Naozaj je ešte potrebný letový režim?
Čo ovplyvňuje letový režim a prečo ho ešte stále letecké spoločnosti vyžadujú?

Ak ste už cestovali lietadlom, dobre poznáte pravidlo pred odletom, kedy si treba prestaviť telefón na letový režim. Možno aj vás zaujíma, čo sa za tým skrýva. A je naozaj potrebné stlačiť príslušnú ikonku v čase dnešných technológií?
Zavedenie lietadlového režimu bolo potrebné kvôli tomu, že moderné elektronické zariadenia môžu vysielať signály na tej istej frekvencii ako komunikačné a navigačné systémy lietadiel. Spôsobuje to tzv. elektromagnetickú interferenciu. Z tohto dôvodu bolo možné v Európe prepravovať takéto zariadenia až do roku 2014 len vypnuté.
ČO SA DEJE S TELEFÓNMI VO VÝŠKE?
Foto: unsplash
Bezdrôtové siete prepájajú veže. Tieto siete sa môžu preťažiť v prípade, keby sa na sieť pripojili všetci cestujúci v lietadle. Samozrejme je to len na okamih, keďže v letovej výške sú veže, ktoré vysielajú signály, mimo dosahu. Keby sa to ale predsa podarilo, aj tak by sa cestujúci dlho netešili. Kvôli rýchlosti cestovania by sa ich telefón pokúšal pripojiť k ďalšej veži.
„Keď cestujete vo výške 10 -12 tisíc metrov, telefón sa pokúša naraz pripojiť k viacerým vežiam, čo spôsobí interferenciu,” vysvetľuje na stránke Expressu Rosie Panter, odborníčka na cestovanie.
„Pilotovi sa to môže zdať ako hlásenie z mikrofónu alebo reproduktora, čo samo osebe nie je nebezpečné, ale je to dosť znervózňujúce,” dodáva.
ZMENU PRINESLA 5G SIEŤ
Foto: Pexels
Najväčšiu zmenu priniesla bezdrôtová 5G sieť, ktorá spôsobila v priemyselnej oblasti menšie obavy. Rozsah šírky pásma 5G siete je blízko k prevádzkovej šírke pásma leteckej dopravy, čo môže spôsobiť interferenciu v navigačnom systéme, ktorý sa nachádza v blízkosti. Použitie tohto systému je nevyhnutné pre bezpečné pristátie lietadla.
Mnohé letecké spoločnosti dnes ponúkajú cestujúcim platené Wi-Fi, čomu sa ale netešia cestujúci, ani posádka. Napríklad v lietadle, ktoré preváža 200 pasažierov, obsluhu veľmi spomalí to, keď má časť cestujúcich videohovor. Nehovoriac o tom, že mnohých vyrušuje, keď spolucestujúci počas celého letu telefonuje.
Treba ešte povedať, že v prípade 5G technológií bude potrebný ešte ďalší výskum , aby sa stanovil ich presný vplyv. Zatiaľ sa dá vyhlásiť, že používanie telefónov na palube lietadla nepoškodzuje prevádzkyschopnosť lietadiel.