KATAR – MALÁ KRAJINA OBROVSKÝCH MOŽNOSTÍ
Hoci sa tohtoročné MS vo futbale konajú v Katare, bohatý arabský emirát je zaujímavou destináciou nielen pre fanúšikov športu. Ak sa pýtate, čo môže byť atraktívne na jednom z najmenších štátov sveta ležiacom v púštnej krajine na pobreží Perzského zálivu, kde je zakázaný alkohol a platia rozdielne kultúrne pravidlá, budete zaskočení. Krajina niekdajších lovcov perál na Arabskom polostrove ponúka oveľa viac, ako by ste čakali.

Pozornosť svetovej verejnosti sa koncom roka 2022 upriamila na jeden z najmenších a zároveň najbohatších štátov sveta, kde sa od 20. novembra do 18. decembra koná svetový šampionát vo futbale. Historicky prvé majstrovstvá sveta (MS) v arabskej krajine sľubujú vzrušenie a nevídaný luxus, napriek pretrvávajúcim pochybnostiam o správnosti voľby dejiska šampionátu.
Aj preto sa vedenie emirátu snažilo čo najlepšie využiť rozprávkové bohatstvo plynúce z ropy. V posledných rokoch investovalo obrovské sumy do vybudovania potrebnej infraštruktúry. Z hlavného mesta Dauha sa stala okázalá a moderná metropola so zachovanou historickou časťou a ústretovými domácimi. Uvoľnená atmosféra a množstvo turistických atrakcií pripomínajú pouličný život v európskych metropolách, čo však neznamená, že sa Katarčania vzdali svojich tradícií. Napokon aj katarská legislatíva vychádza zo zákona šaría, pričom porušenie, z hľadiska Európanov prísnych právnych predpisov, je tvrdo sankcionované. Spomínané extrémy vytvárajú pozoruhodnú kulisu, a to nielen pre futbalové zápasy najvyššieho rangu. Čo všetko môže Katar ponúknuť tým, ktorí neprídu primárne za futbalom?
PIESOK, PERLY A ČIERNE ZLATO
Foto: Drive Magazine
Katar je približne štyrikrát menší ako Slovensko. Po Maldivách je druhým najplochejším štátom na svete – najvyšší bod krajiny meria 103 metrov nad morom. Emirát leží na výbežku Arabského polostrova a hraničí s jediným štátom – so Saudskou Arábiou, pričom hranica meria 63 kilometrov. Zvyšok krajiny obmývajú vody Perzského zálivu. V Katare sa nedá takmer nič dopestovať, keďže jeho územiu dominuje púštna krajina. Na skromných poliach dozrievajú paradajky, datle a baklažány. Hlavným zdrojom obživy obyvateľov emirátu do objavenia zásob ropy boli rybolov a lov perál, ktorý zohráva významnú úlohu i v súčasnosti. Nie však z ekonomického, ale z kultúrneho hľadiska.
Katarská ekonomika začala strmhlavo rásť po druhej svetovej vojne. Stačilo desať rokov po prvom skúšobnom vrte v roku 1939 a Katar sa zaradil medzi kľúčových vývozcov ropy. Objavenie ďalších nálezísk urobilo z voľakedy chudobného a zaostalého emirátu jeden z najbohatších štátov sveta. Nachádza sa tam aj najhlbší ropný vrt sveta. Katarčania investujú nemalé financie aj do propagácie krajiny a turistického ruchu. Dopravca Qatar Airlines získal titul najlepšej leteckej spoločnosti na svete šesťkrát po sebe, pričom letisko v hlavnom meste Dauha patrí medzi svetovú špičku. Global Finance Magazine zaradil Katar v roku 2021 medzi najbezpečnejšie štáty sveta. Zaujímavosťou je cyklotrasa dlhá 33 kilometrov, ktorá spĺňa prísne parametre olympijského športoviska a je prístupná i verejnosti.
PRÍRODA V PÚŠTI? SAMOZREJME
Foto: Qatar Tourism
Hoci blížiace sa MS vo futbale predstavujú ideálnu príležitosť na návštevu Kataru, emirát sa môže pochváliť hneď viacerými prírodnými či architektonickými unikátmi. Pýchou krajiny je Khor al-Adaid, vnútrozemské more s relatívne bohatou flórou a faunou, ktoré ašpiruje na zaradenie do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Zlatisté pieskové duny, ktoré sa vďaka hre svetla postupne menia na azúrovomodré vlny, vyrazia dych aj najskúsenejším cestovateľom. Ide o zážitok na celý život! Výnimočný prírodný úkaz je dostupný nielen pešo, ale aj na motocykli či motorovom člne. Oddýchnuť si môžete na populárnej pláži Khor al-Udaid, kde nájdete špičkové kempy a luxusné hotely. Keďže v katarskej púštnej krajine nežijú žiadne veľké šelmy, emirát si zvolil za národné zviera priamorožca arabského, čo je druh antilopy. Svojho času ohrozený živočíšny druh, ktorý sa podarilo vrátiť do voľnej prírody, môžete pozorovať počas púštneho safari z pohodlia džípu alebo hrbu ťavy.
Arabský polostrov je domovom jednohrbých tiav. V samotnom Katare ich stretnete na každom kroku, keďže tam žije vyše 22-tisíc jedincov. Tradičné ťavie dostihy dnes predstavujú prosperujúci miliónový biznis. Najznámejšou traťou je al-Sahanija, ktorá praská od októbra do februára vo švíkoch. Keďže od roku 2004 je v Katare zakázaný štart detských džokejov, domáci sa vynašli a ťavy osedlali farebnými robotmi na diaľkové ovládanie.
Najbližšie dejisko ťavích dostihov je od hlavného mesta vzdialené 40 kilometrov. V Katare sa však oplatí uprieť zrak aj k oblohe. Sokoliarstvu, ktorého korene siahajú k beduínom, sa Katarčania venujú dodnes a s pýchou. Lístok na sokoliarske prehliadky, exhibície a súťaže zoženiete v takmer každom hoteli. Skrotené dravce si môžete pozrieť aj na trhovisku v metropole Dauha.
DRAHÉ LETO V HLAVNOM MESTE
Foto: Museum of Islamic Art
Väčšina turistov prichádzajúcich do Kataru sa ubytuje v hlavnom meste Dauha, kde nájdete aj drvivú väčšinu atrakcií. Mimo mesta sa rozkladá púšť, kde sa organizujú dobrodružné výpravy so sprievodcami. Napriek tomu sa môžete tešiť na nezabudnuteľné zážitky! Dauha sa môže pochváliť mnohými architektonickými skvostmi. Patrí medzi ne aj ikonická, 46-poschodová budova Burj Doha Tower vo vychytenej štvrti West Bay, na ktorú vás vyvezú presklené rýchlovýťahy. Ďalším hypermoderným architektonickým lákadlom je národná knižnica. Inštitúcia spravujúca viac ako dva milióny kníh a spisov pripomína sklenený palác v tvare vesmírnej lode.
Museum of Islamic Art sa hrdí unikátnou zbierkou islamského umenia. Jeden deň sa oplatí „obetovať“ prehliadke luxusného umelého ostrova s príznačným názvom Perla, ďalší si vyčleňte na návštevu jedného zo zábavných parkov. Na dopravu v meste odporúčame využívať klimatizovanú sieť metra s futuristickým dizajnom, ktorá spája všetky dôležité miesta v hlavnom meste.
Pevnosť al-Kut neďaleko prístavu a tradičný trh Souq Waqif sú presiaknuté typickou arabskou atmosférou. Pripravte si však peňaženku – kým obídete zástup trhovníkov, určite budete bohatší o mnohé suveníry. Do Kataru sa neodporúča vycestovať s obmedzeným rozpočtom. Hoci ubytovať sa dá aj v hosteloch (17 eur na osobu za noc) či lacnejších hoteloch (56 eur na osobu za noc) a jeden obed vás vyjde na šesť až sedem eur, emiráty patria medzi drahé destinácie. Aká by to bola dovolenka, keby ste sa museli obmedzovať?