Londonban gyorsabban eljutni a munkába futva, mint kocsival

De bringával vagy rollerrel még le sem kell izzadni, hogy megelőzzük az autókat.

London forgalom
Fotó: Shutterstock
A TomTom Traffic Indexe 56 ország 389 városában készített felmérést arról, mennyit állnak az autók a dugóban, és ezzel mekkora ökológiai lábnyomot hagynak maguk után. És persze mennyit ülnek a vezetők a lépésben haladó kocsikban, miközben csak égetik el az eurókat a járó motorral... A legrosszabbul London jött ki a felmérésből, itt teljesen egyértelmű, hogy autóba ülni csúcsidőben idő- és pénzkidobás. A szlovák városok (Kassa, Pozsony) azonban kifejezetten jó helyen végeztek a rangsorban.

A TomTom (navigációs rendszerekkel foglalkozó cég) forgalomfigyelő indexe a világ városainak forgalmát az utazási idő, az üzemanyagköltség és a szén-dioxid-kibocsátás alapján méri, és ingyenes hozzáférést biztosít a városonkénti információkhoz. A statisztikákat nemcsak városvezetők, kutatók használhatják, hanem mindenki számára elérhetőek, így tehát egy utazás alkalmával kalkulálhatunk azzal, hogy mennyi idő taxival vagy bérelt autóval egyik helyről eljutni a másikra a hatalmas forgalomban. Ahol például van kötöttpályás – főleg föld alatti – közlekedés, ott tanácsos élni a lehetőséggel, mert rengeteg időt spórolhatunk meg vele.

Egy jó futó gyorsabb...

Fotó: Shutterstock

A TomTom felméréséből kiderül, hogy a vizsgált városok autós forgalma 2022-re visszatért a Covid-járvány előtti időszak szintjére, sőt egyes helyeken romlott a helyzet. Az indexszámok szerint London a legnehezebben járható város autóval, de ez vajon mit jelent? Anglia fővárosában csak 14 km/h az átlagsebesség, az egész tavalyi évben a 17 km/h volt a leggyorsabb átlagsebesség a városban, és a legjobban járható időszakokban is csak 25 km/h volt a legnagyobb sebesség, amivel közlekedhettek az autósok. Fontos infó lehet, ha Londonba készülsz, hogy a csütörtök délutáni csúcsban a leglassabb a forgalom (13 km/h) – ez azt jelenti, hogy egy 10 km-es autós távnál 5 perccel hosszabb az utazási idő, mint más napokon. Ha a londoniak csütörtökönként otthonról dolgoznának, évente akár 67 órát takarítanának meg az utazáson, ami majdnem 3 nap.

De legalább még nőtt is a dugó

A 10 km megtételéhez szükséges átlagidő Londonban tavaly csaknem 2 perccel (1 perc 50 másodperccel) nőtt a 2021-es időhöz képest. Átlagosan 10 km megtétele 36 perc 20 másodpercet vesz igénybe a brit fővárosban, de csúcsidőszakban ez 45 perc is lehet. A külvárosi területen ennél azért jobb a helyzet, ott csúcsidőben is lehet akár 34 km/h-val közlekedni.

Amit az ablakon dobunk ki

A TomTom kutatása szerint a benzines autókat vezetők 2022-ben 28%-kal többet költöttek üzemanyagra, mint 2021-ben, míg a dízelautókat vezetők 33%-kal fizettek többet. 2022-ben London belvárosában csúcsidőben 924 euróba került az autózás a benzineseknek, ebből 230 eurós kiadást kizárólag a torlódások okoztak. A dízelüzemű autósok éves üzemanyag-költsége 853 euró volt, ebből 203 eurót a torlódások miatt kellett kifizetniük. Ebből is látszik, hogy Londonban egyértelműen jobban jár mindenki, aki tömegközlekedésre vált, így nemcsak gyorsabban érünk oda az úti célunkhoz, de a környezetet sem károsítjuk a fölösleges szén-dioxid-kibocsátással.

A 20 legrosszabb város vezetés szempontjából a következő:

  1. London (Anglia)
  2. Bengaluru (India)
  3. Dublin (Írország)
  4. Szapporo (Japán)
  5. Milánó (Olaszország)
  6. Pune (India)
  7. Bukarest (Románia)
  8. Lima (Peru)
  9. Manila (Fülöp-szigetek)
  10. Bogota (Kolumbia)
  11. Párizs (Franciaország)
  12. Róma (Olaszország)
  13. Mexikóváros (Mexikó)
  14. Brüsszel (Belgium)
  15. Torino (Olaszország)
  16. Buenos Aires (Argentína)
  17. Thaichung (Tajvan)
  18. Varsó (Lengyelország)
  19. New York (USA)
  20. Nagoja (Japán)
Pozsony a lista 256. helyén szerepel, ami Európában is jó eredmény: 13 perc alatt lehet megtenni átlagosan 10 km-t. Egy pozsonyi autós átlagosan évi 118 órát tölt dugóban és csúcsidőben átlagosan 39 km/órával lehet közlekedni.
AMI MÉG ÉRDEKELHET