Karneval? Vydajte sa do Benátok!
Najznámejším karnevalom v Európe je po stáročia Carnevale di Venezia. Benátsky karneval je oslavou farebných kostýmov, masiek a slávnostných prehliadok, ktoré pripomínajú slávnu históriu mesta. Ak vo februári navštívite mesto postavené na Jadrane, môžete sa zúčastniť nádherného cestovania v čase.

Benátsky karneval sa koná vždy počas fašiangov – pred pôstnym obdobím pred Veľkou nocou – tohto roku medzi 12. februárom a 1. marcom. Počas tých dní sa z miestnych a masovo prichádzajúcich turistov na pár dní stávajú princovia, princezné, ale aj bájne či extravagantné bytosti. Karneval je tiež skvelou príležitosťou na objavovanie historických miest Benátok, ktoré sú na Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Magická atmosféra renesancie
Foto: Pexels
Karneval sa každý rok začína „letom anjela“, keď akrobat na oceľovom lane preletí ponad zaplnené Námestie svätého Marka. Korene tejto tradície siahajú do roku 1548, keď artista vyliezol na vrchol zvonice a odtiaľ „preletel“ po lane na tribúnu Dóžovho paláca. Jedným z centrálnych miest podujatí je Námestie svätého Marka, kde sa konajú koncerty a divadelné predstavenia. Druhým je Canal Grande, „hlavná ulica“ mesta preplnená zdobenými gondolami a vaporettami. Čarovná atmosféra pripomínajúca renesančné Benátky sa počas karnevalu rozlieha celým mestom. V divadlách a na menších i väčších námestiach sa organizujú tradičné predstavenia Commedia dell'Arte, pouličné plesy a na záverečnom ceremoniáli na Námestí svätého Marka sa vyberá najkrajší kostým a maska karnevalu.
Karnevalová história alebo ako sa z nemorálnej minulosti stala moderná turistická atrakcia?
Benátsky karneval je jedným z najstarších na svete, ktorý sa datuje do 13. storočia. Masky sa však v meste vyrábali už o dve storočia skôr, aby sa človek mohol skryť (a svoje úmysly) pred zvedavými pohľadmi. Muži sa napríklad prezliekali za ženy, aby sa dostali do ženských kláštorov. Podvodníci sa skrývali za maskou pri hre v kasíne, no masku nosili aj občania, ak hľadali priazeň kurtizán alebo keď chceli zostať inkognito pred veriteľmi. Aby sa zastavil morálny úpadok benátskej spoločnosti, vydal dóža, vladár republiky, dekrét zakazujúci nosenie extravagantných kostýmov a masiek v meste – okrem obdobia karnevalu. Keď sa v roku 1787 zrútila viac ako tisíc rokov existujúca Benátska republika, začal postupne upadať aj karneval, ktorý takmer úplne zanikol. Starodávna tradícia bola obnovená až v roku 1979 a odvtedy priláka do Benátok každoročne asi pol milióna turistov.
Tradičné masky
Tradičné karnevalové masky boli inšpirované výraznými kostýmami postáv Commedia dell’Arte. Výrobcovia masiek mali kedysi svoj cech, no veľkej úcte sa tešia aj dnes. Slávna Colombina je maska zdobená zlatom alebo striebrom, ktorá pokrýva iba hornú polovicu tváre, zatiaľ čo maska Arlecchina bola pôvodne vyrobená z dreva alebo kože, čiernej farby s plochým opičím nosom. Pantalone je maska zobrazujúca smutného starca s dlhým nosom a šikmými očami. Dottore je bizarná biela maska s dlhým zobákom a okrúhlymi očkami, často doplnená okuliarmi. Bauta je obdĺžniková maska zakrývajúca celú tvár bez náustku a jej nositelia zvyčajne majú aj trojuholníkový klobúk a plášť.