6 tanács, hogy a te gyereked ne fulladjon meg strandolás közben

A szakértő elárulja, hogyan előzhetjük meg a tragédiát.

úszás
Fotó: Shutterstock
Nem kell sok ahhoz, hogy a gyerek hirtelen túl sok vizet nyeljen és pánikba essen. Persze az odafigyelés az egyik legfontosabb, amit tehetünk, de az úszásoktató szakértő még elárul néhány praktikát.

Nikki Scarnati hivatásos úszásoktató és vízimentő úgy érezte, muszáj rövid TikTok-videókban megtanítani a szülőket és a gyerekeket arra, hogyan, milyen óvintézkedésekkel induljanak el a strandra. Nikki mini videóiban röviden, egyszerűen és persze képpel (a saját kislányával illusztrálva) mutatja be a technikákat, kezdve egy olyan banális témával, hogy mi a leggyakoribb fulladási ok. Mire tippelsz? Az úszástudás hiánya! Tehát a szakember azt tanácsolja, ne ódzkodjuk a víztől, csak tanuljunk meg benne biztonságosan úszni, és a gyerekeket is minél hamarabb tanítsuk meg rá. Felejtsük el a felfújható segédeszközöket, amelyek szerinte inkább csak bajt okoznak. A karúszók, mellények, úszógumik, matracok, nemcsak balesetveszélyesek, de hamis biztonságérzetet is adnak mind a gyereknek, mind a felnőtteknek.

Csak kéket ne!

Fotó: Shutterstock

Ejnye, más színű nem volt?

  • Soha nem hagyhatunk kisgyereket egyedül a vízben, akkor sem, ha alacsony a víz vagy ha tud már kicsit úszni, és akkor sem, ha van rajta úszómellény.
  • Ne vegyünk se magunknak, sem a gyereknek kék fürdőruhát, mert ez a szín, még a nyugodt medencevízben sem látható, nemhogy a hullámzó nyílt vízben. A legjobb a rikító színű úszóruha gyerekeknek: piros, sárga, pink, narancs, neonzöld, hogy minél hamarabb észrevegyük, ha baj lenne, elsüllyedne, de arra is jó, hogy más ne ugorjon rá a medence széléről.
  • Pancsolás után ne csavarjuk be úgy a didergő gyereket törölközőbe, hogy a keze a törölköző alatt legyen. Itassuk fel a válláról a vizet, majd a hóna alatt tekerjük körbe a textillel. Ha egy gyerek úgy esik be a vízbe, hogy a kezeteit nem tudja használni, esélye sincs, hogy felússzon vagy megkapaszkodjon a medence szélén, ugyanis a törölköző megszívja magát vízzel, ránehezedik a testre és teljesen belegabalyodik a gyerek.
  • Mentőmellényt csak akkor adjunk a kicsikre, ha indokolt, például, ha nyílt vízre megyünk vele, csónakázunk, vízibiciklizünk, kajakozunk, vitorlázunk stb., tehát, amikor életmentő funkciója van, ugyanis a mellényben nem lehet rendesen mozogni, úszni.
  • A gumimatracot fekvésre vagy ülésre találták ki, ne ugráljunk róla, ne hagyjuk, hogy izegjen-mozogjon a gyerek rajta, mert azonnal instabillá válik. Beszéljük meg a kicsikkel, hogy csak akkor használhatja a matracot, ha nyugodtan ülve vagy fekve tud rajta maradni. Ez különösen igaz, ha medencében használjuk a felfújható eszközt, hiszen a medence széle plusz veszélyeket hordoz.
  • Ha van medencénk, kerítéssel vegyük körbe, vagy csináltassunk kemény medencefedőt. A kicsi, felfújható medencéket pedig ürítsük ki, hiszen alacsony vízben is meg tudnak fulladni a totyogó gyerekek. Az alábbi videóban például azt mutatja meg a a vízimentő, hogy milyen buta hackeket lehet látni neten, amivel még jobban növeljük a fulladás veszélyét. Ha a gyerekre rátekeredik a takaró, amivel befedik a kismedencét, garantáltan életveszélybe kerül. Tudtad, hogy 20 másodperc elég ahhoz, hogy egy gyerek megfulladjon? Ne adj egy esélyt sem a balesetnek!
@scarnati.swim#stitch with @Shannon Doherty MOM Hacks ♬ Monsters, Inc

A floridai úszásoktató kitér arra is, hogy miért ellenzi a felfújható segédeszközöket – egyszerűen feleslegesnek tartja! Minden gyerekben megvan a túlélési ösztön és mindenféle szenzomotoros mozgás, amivel képesek magukat megmenteni a vízben, csak meg kell nekik tanítani jól használni ezt a képességet. Nikki azt javasolja, hogy 6 hónapos kortól kezdve kezdjük tréningezni a kicsiket oktatók segítségével, hogy megtanulják az alapokat, ő maga is ezt tanítja Floridában, ahol majdnem minden háztartáshoz tartozik medence, vagyis a kicsik folyamatos potenciális veszélynek vannak kitéve a tengerpart és a saját medence miatt.


AMI MÉG ÉRDEKELHET