PRIEKOPNÍČKA LETECTVA: AMELIA EARHARTOVÁ
Už za života sa stala legendou a postarala sa o mnoho leteckých rekordov. Po jej smrti sa zrodila jedna z veľkých záhad 20. storočia. Amelia Earhartová bola prvou pilotkou, ktorá s červeným lietadlom Lockheed Vega 5B sama preletela Atlantický oceán. Stalo sa tak pred 90 rokmi.

Amelia Earhartová sa už v mladosti vymykala tradičným predstavám o úlohe a postavení ženy v spoločnosti. Hrala basketbal, opravovala autá, na newyorskej Kolumbijskej univerzite študovala medicínu. Tieto aktivity sú však takmer zanedbateľné oproti výkonom, ktoré predviedla na oblohe. Už počas prvej svetovej vojny ako sestra Červeného kríža obdivovala, vtedy ešte zo zeme, pilotov Royal Flying Corps. Prvé lietadlo si kúpila v roku 1921 a už v roku 1928 dostala možnosť preletieť ako prvá žena Atlantický oceán. O pár rokov nato, v roku 1932, sa stala po Charlesovi Lindberghovi druhým človekom a zároveň prvou ženou, ktorá sama preletela Atlantický oceán. S vášňou pre lietanie bol spätý celý jej život a napokon i smrť.
BIRTHPLACE MUSEUM
Foto: Amelia Earhart Birthplace Museum
Amelia Mary Earhartová sa narodila 24. júla 1897 v meste Atchison v štáte Kansas. Jej rodný dom na západnom brehu rieky Missouri je dnes múzeom, kde si môžete pozrieť osobné veci odvážnej priekopníčky letectva a spoznať ju aj ako fotografku, módnu návrhárku, spisovateľku, vysokoškolskú poradkyňu či majiteľku aerolínií.
HARBOUR GRACE, NEW FOUNDLAND
Dňa 20. mája 1932 prepísala vtedy 34-ročná pilotka históriu. Odštartovala z ostrova New Foundland pri kanadskom pobreží, jej cieľom bol Paríž. Po 14 hodinách a 56 minútach letu musela pre nepriaznivé poveternostné podmienky pristáť pri Londonderry v Severnom Írsku. Napriek zmene sa stala prvou ženou, ktorá absolvovala sólový prelet Atlantiku.
MIAMI, FLORIDA
Dňa 1. júna 1937 vyrazila z Miami s navigátorom Fredom Noonanom, aby obletela svet. Po medzipristátiach v Južnej Amerike, Afrike, Indii a juhovýchodnej Ázii odštartovali 2. júla 1937 o polnoci z Novej Guiney. Plánovali doletieť na Howlandov ostrov, vzdialený štyritisíc kilometrov. Do cieľa však nedorazili.