Medený kaňon v Mexiku (Mexický Grand Canyon)
O Grand Caynone v USA už počul bezpochyby každý z nás. No určite ste nevedeli, že Mexiko ukrýva svoj najhlbší a najpôsobivejší prírodný úkaz v štáte Chihuahua – kaňon Barranca del cobre. Ide o najrozsiahlejší horský systém roklín v Mexiku. Napriek tomu, že je štyrikrát väčší a takmer dvakrát taký hlboký ako Grand Canyon, nedostáva sa mu uznania, aké si zaslúži.

Ako sa dostať do Medeného kaňonu
Foto: Copper Canyon
Kaňon sa nachádza juhozápadne od mesta Chihuahua. Z pobrežia Tichého oceánu do hlavného mesta prechádza vlak známy ako El Chepe. Jeho trasa prechádza cez 86 tunelov a 37 mostov, počas ktorej budete mať roklinu ako na pohľadnici. Trasa je dlhá a je len na vás, koľko z nej využijete. Dostať sa sem môžete aj autom alebo autobusom a pre odvážnejších počas leta aj vrtuľníkom, z ktorého si vychutnáte dychberúce výhľady.
Lanovkou na vrchol
Foto: Parque de Aventura Barrancas del Cobre
Okrem vlaku nesmieme zabudnúť na lanovku. Od roku 2010 je otvorená najdlhšia lanovka v Mexiku a výhľady, ktoré ponúka, sú úžasné. Jej trasa meria tri kilometre a vo výške 40 metrov nad zemou prepraví cca 500 ľudí za hodinu. Na vrchole vás čaká reštaurácia, z ktorej sa vám naskytnú rozprávkové výhľady.
Niečo pre adrenalínových nadšencov
Foto: Copper Canyon
Priamo na jednom z krajov kaňonu sa nachádza plošina, ktorá umožní návštevníkom prelet vďaka ziplinu cez tri kaňony. S prevýšením 450 m, maximálnou rýchlosťou 135 km/hod a trasou dlhou 2 554 m vám dodá dostatok adrenalínu a endorfínov. Ďalšou možnosťou je Via Ferrata ponúkajúca vyše hodinové lezenie po skalných stenách. Pozostáva zo 48 metrov vysokého zlaňovacieho zostupu cez 5 visutých mostov, ako aj z Tarzanieho skoku.
Domorodý kmeň Tarahumarov
Foto: Shutterstock
Na odľahlých kaňonových útesoch sú schované dediny indiánov Tarahumarov, pôvodných obyvateľov, ktorí tu pred stovkami rokov hľadali útočisko. Rozhodli sa žiť ďaleko od civilizácie a modernej západnej kultúry. V lete žijú v jednoduchých zruboch a v zime nachádzajú úkryt v jaskyniach. Zdrojom potravy je kukurica, fazuľa a hospodárske zvieratá. Sú vynikajúci tkáči a vyrábajú farebné vlnené prikrývky, ktoré poskytujú teplo počas tuhých zím v kaňonoch. Spoliehajú sa na tradičnú medicínu, magicko-náboženské rituály a majú znalosti o pestovaní halucinogénnych rastlín.
Najvhodnejšia doba na návštevu
Foto: Copper Canyon
Najlepší čas je medzi októbrom a novembrom z hľadiska počasia aj viditeľnosti. Letné horúčavy sú už na ústupe, čo je ideálne na outdoorové aktivity. Treba si však uvedomiť, že v tomto období je tu aj najviac turistov.