zážitok. Zaujímavosťou je, že tento mexický zimný úkryt motýľov sa dostal do širšieho povedomia až v roku 1975. Následne bola celá oblasť vyhlásená za prírodnú rezerváciu a súčasť svetového dedičstva.
14. DEŇ: CESTA DOMOV
Foto: Pixabay
Posledný deň pobytu môžete stráviť nákupom darčekov a suvenírov. Ak odlietate až večer, zostane vám čas aj na návštevu niekoľkých múzeí a galérií. Za všetky spomenieme aspoň svetoznáme archeologické múzeum Museo Nacional de Antropología. Vyše osemmiliónová metropola je podľa nášho názoru oveľa lepším miestom na život, ako sú ostatné hlavné mestá krajín Latinskej Ameriky. S výnimkou argentínskeho Buenos Aires má totiž človek po prílete nutkanie vyraziť na vidiek, aby si oddýchol od mestského ruchu. Výnimočné galérie a múzeá, skvelé reštaurácie, spoľahlivá hromadná doprava aj pocit bezpečia. Také je Mexico City, ktoré sa už dávno vyrovnalo s neslávnou minulosťou.