Szinte minden tárgyunk átkel a Panama-csatornán. De hogyan?

A világ legfontosabb hajózási útvonalán hatalmas konténerszállító hajók manővereznek szűk folyosókon. Videó!

Amerika és Európa, illetve Ázsia között rövidíti le a hajózási útvonalakat a szűk, tengerszint fölötti, mesterséges tavak létrehozásával kiépített csatorna. A legújabb zsilipkapuk pedig lehetővé tették, hogy akár 13 000 konténert szállító hajók is átférjenek a tű fokán.

A csatornát 17 nagy, mesterséges tó veszi körül, bár maga a csatorna sem apró a maga 77 kilométeres hosszával, megépítésének története pedig egyenesen regénybe illő. Már az 1500-as években a spanyol telepesek is használták a Panama-földszorost: a gyarmatosítók ezen az útvonalon szállították az Amerika nyugati partjain rabolt aranyat, hogy aztán az Atlanti-óceáni kikötőkből Európába vigyék tovább. Innentől kezdve állandó harc folyt ezért a panamai területért, mindig más akarta magának megkaparintani. Mivel a szoros fontos kereskedelmi központnak számított, minden félnek az volt az érdeke, hogy fejlesszék a területet, így többek közt vasutat is építettek, hogy a kereskedelem még gördülékenyebben menjen.

Zsiliptetrisz

Fotó: Shutterstock

A Panama-csatorna zsiliprendszere

Azt tudtad például, hogy a Panama-csatorna csak 1999-ben lett Panamáé? És azt, hogy becslések szerint 27 500 ember vesztette életét a több zsilipes, bonyolult csatorna megépítése közben? Az építkezés során elterjedt járványok, földcsuszamlások és árvizek rengeteg emberéletet követeltek. Miután elkészült, a csatornának köszönhetően az amerikai vízi kereskedelem jelentősen felgyorsult. Egyes hajózási útvonalak hossza a felére csökkent, például a New Yorkból San Franciscóba vezető út 22 500 km-ről 9500 km-re csökkent.

Persze a csatorna sem jelenthetett mindenre megoldást, s e ponton kell kitérnünk arra, hogy mit is jelent a hajózási fogalomként emlegetett Panamax méret. Mivel a csatorna nagyon szűk és a 3 zsilip működtetése komoly műszaki üzemeltetési és tervezési munka, így meghatároztak egy maximális hajóméretet, ami még átfér a zsilipen: ez az ún. Panamax. Amely 2016-ig volt érvényben, míg át nem adták a legújabb zsilipet, amelyen a Panamaxnál nagyobb méretű hajók is átférnek, így már az Új-Panamax méret a mérvadó. A videóból kiderül, a hatalmas óceánjárók hogyan navigálnak át a vontatóhajók segítségével a szűk csatornán!

Hogy működik a Panama-csatorna? Íme.

fb.watch

Log In or Sign Up to View
AMI MÉG ÉRDEKELHET