Multifunkčný zázrak pod zemou: Belianska jaskyňa
V Tatranskom národnom parku (TANAP) je Belianska jasnkyňa najväčšou a zároveň jedinou vysokohorskou kvapľovou jaskyňou, ktorá je sprístupnená verejnosti. Mnohí ju považujú za najzaujímavejšiu jaskyňu na Slovensku. Jej medzinárodná reputácia je založená na skutočnosti, že popri úžasnom množstve sintrových tvarov tu môžete obdivovať i bizarné skaly a stalaktity, ktoré sa náramne hodia do fantastických filmov.

Jaskyňa sa nachádza v katastrálnom území Tatranskej Lomnice, na severnom svahu Kobylieho vrchu, vo východnej časti Belianskych Tatier. Prehistorický človek o jej existencii pravdepodobne nevedel, ale vedeli o nej hľadači pokladov z 18. storočia, ktorí na stenách jaskyne zanechali rôzne nápisy. Obrovská podzemná dutina bola vedecky preskúmaná až v roku 1881 a potom sa v roku 1884 otvorila aj pre širokú verejnosť. V roku 1896 dostala elektrické osvetlenie, čo z jej urobilo svetového lídra – len pár rokov po objavení žiarovky!
Hudba z hlbín
Belianska jaskyňa má všetko, čo robí podzemný svet vzrušujúcim a zaujímavým: obrovské siene, úzke chodby, rokliny, sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazerá a jedinečné jaskynné útvary. Po tisícročia prúdy vody vytvorili kupolovité a oválne priestory (Zrútený dóm, Rúrovitý dóm, Priepasťová chodba), rokliny (Hladová priepasť, Peklo) a komíny. Pri prechádzke medzi sintrovými vodopádmi (Vysoký dóm, Dóm SNP, Vodopádový dóm), pagodovitými stalagmitmi (Palmová sieň) a formáciami bohato zdobenými stalaktitmi (Galéria, Klenotnica, Biela sieň) sa môžeme cítiť, akoby sme boli na cudzej planéte. Zvláštnou atrakciou v Zrútenom dóme je stojaci kvapeľ vysoký 2 metre a široký 1 meter, ktorý pripomína Šikmú vežu v Pise.
Jednou zo zastávok prehliadkovej trasy je Hudobná sieň, pomenovaná podľa zvuku kvapiek padajúcich na hladinu jazera. Sieň má fantastickú akustiku a už po celé desaťročia sa v nej pravidelne organizujú koncerty klasickej hudby hlboko v podzemí.
Zaujímavosťou je, že v roku 1934 bol vykonaný pokus o zaľadnenie dolných častí jaskyne, čo malo zvýšiť jej atraktivitu. Aj keď boli experimenty pomerne úspešné, poškodili kvapľovú výzdobu a vápencové steny jaskyne následne praskli, takže experimenty boli pozastavené.
Klimatoterapia
Belianska jaskyňa ponúka nielen klasickú prehliadku, ale aj tzv. speleoklimatickú ozdravovaciu terapiu. Chladný a vlhký jaskynný vzduch je bez alergénov a neobsahuje takmer žiadne baktérie a prachové častice. Belianska jaskyňa je terapeutické miesto, ktoré spĺňa najprísnejšie zdravotnícke požiadavky. Jej špeciálna klíma je vynikajúca na liečbu rôznych respiračných chorôb. Jaskynnú terapiu je možné si zabezpečiť v neďalekom sanatóriu v Tatranskej Kotline. Belianska jaskyňa je vlastne prírodným inhalátorom, ktorého primárnym liečivým prvkom je krištáľovo čistý a chladný vzduch – jeho blahodarný účinok je cítiť aj po klasickej prehliadke jaskyne.
Náučným chodníkom k vchodu
Súčasný vchod do jaskyne je vo výške 890 metrov a bol postavený 82 metrov nad pôvodným otvorom jaskyne v roku 1882. Z Tatranskej Lomnice sa k jaskyni dostanete po žlto značenej lesnej cestičke, ktorá vedie k náučnému chodníku s informačnými tabuľami. Celková dĺžka 70-minútovej prehliadkovej trasy je 1370 metrov s prevýšením 125 metrov a 874 schodmi.