Chôdza ako spôsob čistenia mysle: Camino de Santiago
Potrebujete spomaliť, uteká vám život pomedzi prsty? Máte pocit, že medzi marcom a septembrom prebehlo jedno žmurknutie očí? Život ubieha veľmi rýchlo. Našťastie, je tu spôsob, ako svoj život spomaliť na prirodzený rytmus človeka – chôdzu. Vydajte sa na trek do Santiaga de Compostela.

Cesta do Santiaga de Compostela nemusí byť náboženskou púťou, hoci viac než 300 000 ľudí smeruje po chodníkoch značených hrebenatkou po 800 kilometrovej trase práve s týmto cieľom. Katedrála v Santiagu je však výborným cieľovým bodom putovania, počas ktorého si môžete znovu premyslieť svoj život, jeho smerovanie a priority. Nejedná sa pritom o jedno 800 kilometrovú trasu, ale veľa možností, ako si „el Camino“ užiť.
Duchovné cvičenie do života
Foto: Spain Info
Katolícki veriaci smerujú do katedrály v galícijskom meste Santiago de Compostela za ostatkami svätého Jakuba, Kristovho učeníka. Väčšina ľudí sem smeruje pešo, no sú aj takí, ktorí ju prejdú na bicykli. A nejde tu len o veriacich. Mnoho ľudí trasu zvláda ako mnohodňovú túru a zážitok z nej väčšina ľudí opisuje ako duchovné cvičenie zo života. Denno-denné kráčanie, strasti a radosti s tým spojené a fakt, že nič vás neprinúti ísť rýchlejšie než chôdzou, človeku dajú odstup od bežných problémov, cyklu života a iný pohľad na svet. Trasa pritom nie je jedna, ale niekoľko – a sami si môžete vybrať ktorú chcete.
Trasy - Caminos
Foto: Spain Info
Najznámejšia, najpopulárnejšia a najdlhšia je francúzska cesta, Camino Francés. Vedie z Pyrenejí v krajine galského kohúta z mesta Saint-Jean-Pied-de-Port, ale začať môžete aj v španielskom Roncesvalles. Cez León je to do Santiaga dobrých 800 kilometrov, čo vám zaberie mesiac chôdze. Skrátiť si ju môžete, ak prejdete len čas pôvodnej trasy, Camino Primitivo. Tá začína v Astúrii v meste Oviedo a meria 320 kilometrov. Sú to v podstate posledné dva dni cesty Camino Francés.
Druhá najpopulárnejšia je portugalská trasa, Camino Portugués. Začína v katedrále v Lisabone, prechádza Portom až prejde na severe Portugalska do Galície na trase dlhej 630 kilometrov. Veľkú časť z nej však idete po kraji cesty, preto ak preferujete prírodu, zvoľte inú alternatívu.
Poslednou možnosťou je trasa Camino del Norte. Začína v baskickom meste Irun na hranici s Francúzskom, alebo aj v známejšom meste San Sebastián. Táto trasa je náročnejšia stúpaniami a klesaniami a stretnete tu menej ľudí. Týchto 800 kilometrov zdoláte za asi 35 dní.
Ak sa vám zamáli v Santiagu, stále si môžete trek predĺžiť o ďalších takmer 90 kilometrov po Camino Finisterre a prísť až na útes Finisterre, čo v preklade znamená „koniec sveta“. A tak sa tu aj budete cítiť.
Čo na cestu do Santiaga
Foto: Spain Info
Podobne ako pri iných mnohodenných túrach, je dôležité mať zbalené len to nevyhnutné kvôli váhe ruksaku. Odporúčané obdobia sú jar a jeseň – september a október sú ideálne. Nepotrebujete toľko jedla a výbavy na prespatie, keďže po ceste je množstvo ubytovaní a hostelov s cenou okolo 15 eur na noc. Skvelá kuchyňa, krásne pamiatky, čas zrovnať si myšlienky v hlave a neskutočné tiché spojenie s ľuďmi, ktorí kráčajú podobne ako vy si vás tu podmania. Camino je spojenie fyzickej námahy, vypnutia mysle a kultúrneho obohatenia. Ak potrebujete v živote tvrdý reštart, je to skvelý spôsob, ako ho vykonať.
Foto: Spain Info