5 apró, de csodálatos település, egyelőre tömegek nélkül

A díjazott falvak, helységek most még lenyűgöző élményt jelentenek.

Sirince
Fotó: Shutterstock

A Turisztikai Világszervezet ajánlja az alábbi 5 települést, amelyet még nem özönlöttek el a turisták, és a látogatásunk a helyiek érdekét is szolgálja. Reméljük, a figyelemfelkeltő díjazás után nem járnak úgy, mint Hallstatt.


Az ENSZ Turisztika Világszervezete a fő céljának a turizmus fenntartható fejlődésének elősegítését, illetve a turizmus pozitív hatásainak erősítését tekinti. A két éve alapított Best Tourism Villages-díjat azzal a céllal hozta létre a szervezet, hogy felhívja a figyelmet a turizmus vidékfejlesztésében betöltött szerepére.

„A turizmus erőteljes eszköze lehet a befogadásnak, a helyi közösségek megerősítésének, illetve a régiók közötti erőforrás-elosztásnak. Ez a kezdeményezés olyan falvak elismerésére jött létre, melyek a turizmust a fejlődésük katalizátoraként hasznosították”

– olvashatók Zurab Pololikashvilinek, az UNWTO főtitkárának szavai a szervezet közleményében.

Ha mi is szívesen tehermentesítenénk a legnépszerűbb desztinációkat, és inkább az „új”, eddig radar alatt lévő úti célokra szerveznénk a nyaralást, a Best Tourism Villages-díj nyertes települései tökéletes választások lehetnek számunkra.

Sankt Anton am Arlberg, Ausztria

Az Alpok hegyláncában, Tirol tartományban található Sankt Anton am Arlberg települése az Arlberg síterület kapujában fekszik. Ha pedig síelésről beszélünk, nem is választhatunk jobb célpontot, mint az alpesi síelés bölcsőjeként ismert Tirolt. A helyszín ugyanis úttörő szerepet játszott a sportág feltalálásában, melyről mindent megtudhatunk a helyi múzeumban – ami történetesen egy fából készült síkunyhóban foglal helyet.

Ordino, Andorra

Fotó: Shutterstock

A spanyol és a francia határ között található Európa egyik legkisebb országa, a kevesebb mint 80 ezer főt számláló Andorra. Ordino a Pireneusok magaslataiban fekvő középkori települése tele van festői kőházakkal, de elhelyezkedéséből kifolyólag a természetjárók számára is jó lehetőségeket nyújt. Ráadásul területén található az Ordino Arcalís síközpont is, így a téli sportok kedvelőinek is kiváló alternatív úti cél lehet – emeli ki a Euronews.

Sortelha, Portugália

Fotó: Shutterstock

A Portugália keleti oldalán húzódó Sortelha településének valóban sikerült megőriznie középkori hangulatát. Reneszánsz építészetének az egyik legjobb példája a 13. században épült kastély, de a régi katolikus templom is visszarepít minket az időben.

Lerici, Olaszország

Fotó: Shutterstock

Lerici tengerparti települése csak pár órányi vezetésre található Genovától, és aki már hallott róla, annak először a színes házak jutnak eszébe. Az UNWTO elismerését mégis a helyi kék gazdaság érdemelte ki.

A kék gazdaság jellemzője, hogy

nem termel hulladékot, nem bocsát ki káros anyagokat, ellenben új munkahelyeket teremt, továbbá helyi erőforrásokat használ az alapvető szükségletek kielégítésére

– magyarázza el a kék gazdaság fogalmát a Greendex.

Lericiben található Olaszország első víz alatti laboratóriuma is, ahol a kutatók a vízi gerinctelen állatok növekedési ütemének megfigyelésén keresztül követik nyomon az óceánok pusztító savasodását. A kutatás nagyban segíthet megvédeni az öböl érzékeny ökoszisztémáját, valamint a fenntartható turizmus ösztönzésében is szerepet játszhat.

Şirince, Törökország

Fotó: Shutterstock

Törökország nyugati oldalán, Izmir városától délre található Şirince települése, ami máig igyekszik megőrizni a hellenisztikus korig visszanyúló arculatát. A város szűk utcáin tilos az autózás, így arra járva lovon vagy gyalog közlekedő helyiekkel futhatunk össze. Az Epheszosz történelmi településétől 12 kilométerre, dombtetőn fekvő Şirince egykoron görög fennhatóság alá tartozott, mára nagyrészt a szőlőtőkék, olajfaligetek és gyümölcsfák őrzik ennek emlékét.

Persze Törökországban nehéz lemondani egyes látnivalókról: Sziklák ősi titkai Kappadókiában

AMI MÉG ÉRDEKELHET