Varázslatos Olmütz

Itt van a szomszédban, mégsem láttuk? A csodák a lábunk előtt hevernek.

Olmütz
Fotó: Shutterstock

A történelmi morva főváros Csehország látnivalókban második leggazdagabb városa, a rangsorban rögtön Prága után következik. Adottságai ellenére mégsem lett belőle kirakatváros, az utcákon sétálva nem találkozunk turisták hömpölygő tömegeivel. A történelmi városközpont gyalog is kényelmesen bejárható, ráadásul a műemlékek többsége ingyenesen látogatható.

A Morva folyó partján fekvő Olmütz persze nemcsak történelmi emlékeiről ismert, hanem varázslatos hangulatának köszönhetően nemzetközi konferenciák és fesztiválok népszerű helyszíne is. Az ide érkező turistákat elsősorban az épített örökség, a kolostorok, a templomok, a múzeumok és gyönyörű parkok vonzzák. Olmütz azonban egy életteli egyetemi város is, ahol nincs hiány a kiváló sörözőkből, éttermekből és kávéházakból sem.

Ahol főtérből is kettő van

A Felső tér (Horní náměstí) és az Alsó tér (Dolní náměstí) már akkor a város központjának számítottak, amikor Olmütz még Morvaország fővárosa volt. A Felső tér domináns épülete a gótikus-reneszánsz stílusú városháza, amelynek oldalában a kevéssé ismert olmützi orloj (csillagászati óra) található. Az eredeti, 15. századi heliocentrikus csillagászati óra a II. világháború alatt megsérült, és a hiányzó részeket az 1950-es évek szocialista realista stílusában rekonstruálták. A Felső téren két barokk szökőkutat is megcsodálhatunk, az egyiket Herkulesről, a másikat Julius Caesarról nevezték el. Az Alsó tér domináns látványossága a 300 évvel ezelőtt felállított Mária-oszlop, valamint a Jupiter- és a Neptunusz-kút.

Fotó: Shutterstock

​Szentháromság-oszlop

A városháza közelében, a Felső téren található barokk Szentháromság-oszlop (Sloup Nejsvětější Trojice) a város jelképe, egyik fő nevezetessége. Az 1714 és 1754 között épített, 35 méter magas oszlopot csaknem 40 szobor díszíti. Ez Csehország legnagyobb szoborcsoportja, amely két évtizede már az UNESCO kulturális világörökség részét képezi. Mivel kizárólag olmützi mesterek dolgoztak rajta, ezért a lokálpatriotizmus kifejezésének szimbóluma is. Az oszlop belsejében lévő kápolna domborművein bibliai eseményeket láthatunk.

Olmütz vára

A történelmi központban, a Vencel-domb tetején látható vár a hozzá tartozó épületekkel együtt alkotja Csehország egyik legkiterjedtebb várnegyedét. A várkomplexum része az eredetileg román, majd a 13. században gótikus stílusban átépített és gyönyörű freskókkal díszített Szent Vencel-székesegyház. 100 méter magas tornyából lenyűgöző panoráma nyílik a városra.

Fotó: Shutterstock

​Olmützi állatkert

A ZooOlomouc elmevezést viselő helyi állatkertben mintegy 400 állatfaj látható. A hat tematikus pavilon mellett – dél-amerikai állatok, zsiráfház, majomház, vadállatok, denevérek és leopárd pavilon – tengeri akváriumok és szafariterületek is vannak. Mindenképpen érdemes felmennni a 32 méter magas kilátóra is, ahonnan felülről is meg lehet szemlélni az állatkertet, illetve Olmützre is nagyszerű kilátás nyílik innen.

Olmützi kvargli

Egy olmützi kirándulás nem lenne teljes, ha nem kóstolnánk meg az ínyencek által nagy becsben tartott, a városról elnevezett kvarglit (olomoucké tvarůžky), amelyet a csehek tvarůžky, míg a morvák tvargle néven emlegetnek. Manapság kizárólag csak az 1876-ban alapított lošticei sajtgyárban készítik ezt az igen intenzív illatú és ízvilágú, henger alakú sajtot. Annyira híres, hogy még saját múzeuma is van (Múzeum olomouckých tvarůžků), ahol megtekinthetjük a gyártáshoz használt eredeti berendezéseket, a kvarglicukrászdában (Tvarůžková cukrárna) pedig megkóstolhatjuk a belőle készített süteményeket.

www.youtube.com

Zoo Olomouc, Czech Republic
AMI MÉG ÉRDEKELHET