Pláž, párty, história: Rimini a San Maríno
Rimini je najobľúbenejším letoviskom na Jadrane a vďaka takmer 20 km piesočnatým plážam sa pobrežiu mesta hovorí aj Slnečná riviéra. Krásna pláž však nie je všetko, keďže aj staré mesto ukrýva dávne spomienky. Čerešničkou na torte je neďaleké San Maríno, legendárny trpasličí štát.

Najväčšie letovisko v Európe
Foto: unsplash
História Rimini siaha tisíce rokov dozadu a turistom ponúka množstvo nádherných pamiatok. Mesto je však známe aj kvalitným nočným životom. Na turistov čakajú pláže zlatistej farby, športoviská, vodné atrakcie, zábavné parky, antické pamiatky, elegantné obchodné centrá, nespočetné množstvo kaviarní, reštaurácií, pizzerií a diskoték. S dlhým nosom neodídu ani tí, ktorí by chceli vidieť divadelné či operné predstavenie. Toto mesto má toľko čo ponúknuť, že niet divu, že na dlhom úseku pláže s jemným pieskom vzniklo najväčšie európske rekreačné stredisko. Rimini je jednoznačne o zážitku „dolce vita“ a šťastí – toto mesto môžete len milovať!
Spomienky z rímskej doby
Foto: unsplash
Mesto sa pýši nespočetnými historickými budovami, ktoré nám pripomínajú, že tu kedysi križovali dôležité starobylé cesty. Jednou z najznámejších atrakcií je Tibériov most, ktorý sa datuje spred dvetisíc rokmi. Z riminského amfiteátra z rímskej éry vidno už len ruiny – v pôvodnom stave bol porovnateľný s rímskym koloseom. Zo stredovekých stavieb je najzaujímavejší Kostol svätého Františka (Tempio Malatestiano), ktorý je nedokončenou katedrálou, no neprehliadnuteľnými atrakciami sú aj kostol Madonna Della Scala zo 17. storočia, fontána Pigna, Palazzo del Podesta a Castel Sismondo. Nádherný Augustov oblúk, ktorý sa nachádza v centre mesta, svedčí o neuveriteľnom výkone staviteľstva Rímskej ríše. Bol postavený na počesť cisára Augusta v 27 p. n. l., je to jedna z najstarších zachovaných rímskych pamiatok v Taliansku. 9,92-metrový oblúk je vyrobený z bieleho istrijského kameňa a je zdobený prepracovanými rezbami a reliéfmi zobrazujúcimi výjavy z rímskej mytológie a histórie.
Najstaršia a najmenšia republika na svete: San Maríno
Palazzo Publico v San Maríne
Foto: Drive Magazine
Počas dovolenky v Rimini by bol hriech vynechať neďaleký trpasličí štát San Maríno. V Európe je San Maríno s rozlohou iba 61 kilometrov štvorcových a 33 700 obyvateľmi tretím najmenším štátom. (Zaujímavé je, že ide o jedinú krajinu na svete, kde je zaregistrovaných viac áut, ako je obyvateľov.) San Maríno založil pustovník z Dalmácie, svätý Marinus, v roku 301 a odvtedy je samostatným štátom – vďaka čomu je najstaršou a zároveň najmenšou republikou na svete. (Menšie sú od neho len Monako a Vatikán, ale tie nie sú republiky, ale monarchie.) Ikonickou horou San Marína je 739 metrov vysoká Monte Titano (hora Titan), na každom z jej troch vrcholov je strážna veža: Guaita, Cesta a Montale. Veľkolepé mestské hradby obopínajú zachované staré mesto, kde môžete zažiť nefalšovanú stredovekú atmosféru pri návšteve pamiatok, akými sú Bazilika San Maríno (v nej sú uchovávané relikvie sv. Marinusa, zakladateľa republiky) alebo Palazzo Pubblico, čo je palác regentov, ktorí riadia San Maríno. Zážitok hovorí sám za seba – nie je náhoda, že v roku 2008 UNESCO zaradilo staré mesto San Marína a horu Titan na prestížny zoznam svetového dedičstva.
Bazilika San Maríno
Foto: Drive Magazine