
Rimini az Adria legnépszerűbb üdülőhelye, közel 20 kilométer hosszú homokos strandjainak köszönhetően a partszakaszt Napos Riviérának is nevezik. Gyönyörű tengerpartja azonban egyáltalán nem minden, óvárosa ugyanis ókori emlékeket is rejt. Ami pedig csak hab a tortán: a közelében található San Marino, a legendás törpeállam.
Európa legnagyobb üdülőközpontja
Rimini történelme több ezer éves múltra tekint vissza, és számos csodálatos látnivalóval várja a turistákat. A város azonban híres színvonalas éjszakai életéről is. Aranyszínű strandok, sportpályák, vízi attrakciók, vidámparkok, ősi műemlékek, elegáns bevásárlóközpontok, számtalan kávézó, étterem, pizzéria és diszkók, várják a turistákat, de azok sem maradnak hoppon, akik egy színházi vagy operaelőadást szeretnének megnézni. Annyi mindent kínál ez a város, hogy nem is csoda, hogy a rendkívül hosszan elnyúló finomhomokos tengerpart mentén az elmúlt évtizedekben Európa legnagyobb üdülőközpontja jött létre. Rimini egyértelműen a „dolce vita” élményről és a boldogságról szól – ezt a várost csak imádni lehet!
Fotó: Shutterstock
Római kori emlékek
A város számtalan történelmi épülettel büszkélkedhet, melyek arra emlékeztetnek, hogy egykor fontos ősi utak keresztezték itt egymást. Egyik leghíresebb látnivalója a Tiberius híd, amely kétezer éves múltra tekint vissza. Rimini római kori amfiteátrumának már csak a romjai láthatók – eredeti állapotában a római Colosseumhoz volt hasonlítható. A középkori épületek közül a legérdekesebb a Szent Ferenc-templom (Tempio Malatestiano), amely egy befejezetlen katedrális, de kihagyhatatlan látványosság a 17. századi Madonna Della Scala-templom, a Pigna-kút, a Palazzo del Podesta és a Castel Sismondo is. A Római Birodalom hihetetlen mérnöki bravúrjáról tanúskodik a csodálatos Augustus-diadalív, amely a város központjában található. Augustus császár tiszteletére épült i. e. 27-ben, ez az egyik legrégebbi fennmaradt római kori műemlék Olaszországban. A 9,92 méteres boltív fehér isztriai kőből készült, aprólékosan kidolgozott faragványok és domborművek díszítik, amelyek a római mitológia és történelem jeleneteit ábrázolják
Tiberius nyomában
Fotó: Shutterstock
A világ legrégibb és legkisebb köztársasága: San Marino
Egy Riminiben töltött vakáció során vétek lenne kihagyni a közelben lévő törpeállamot, San Marinót. Európában San Marino a harmadik legkisebb állam, mindössze 61 négyzetkilométeren terül el, lakóinak száma pedig 33.700. (Érdekesség, hogy ez a világ egyetlen olyan országa, ahol több autó szerepel a nyilvántartásban, mint ahány lakos.) San Marinót egy Dalmáciából származó remete, Szent Marinus alapította 301-ben, és azóta független állam – így a világ legrégebben fennálló, egyben legkisebb területű köztársasága. (Csak Monaco és a Vatikán kisebb nála, de ezek nem köztársaságok, hanem monarchiák.) San Marino ikonikus hegye a 739 méter magas Monte Titano (Titán-hegy), melynek mindhárom csúcsán egy-egy erődtorony áll: a Guaita, a Cesta és a Montale. Egy látványos városfal veszi körül a jó állapotban fennmaradt óvárost, ahol hamisítatlan középkori hangulatot élhetünk át, miközben megtekinthetünk olyan nevezetességeket, mint a San Marino-bazilika (itt őrzik a köztársaságot megalapító Szent Marinus ereklyéit) vagy a Palazzo Pubblico, amely a San Marinót vezető régenskapitányok palotája. Az élmény magáért beszél – nem véletlen, hogy az UNESCO 2008-ban egyhangú döntéssel vette fel San Marino óvárosát és a Titán-hegyet a világörökségi helyszínek rangos listájára.