
Minden évben Kína leghidegebb városa, Harbin ad otthont a világ legnagyobb és legizgalmasabb jégfesztiváljának. A művészi módon megalkotott óriási jég- és hóépítmények nappal is gyönyörűek, de az igazi csoda sötétedéskor következik be, amikor színes fényekkel világítják meg őket.
A Harbini Nemzetközi Jég- és Hószobor Fesztivál gyökerei a helyi jéglámpás felvonulásig nyúlnak vissza, amelyet 1963 telén tartottak. Ez egyfajta téli parti, mulatság volt, tehát nem fesztiválnak indult. 1966 és 1976 között, Mao Ce-tung kulturális forradalma idején az eseményt nem engedélyezték – a kommunista diktátor a munka alapú társadalomban hitt, és „burzsoá” szokásnak, a „hanyatló Nyugattal” való szimpatizálásnak tartotta az intellektuális élmények iránti igényt. A harbiniak viszont nagyon a szívükbe zárhatták ezt a látványos programot, ugyanis Mao 1976 őszén bekövetkezett halála után azonnal tartottak egy jéglámpás felvonulást. Egy igazán nagyszabású, nemzetközi szinten is jegyzett eseményre azonban még csaknem egy évtizedig várni kellett. Az első harbini jégfesztivált 1985. január 5-én nyitották meg, és azóta – akárcsak Kína – igen sokat fejlődött: a jégszobrokon tízezer ember dolgozik tíz napon keresztül a fesztivált megelőzően.
Jeges Disneyland
Fotó: Shutterstock
A jég- és hószobrok már 2022 végén elkészültek, hogy a hivatalos megnyitó napján, 2023. január 5-én teljes pompájukban kápráztassák el a látogatókat. Bár ebben az időszakban Kína ezen részén éjszakánként akár mínusz 25 fok is előfordul, a nagy hideg mégsem rettenti el a látogatókat. A február végéig tartó fesztivál ideje alatt a világ minden tájáról évente csaknem 20 millió turista érkezik Harbinba, hogy részt vegyenek ezen a különleges rendezvényen.
Éjszaka a legszebb
Fotó: Shutterstock
Jég- és hószobrokat városszerte láthatunk, de jégből készült építményeket csak a két fő helyszínen. A fesztivál központja a Sun Island – Napsziget –, amely a Songhua folyó túloldalán található. Itt hatalmas, sőt, gigantikus méretű hó- és jégszobrokat faragnak ki, valamint valós léptékű épületeket, hidakat és egyéb látványosságokat építenek jégből az ügyes kezű mesterek. Az élmény magáért beszél: jéglépcsőkön sétálhatunk fel a jégtemplomokhoz és kastélyokhoz, lefelé pedig jégcsúszdákon távozhatunk. A jégváros éjszaka a leglátványosabb, amikor színes fényekkel világítják meg az alkotásokat. Több szobor ionmentesített vízből készül, amely jéggé fagyva annyira tiszta és átlátszó, mint az üveg. Az Ice and Snow World – Jég- és hóvilág – délután és éjszaka tart nyitva, ezen a területen eredeti méretű épületek láthatók. A színes fényekkel megvilágított, csillogó jégpaloták varázslatos látványt nyújtanak. A jégvilágot természetesen minden évben új tervezésű jégépületekkel, hó- és jégszobrokkal építik újjá.
Harbini érdekességek
Fotó: Shutterstock
Harbin a Transzszibériai vasút déli ága, a Transzmandzsúriai vasút mentén, a fenséges Songhua folyó partján fekszik. A helyi kultúra a han, a mandzsu és az orosz hatások lenyűgöző keveréke. Sokak szerint a város Szentpétervárt idézi – ennek az az oka, hogy a Transzmandzsúriai vasút építésekor rengeteg orosz építész élt itt, akik sok épületet is terveztek.
A fesztivál építményeihez felhasznált jég nagy része a Songhua folyóból származik, amely Kína hetedik leghosszabb folyója. A 600.000 négyzetméteren lévő jégváros megépítéséhez 180 ezer köbméter jeget és 150 ezer köbméter havat használtak fel.
A harbini jégfesztivál a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült: 2007-ben itt volt látható a világ legnagyobb hószobra. A Romantic Feelings (Romantikus érzések) elnevezésű alkotáshoz az olimpiai játékok adták az ihletet (2008-ban Kína rendezte a sporteseményt). A 3.398 köbméter hó felhasználásával megalkotott, 35 méter magas és 200 méter hosszú szobron 600 szobrász dolgozott.