Švédsko nie je Švajčiarsko – a Švédi vedia, ako na to upozorniť
Švédsko zodvihlo hodenú rukavicu: dokáže, že nie je Švajčiarsko.

Kto si už niekedy zažil popletenie Slovenska so Slovinskom, ten určite dobre rozumie podobnému švédskemu problému: Švédov znervózňuje, keď niekto nevie rozlíšiť Švédsko od Švajčiarska. Pripravili preto video, aby pomohli v osvete.
Ročne sa asi 120 tisíc ľudí opýta Google, či je reč o tej istej krajine. Podľa stránky Visit Sweden si ľudia tieto dve krajiny mýlia a preto vytvorili projekt Welcome to Sweden (not Switzerland) – Vitajte vo Švédsku (nie Švajčiarsku), kde v jednom videu poukazujú na to, ako sa dajú tieto dve krajiny rozlíšiť – informuje o téme Euronews.
Kvízová otázka: je toto záber zo Švédska alebo Švajčiarska?
Foto: Shutterstock
Keď nechcete veriť vlastným, očiam, choďte na stránku Swiss Info, kde ročne asi 120 tisíc ľudí nepovažuje za celkom jednoznačné, že uvedené informácie sú správne a že tieto dve krajiny nie sú tie isté.
Organizácia Visit Sweden uskutočnila aj jeden prieskum v USA, z ktorého vyplynulo, že polovica respondentov si nebola istá v tom, či sa tieto dva národy od seba odlišujú.
Nielen bežní ľudia urobia chybu. Raz sa pomýlil aj prezident Joe Biden, keď nevedel, o ktorej krajine je reč.
V satirickom videu sa na pódium medzi dve švédske vlajky postaví „ oficiálna hovorkyňa”, aby vo svojom prejave „oslovila predstaviteľov a občanov Švajčiarska.”
Následne hovorí: "Nastala chvíľa, aby sme rozhodli, kto môže hovoriť o čom”. Vo videu sa hrajú s anglickými zvratmi, ktoré pripájame nižšie v článku v zátvorke za slovenský preklad preto, aby sa dali porovnať.
Piesočnaté pobrežie Švédska.
Foto: Shutterstock
- Švajčiarsko si kľudne môže rozprávať o bankách (banks), ale téma piesočnatých pobreží (sandbanks) sa týka Švédska.
- Švajčiarsko sa bez výhrad môže vyjadrovať o vrcholoch hôr (mountaintops), ale Švédsko dostane bary na strešných terasách (rooftops).
- Švajčiarsko môže byť bez obáv hlučné – napríklad počas jódlovania – a Švédi si ponechajú ticho bez jódlovania.
- Právo na LSD sa týka Švajčiarska (ako rodisko psychedelických drog), Švédom sa pripisuje iný typ sureálneho vizuálneho zážitku: polárna žiara.
- „Ak sa budú turistické organizácie obidvoch krajín držať tejto dohody, nebude viac chaos” – sľubuje Švédsko.