NAJVÄČŠIA ARCHEOLOGICKÁ SENZÁCIA MÁ STO ROKOV
Bolo to presne pred sto rokmi, v novembri 1922, keď britský archeológ Howard Carter objavil najrozsiahlejší archeologický nález starovekého Egypta. Neporušenú hrobku, ktorá 3300 rokov strážila múmiu faraóna Tutanchamóna. Na povrch sa dostalo viac ako 5000 archeologických nálezov. Väčšina z nich sa nachádza v Egyptskom múzeu v Káhire.

V 20. rokoch minulého storočia sotva niekto veril, že v Údolí kráľov v Luxore, kde bolo každé zrnko piesku preosiate vykrádačmi hrobov i archeológmi, možno nájsť nedotknutú hrobku. Aj preto bolo obrovskou senzáciou, keď po takmer piatich rokoch archeologických prác narazil egyptológ Howard Carter na prvý kamenný schod.
O deň neskôr sa podarilo odkryť celé schodište, vedúce k zamurovanej hrobke Tutanchamóna. Pôvodne sa mylne predpokladalo, že nevýznamný panovník bol pochovaný v hrobke patriacej jeho nástupcovi, faraónovi Ajeovi. Vykopávky financoval anglický aristokrat, lord Carnarvon. Z výnimočného úspechu sa však dlho netešil, keďže zomrel v nasledujúcom roku.
HLAVNÉ MESTO MEMFIS
Tutanchamón ešte ako dieťa na nátlak vplyvných kňazov obnovil Amonov kult a vrátil kráľovské sídlo do Memfisu. Kým „mesto živých“ v dôsledku povodní na Níle zmizlo pod vrstvami bahna, nekropola v Memfise sa zachovala pre budúce generácie a spolu s pyramídami v Gíze sa stali súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
OBYDLIA V ÚDOLÍ KRÁĽOV
Údolie kráľov na západnom brehu Nílu láka archeológov i dnes. Nateraz poslednú, v poradí 63. hrobku, objavili pri Luxore v roku 2005. Tutanchamónova hrobka ostala podľa odborníkov nedotknutá aj preto, lebo hroby jeho nasledovníkov umiestnili nad ňou a vstup postupne zakryli ruiny.
MÚZEUM V KÁHIRE
Foto: Egyptian Museum in Cairo
Do Egyptského múzea v Káhire z hrobky previezli z Tutanchamónovej pyramídy tisícky starovekých predmetov vrátane takých skvostov, ako sú pozlátené truhlice a trón, klenoty, sochy v životnej veľkosti i najslávnejšie artefakty – Tutanchamónovu zlatú masku a jeho zlatý sarkofág.