Így utazz olcsón 2.: Ne csak költs, keress is!

Ha utazás közben dolgozunk, megismerhetjük az ország igazi arcát.

farm
Fotó: Shutterstock

Némi utánjárással és észszerű kompromisszumokkal vagyonok elköltése nélkül is fantasztikus helyekre juthatunk el. Megnéztük, miként tehetjük olcsóbbá a szállást, az utazást és az ott-tartózkodást hosszabb és rövidebb kiruccanásaink során. Cikkünk második részében olyan munkákat gyűjtöttünk össze, amivel mindenki jól jár. Nem akarsz megtanulni például sajtot készíteni?

Álommeló, szükség vagy önkéntesség

Fotó: Shutterstock

Hosszabb utazások során ugyanakkor már nemcsak a kiadási, hanem a bevételi oldal is fontos lehet, elvégre több hónapnyi csavargás során jól jön minden pluszforrás. Jó hír, hogy nem kell digitális nomádnak lennünk ahhoz, hogy pénzt keressünk, miközben világot látunk. Időről időre belefuthatunk jól csengő turisztikai kampányokba (főleg Ausztrália jeleskedik a műfajban), amelyek igazi álommunkahelyeket hirdetnek. Kerestek már gondnokot például Queenslandre (vagy épp Skócia kies területeire), hogy a közösségi médiában népszerűsítse a térség látnivalóit, és volt, hogy a sziget fenntartásában kellett tényleges szerepet vállalni, elirányítani a turistákat, és figyelemmel kísérni az élővilágot (amelybe cápák megjelölése és koalák befogása is beletartozik) – ilyesmire az elhagyatottabb szigeteken vagy a Nagy-korallzátony környékén lehet példát találni.

A közösségi marketinges vénával megáldott utazni vágyók az utóbbi években eséllyel pályázhattak olyan pozíciókra is, mint például a Rosé All Day borászat borinfluenszer állása: a szerencsés nyertes megszállhatott a márka kastélyában Franciaország Languedoc régiójában, és rozékortyolgatás közben kellett képeket posztolnia. Hasonló volt a feladata "Lady Idaho Wild"-nak, aki az Idaho Wild kalandtematikájú ingatlaniroda által kínált élményeket osztotta meg a világgal, míg a The Points Guy utazási iroda gyakornoka a céggel kapcsolatban álló szállodákat és utazási lehetőségeket tesztelhette egy teljes nyáron át. A Reynolds Wrap alufóliagyártó cég kampányának nyertese pedig azokat a városokat kereshette fel, amelyek a legjobb barbeque ételeket árulják az Egyesült Államokban.

Hasznos tudásra is szert tehetünk

Fotó: Shutterstock

Ha azonban nem vagyunk olyan szerencsések, hogy az ilyen „millióból egy” lehetőségeket elnyerjük, de hosszabb ideig szeretnénk külföldön maradni, az önkéntesség – főként fiatalabb korban – remek lehetőséget kínál a világlátásra. Az Európai Önkéntes Szolgálat (European Voluntary Service – EVS) az egyik legismertebb olyan szervezet, amely a 17 és 30 év közöttieket segíti abban, hogy hosszabb-rövidebb ideig (2-12 hónapig) külföldi önkéntes munkát végezhessenek. A jelentkezők általában egy társadalmilag hasznos, nonprofit szervezetnél dolgozhatnak az ifjúsági- és gyerekprogramok, a szociális szféra, a kultúra, a művészetek, a környezetvédelem és a sport területén. Ezeken kívül világszerte számos további önkéntes program áll rendelkezésre, melyek keretében sem az utazási költségekre, sem a szállásra nem lesz gondunk. Ha pedig nem riadunk vissza egy kis kétkezi munkától, esetleg szívesen segítenénk a kihalás szélén álló fajok megmentésében, vagy érdekel bennünket, milyen is egy dél-olaszországi olajbogyószüret, lehetőségekben nem lesz hiány. Mások mellett a Workaway és a HelpX platformok abban segítenek, hogy az utazókat olyan házigazdákkal kössék össze, akik különböző projektekhez keresnek segítséget, és napi néhány órás munkáért cserébe a házigazdák ingyenes szállást és néha étkezést is biztosítanak. A projekt a mezőgazdaságtól és kertészkedéstől kezdve a tanításon és gyermekfelügyeleten át bármi lehet. A WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms) például a világ különböző pontjain található organikus szemléletű gazdák és leendő önkénteseik között közvetít, míg a rászorulóknak szerte a világon megfizethető lakásokat építő Habitat for Humanity révén szállás és ellátás fejében építési projektekben vehetünk részt.

AMI MÉG ÉRDEKELHET