Chystáte sa na prvú stanovačku? Máme pre vás niekoľko tipov
Kempovanie a noc v stane nám dáva unikátnu príležitosť nechať všetky vymoženosti moderného života doma a vrátiť sa späť k prírode. No aby sa táto romantická predstava nemenila na nočnú moru, mali by ste o stanovaní vedieť niekoľko základných rád a tipov, ktoré vám uľahčia čas po západe slnka a doprajú plnohodnotný odpočinok.

Čo si zobrať na stanovačku
Samozrejmosťou je stan, ktorý by mal byť veľký tak akurát pre vás a počet ľudí, ktorí nocujú s vami. Určite nechcete skladať stan po prvýkrát pri strese zapadajúceho slnka a čítať návod so zapnutou čelovkou. Preto si po kúpe urobte doma generálku – aj keby malo ísť o jednoduchý rozkladací stan.
Druhou položkou, ktorá vás bude držať v teple, je spacák. Je dobré ho mať adekvátny k teplote. Počas tropických nocí vám spacák do mínusových teplôt urobí privátnu saunu a naopak, v letnom spacáku sa počas chladných nocí nevyspíte pre zvuk drkotajúcich zubov.
Treťou nutnosťou je karimatka. Ideálne sú karimatky nafukovacie, keďže sú skladné, no vytvoria nielen mäkší povrch, ale aj vzduchovú izoláciu medzi vami a zemou, ktorá môže byť studená a vlhká.
A hoci si pod hlavu môžete zložiť aj oblečenie, skutočným komfortom je nafukovací vankúš, vďaka ktorému sa nezobudíte so zaseknutým krkom. No a v neposlednom rade na stanovačku odporúčame masku na oči a štuple do uší. To prvé najmä preto, že skoré ranné slnko vám presvieti stan a ráno si tak dlho nepospíte. A to druhé je praktické pre okolité zvuky, ktoré môžu byť v kempe rušivé a v divočine desivé.
Dobrá príprava je polovicou výhry
Pri stanovaní nie je nikdy veľa času na otáľanie. Zvyčajne dorazíte po celodennej túre, presunoch, ste hladní, unavení a potrebujete sa dať dokopy. No niekoľko tipov predsa len pomôže neskorším možným problémom. Asi najdôležitejšie je vybrať si rovnú zem na postavenie stanu. Spať s nohami vyššie než hlavou nie je práve na dobré spomienky. Keď miesto vyberiete, dobre si ho prejdite, ideálne naboso. Nájdete tak množstvo drobných kamienkov, šišiek, konárikov a iných nerovností, ktoré už ťažko odstránite, keď na nich bude ležať stan. Ak máte tú možnosť, priestor pod stanom zameťte, no pre tých, ktorí si so sebou nebalia na stanovačku metlu, by malo „podupkanie" stačiť.
Keď stan stojí na svojom mieste, je čas na interiérový dizajn. Tomu dominuje slovo praktickosť. Topánky by mali byť pri východe zo stanu – ľahko sa tak obujete a ich aróma vás nebude uspávať až príliš. Oblečte sa na noc primerane k teplote a ak je rannou nočnou morou vyliezť z teplého spacáku a obliekať si studené oblečenie, prihoďte si ho dnu k sebe. Majte po ruke fľašu s vodou, čelovku či baterku a do spacáku vždy choďte v suchých veciach. Myslite aj na ventiláciu. V hermeticky uzavretom stane sa bude kondenzovať vlhkosť, a tak nechajte otvorenú jeho ventiláciu. Na druhej strane, sieťky, moskytiéry aj spreje proti komárom alebo levanduľa či citrónová tráva sú esenciálnou súčasťou výletu, pretože inak ste týmto krvilačným drobcom vydaní úplne napospas.
Teraz by ste už mali byť pripravení zaspať. Určite si ešte pred vlezením do spacáku „odskočte", pretože zabudnutie znamená kruté obliekanie, obúvanie, zipsovanie a ochladzovanie. A dlho neponocujte. V prírode sa prispôsobte jej hodinám. Choďte spať skoro a možno si ráno užijete jedny z tých najmagickejších momentov východu slnka.