Odkiaľ pochádzajú vianočné stromčeky
Už asi nikto z nás si nevie predstaviť Vianoce bez vianočného stromčeka, ozdobeného svetielkami, ukrývajúceho pod svojimi vetvami darčeky. Ako väčšinu vianočných tradícií, aj pôvod vianočného stromčeka nájdeme v pohanských tradíciách. A nebyť Nemcov a kráľovnej Viktórie, dnes by sme stromčeky v našich domácnostiach možno ani nemali.

Dávno predtým, ako vzniklo kresťanstvo a na jeseň opadalo lístie, ľudia si chodili do lesa natrhať zelené vetvičky a zdobili si nimi svoje príbytky. Verili, že ich ochránia pred čarodejnicami, zlými duchmi a chorobami a tešili sa na príchod jari. Obyvatelia na severnej pologuli oslavovali zelenými vetvičkami Boha slnka, lebo verili, že počas zimného slnovratu, keď sa dni začínali predlžovať, sa Boh uzdravoval a získaval na sile a dni boli opäť dlhšie.
Rajské stromy
Foto: Pixabay
V dávnych dobách sa hrávali na Štedrý deň na námestiach hry Adama a Evy. Hry rozprávali biblické príbehy ľuďom, ktorí nevedeli čítať. Súčasťou bol strom ozdobený jablkami, ktorý pripomínal rajskú záhradu. Postupne sa na strom začali vešať cukrovinky, zvončeky a anjelikovia.
Vianočné stromčeky
Foto: Pexels
Skutočné korene vianočných stromčekov pochádzajú z Nemecka. V stredoveku si ľudia začali stromčeky nosiť do svojich domovov. Tradícia pridávania sviečok na konáre stromu sa pripisuje Martinovi Lutherovi, vodcovi protestantského reformačného hnutia. Jedného večera okolo Vianoc sa vracal domov a zapozeral sa na stromy, pomedzi ktoré svietila obloha posiata hviezdami. Tá krása ho inšpirovala natoľko, že si želal znovu vytvoriť scénu vo svojom vlastnom dome, a tak vyrúbal strom a svetlá dotvoril pomocou sviečok.
Ako sa kráľovná Viktória stala influencerkou
Foto: Getty Images Hungary
Ako Nemci migrovali, predstavovali svoje vianočné stromčeky v iných krajinách. Tradíciu medzi Britmi spopularizovali nemecký princ Albert a jeho manželka, britská kráľovná Viktória. Rodina si urobila fotku pred vianočným stromčekom, ktorá vyšla v roku 1848 v londýnskych novinách a odvtedy sa stali stromčeky bežnou tradíciou v anglických domácnostiach.
Neblahý vplyv na lesy
Najmä v Nemecku dochádzalo k obrovskej ťažbe stromov, a tak sa začali v 80. rokoch 19.storočia vyrábať umelé stromčeky z husieho peria a neskôr ich nahradili hliníkové a plastové verzie. Mať doma živý, voňavý stromček je síce krásne, ale netešíte sa z neho dlho, nakoľko rýchlo obschne a opadá. Navyše ho po sviatkoch hodíte do koša a o dnešných vysokých cenách za živé stromčeky nehovoriac. Ak už musíte mať doma živý stromček, kúpte si ho v kvetináči. Jeho nevýhodou je jeho výška. Niekoľko rokov potrvá, kým vyrastie do vysokého vianočného stromčeka. Jeho najväčšou výhodou je, že po sviatkoch ho umiestnite do záhrady a viete ho použiť aj na nasledujúci rok. Ak nemáte záhradu, spravíte dobrý skutok, keď ho pôjdete zasadiť do lesa. Najlepšie sú stromčeky, ktoré boli v črepníku od malička. Majú lepší koreňový bal a sú odolnejšie voči teplotným rozdielom. Stačí ho premiestňovať zo zimy do tepla a naopak postupne a polievať každý druhý deň.