S bicyklom do lietadla
Letieť s príručnou batožinou, alebo aj s batožinou do podpalubia? Cyklisti riešia počas letov úplne iný problém: ako zbaliť svoj bicykel tak, aby ste si jazdu užili aj v cieľovej destinácii.

Skutoční milovníci cyklistiky si svoj bicykel vylaďujú do detailov a jazdiť na ňom je potom skutočná radosť. S koncom sezóny sa však možno obzeráte, kam by ste vyrazili za dobrodružstvom do tepla. To však môže znamenať nutnosť zbaliť bicykel do lietadla. Poradíme vám, ako na to.
Kúpte letenku pre športové vybavenie
Foto: unsplash
Nespoliehajte sa na zacheckovanie bicykla až na letisku. Pri rezervácii letenky si rovno objednajte aj športové vybavenie, pod ktorým u väčšiny leteckých spoločností zabezpečíte prepravu svojho bicykla. Ak to neponúkajú, skúste nadrozmernú batožinu. Zvyčajne má rozmery 120 x 90 x 30 cm a rozložený bicykel by ste do týchto rozmerov mali zmestiť.
Kartónová škatuľa, alebo pevný kufor
Foto: Bikeflights
Nízkonákladovým riešením prepravy bicykla v lietadle je zbaliť ho do škatule, v akých dodávajú do obchodov bicykle predajcovia. Plnia rozmery požadované leteckými spoločnosťami a v najbližšom obchode vám iste takú škatuľu poskytnú. Počítajte však s množstvom lepiacej pásky, ktorú použijete na poriadne zabalenie – a že to isté vás čaká pri návrate. Výhodou je, že kartón váži menej, než pevný kufor a tak sa omnoho ľahšie zmestíte do zvyčajného 32 kg limitu.
Ak však plánujete vyraziť s bicyklom letecky častejšie, oplatí sa investovať do pevného kufra so stojanom. Doň pohodlne zmestíte rozložený bicykel, je uzamknuteľný a odolný aj voči zaobchádzaniu s kuframi na letiskách. Takýmto je napríklad kufor Thule Round Trip Transition, ktorý disponuje aj stojanom na bicykel pre jeho zmontovanie a kolieskami, na ktorých bicykel pohodlne ťaháte pri presunoch.
Bicykel rozoberte a obaľte
Foto: Thule
Pri skladaní bicykla do obalu do lietadla musíte odmontovať tak kolesá, ako i pedále od kostry. Otočte riadidlá do osi bicykla a vypustite kolesá tak na polovicu, aby tlaky v podpalubí počas zmien nadmorskej výšky nespôsobovali problém. A sedadlo spustite úplne nadol. No a potom už len zostáva bicykel a jeho časti obaliť. Ak nemáte pevný kufor, musíte na to klásť obzvlášť veľký dôraz. Najlacnejšie je obetovať jednu karimatku, rozstrihať ju a oblepiť páskou kostru, ostré hrany a citlivé časti. Ak nechcete obetovať karimatku zo zásob svojich domácich cvičení, skúste si zohnať bublinkovú fóliu. Ak bicykel nakoniec balíte do kartónovej škatule, napíšte naň fixkou „fragile“ (krehké) a tiež „this side up“ (touto stranou nahor) spolu so šípkou indukujúcou, ako by mala byť škatuľa otočená. Určite tiež dopíšte na škatuľu svoj kontakt a ak prepravujete bicykel kufrom, priložte svoju menovku s adresou určenia.
Overte si informácie u aeroliniek
Foto: Thule
Každá letecká spoločnosť má iné pravidlá pre prepravu športového vybavenia a teda aj bicyklov. Skontrolujte si rozmery, váhy a podmienky prepravy s tou spoločnosťou, s ktorou sa chystáte letieť. Po úspešnom lete a príchode potom už len stačí zavítať k okienku nadrozmernej batožiny, kde už by váš dvojkolesový tátoš mal čakať. Šťastný let s bicyklom! Každá letecká spoločnosť má iné pravidlá pre prepravu športového vybavenia a teda aj bicyklov. Skontrolujte si rozmery, váhy a podmienky prepravy s tou spoločnosťou, s ktorou sa chystáte letieť. Po úspešnom lete a príchode potom už len stačí zavítať k okienku nadrozmernej batožiny, kde už by váš dvojkolesový tátoš mal čakať. Šťastný let s bicyklom!