A tópartról a borospincék hűvösébe: Alsó-Zemplén
Varázslatos táj aktív programokkal.

Alsó-Zemplénben a nyár mindig ugyanolyan: általában ragyog a nap, a borús idő nem jellemző a vidékre. Megéri élni a kínálkozó lehetőséggel, és Kelet-Szlovákiában nyaralni.
Reggel megmászhatjuk a Vihorlát csúcsait, délután körbebiciklizhetjük a „szlovák tengert”, este pedig egy pohár minőségi bor mellett gyönyörködhetünk a naplementében. Szlovákia egyik legmelegebb átlaghőmérsékletű régiója, Alsó-Zemplén ideális helyszíne a hosszú nyári esték és a forró nappalok eltöltésének.
Az ország keleti területei, a Szobránci, a Tőketerebesi és a Nagymihályi járás Magyarországgal és Ukrajnával is határosak. Kiváló, termékeny talajával itt található a Kelet-szlovákiai-alföld. Alsó- és Felső-Zemplén szerves egységet képezve alkotja a történelmi Zemplén régiót.
A határok közelségének köszönhetően egészen egyedi arculatú ez a térség, érződik ez a kultúra, a szokások és hagyományok terén is.Régi erődök romjai
Alsó-Zemplén már az ókorban is lakott terület volt, sőt őskori leleteket is találtak a régióban. Legrégebbi építészeti emlékei természetesen ennél jóval fiatalabbak, a középkorból származnak. Szűz Mária születésének templomát a 13–15. században építették Nagymihályban. A városközpontban, a Templom téren található római katolikus plébániatemplom mellett egy preromán stílusú rotunda alapjait is megtekinthetők.
A középkorban a különféle erődítmények a mai Szlovákia területén is fontos védelmi szerepet töltöttek be. Ez alól az alsó-zempléni régió sem jelentett kivétel, a környékbeli dombokon fokozatosan több vár is épült. Mára sajnos csak a romjaik emlékeztetnek dicső múltjukra. A legtöbbjükhöz minimális szintkülönbségű, könnyű túraútvonalak vezetnek. Kiemelt figyelmet érdemel például Vinna várának romja (Viniansky hrad), a Zempléni, a Purustyáni (Parušťan) vagy a Nagykövesdi várrom.
Nem sokkal azt követően, hogy elkészültek a védőfallal körülvett impozáns erődítmények, a 18. század első éveiben egyedülálló fatemplom is épült a szlovák–ukrán határtól 16 kilométerre fekvő Oroszsebesen (Ruská Bystrá). A háromrészes, Szent Miklós ereklyéinek átvitele templom – hét másik, a Kárpátok ívében épült templommal együtt – az UNESCO világörökségi helyszínei közé is bekerült. A barokk-rokokó stílusban kialakított beltérrel rendelkező gerendaépület a nyilvánosság számára is látogatható. Ebbéli szándékunkat jelezzük a Ruský Hrabovecen található görögkatolikus plébániahivatalnak, a fatemplom ugyanis ennek a fennhatósága alá tartozik.Vinna romjai
Fotó: Shutterstock
A vízi sportok földi paradicsoma
A 40 Celsius-fokot ostromló forróság leginkább víz mellett viselhető el. Szlovákia második legnagyobb víztározója, a Széles-tó (Zemplínska Šírava) kínálatában szinte minden vízi sport megtalálható. A 33 négyzetkilométeres vízfelület környezetében számtalan, könnyen megközelíthető üdülőközpont épült ki, amelyek a hagyományos szállás mellett sátorozásra vagy kempingezésre is lehetőséget kínálnak. Vízibicikli pedig szinte bárhol kölcsönözhető.
Az északi parton felvő Paľkov üdülőfaluban például 1200 férőhelyes autókemping áll a vendégek rendelkezésére. Közvetlen szomszédságában ráadásul vízi madarak és halak rezervátuma található. A legfestőibb tájat pedig a Medvehegy (Medvedia hora) nevű központ kínálja, ahol jachtklub és gondozott kavicsos tópart várja az ide érkezőket.
Gyalogosan és kerékpárral a Vihorlátra
Alsó-Zemplén talán legismertebb turisztikai célpontja a Vihorlát egyik csúcsa, a környékre pazar kilátást biztosító Szinnai-kő, ahol egy tengerszemet is megcsodálhatunk. A hegységet számos gyalogösvény mellett kerékpárutak is átszelik.
A Latorca vidékének védett tájait is két keréken érdemes felfedezni. Az alsó-zempléni kerékpárút a Szalánci-hegység (Slanské vrchy) közepén, az Izra-tó melletti üdülőközpontból indul és a szlovák–ukrán határon fekvő Nagyszelmencen végződik. Az útvonal hossza bő 95 kilométer, az Izra-tó és Kalsa (Kalša) közti szintemelkedést leszámítva a kevésbé megterhelő túrák közé tartozik.
Ha nem elégszünk meg a tengerszemmel és a természet egyéb csodáit is látni szeretnénk, kelet felé, Beňatinára vegyük az irányt. A közeli mészkőbányában kialakult tó áttetsző, türkizkék színében minden évben turisták százai gyönyörködnek. Az egyedülálló természeti képződmények mellett egy, a mészkőbánya egyik falán látható, hatalmas méretű őshalnak a megkövesedett lenyomata is sok látogatót vonz. Bár sokan megmártóznának a tó vizében, a fürdőzés hivatalosan nem engedélyezett.
A híres szőlőültetvények
A dél-szlovákiai borok könnyed, egészen egyedi ízvilága minden évben ezreket vonz a tokaji térségbe. Bár ennek nagyrésze Magyarországon található, kiváló borászatokból a szlovákiai oldalon sincs hiány. A több kilométeres, föld alatti folyosókból álló pincerendszerek, melyek már a 12. században is léteztek, ideális helyszínként szolgálnak borkóstolókhoz, a furmint, a hárslevelű vagy épp a muskotály megízleléséhez.
A Nagytoronya (Veľká Tŕňa) községben található Ostrožovič borászatban a borkóstolókat vulkáni tufába vájt pincében tartják. A Tokaj Ház alatti pincefolyosók 13 méter mélyen találhatók. Borkóstolókat egész évben rendeznek, ennek feltétele azonban egy legalább négyfős csoport előzetes regisztrációja.