Jednoduchý trik, ktorý vám môže zachrániť život v lietadle Jednoduchý trik, ktorý vám môže zachrániť život v lietadle
Foto: Shutterstock

2023-11-17

  • Drive
  • Check-in
  • Jednoduchý trik, ktorý vám môže zachrániť život v lietadle

Jednoduchý trik, ktorý vám môže zachrániť život v lietadle

Bývalý pilot Nick Eades k tomu dodáva:

„Uvedomiť si dôležitosť bezpečnosti nestačí vtedy, keď vám letušky začínajú vysvetľovať základné postupy. Piloti totiž v núdzovej situácii môžu nariadiť evakuáciu už aj pred naštartovaním motorov lietadla.“

„Ako pilotovi 747-ky (klasické osobné dopravné lietadlo – pozn. red.) sa mi už stalo, že sme nečakane museli evakuovať všetkých ľudí, lebo klimatizačné zariadenie, pripojené k lietadlu, začalo horieť. Zo 400 cestujúcich nebol skoro nik, ktorý by vedel reagovať na situáciu. Ak by sa oheň bol šíril rýchlejšie, mohla sa stať katastrofa,“

– vysvetľuje Eades.

Foto: unsplash

Kto je "ABP" pasažier?

NIKDY NEZAŠKODÍ TROCHU OPATRNOSTI. SAMOZREJME PERSONÁL LIETADLA JE VYŠKOLENÁ AJ NA TAKÉTO SITUÁCIE, ALE VŽDY SA OPLATÍ BYŤ OSTRAŽITÝ.

Vedeli ste napríklad, že zriedkavo sa stáva, že letušky si vytypujú takzvaných „ABP“-pasažierov („able bodied persons“) spomedzi samotných cestujúcich? Oni sú tí ľudia, o ktorých pomoc sa môže personál oprieť v núdzovej situácii.

Väčšinou sa vyberajú spomedzi pracovníkov mimo služby alebo z radov vojakov, záchranárov a lekárov. Ale môže sa stať, že na palube sa nenájde nikto zo spomenutých kategórií. Vtedy sa personál musí rozhodnúť podľa svojho uváženia, ktorí pasažieri by boli vhodní na túto úlohu.

ABP-PASAŽIERI MÁVAJÚ NAJČASTEJŠIE ZA ÚLOHU OBSLUHOVANIE NÚDZOVÝCH VÝCHODOV, RIADENIE OSTATNÝCH CESTUJÚCICH PO PRISTÁTÍ ČI POMÁHANIE TÝM, KTORÍ SAMI NEZVLÁDAJÚ POTREBNÉ ÚKONY.

Foto: Shutterstock