Zaujímavosti okolo Roalda Amundsena
Nórsky bádateľ a polárnik Roald Amundsen je legenda, ktorá so sebou prináša strhujúce príhody dobývania pólov, výprav do Antarktídy aj Akrktídy a dobrodružstvá, ktorým nikdy nechýba množstvo pikošiek a zaujímavostí.

Veľký vzor Nansen
Amundsen zasvätil celý život bádateľským výpravám. Jeho inšpiráciou a vzorom bol rodák Fridtjof Nansen, od ktorého si požičal aj loď Fram. Ani Nansenovi však neprezradil, že namiesto severného pólu sa chystá pokoriť južný pól.
Museum Fram
Dominantou expozície múzea v Osle, venovaného polárnym expedíciám a nórskym bádateľom, je loď Fram. Práve na nej sa Amundsen doplavil k brehom Antarktídy. V múzeu je vystavená aj loď Gjøa, na ktorej sa polárnik preplavil cez severozápadný priechod.
Pamätný dom v Uranienborgu
Foto: Visit Oslo
Amundsenov dom v Osle bol nielen bádateľovým útočiskom, ale aj operačným strediskom na prípravu expedícií. Z budovy, ktorá je dnes múzeom, vyrazil Amundsen aj na osudnú záchrannú akciu.
Vrak lode je už doma
Foto: Visit Oslo
Nákladné expedície Amundsena finančne zruinovali. V roku 1926 musel predať aj svoju loď Maud. Legendárna loď sa potopila v roku 1930 v severozápadnom priechode. O takmer sto rokov ju vytiahli a v roku 2018 sa dostala do Nórska.
Komu patrí Antarktída
Foto: Shutterstock
Na jednotlivé časti Antarktídy má neuznaný územný nárok sedem štátov: Nórsko, Veľká Británia, Francúzsko, Čile, Argentína, Nový Zéland a Austrália. Podľa medzinárodnej dohody z roku 1961 tam môže založiť výskumnú stanicu ktorákoľvek krajina na svete.