2024-09-25
10 najzvláštnejších otázok, ktoré kedy boli položené letuškám
Každý, kto sa vo svojej práci stretáva s ľuďmi, vie, že niekedy sa môžete dostať do celkom absurdných výmen názorov. Aj letušky majú svoj podiel na zaujímavých situáciách a Travel + Leisure zozbieral najčudnejšie otázky, na ktoré kedy museli na palube odpovedať.
Letušky a stevardi nie sú zodpovední len za podávanie jedla a nápojov cestujúcim. Okrem iného sú zodpovední aj za bezpečnosť a celkový zážitok z cesty. Hoci sa palubný personál prirodzene snaží čo najlepšie vyhovieť potrebám cestujúcich, niekedy dostáva požiadavky, ktoré nemôže splniť alebo ich môže splniť len zázrakom − a tu je niekoľko zábavných príkladov.
Jedna z najbláznivejších žiadostí, akú som kedy dostal, bola poskytnúť padák cestujúcemu, ktorý sa bál, že sa lietadlo zrúti
− povedal Luke Xavier, zamestnanec spoločnosti Delta Airlines, a opísal svoju osobnú skúsenosť.
„Takéto žiadosti sa samozrejme nedajú splniť, jediné, čo môžem urobiť, je snažiť sa cestujúcim spríjemniť a spríjemniť let malými darčekmi,“ dodal.
Susan Fogwellovej, ktorá má 22 rokov praxe, položila celebrita jednu z najvtipnejších otázok. Američan Gary Coleman sa jej spýtal, či môže kurča opiecť tak, aby bolo podľa možnosti naozaj chrumkavé. Nanešťastie, palubná kuchyňa má svoje limity a fritéza nie je súčasťou vybavenia.
Požiadať o pohár vody nie je nič výnimočné, ale ak je to náhodou pre sokola, a nie pre vás, určite to letuškám trochu rozšíri oči. Podľa Fogwella s takouto žiadosťou prišiel kadet Akadémie vzdušných síl USA, ktorý skutočne nastúpil do lietadla v spoločnosti sokola.
Úlohy palubného personálu sú zamerané na leteckú dopravu, ako už napovedá ich názov, ale zdá sa, že nie každý si to uvedomuje. Samozrejme, v prípade potreby radi pomôžu zmäteným cestujúcim na letiskách, ale Josephine Remo, ktorá má sedem rokov praxe, dostala kurióznu požiadavku priamo na palube. Jedna rodina ju požiadala, aby im zorganizovala kompletný itinerár z letiska do hotela. Pamätajte, že letušky nie sú naši osobní asistenti.
Hoci najčastejšie sa vyskytujú požiadavky na ďalšie jedlá a nápoje, podobne ako pri vyprážaných kurčatách, niekedy cestujúci požiadajú o niečo, čo nie je presne uvedené v ponuke. Presne o to požiadal Alison Meachamovú zo spoločnosti Virgin Atlantic cestujúci, ktorý si vyžiadal sushi burrito. Sushi nie je nikdy najjednoduchšie na prípravu, ale ešte ťažšie by bolo pripraviť ho v lietadle.
Najabsurdnejším zážitkom pre Meachamovú však nebolo sushi burrito, ale moment, keď ho istá rodina požiadala o živú mačku a vrece živých myší, aby zabavila svoju dcéru (?).
„V jednej z najzvláštnejších žiadostí môjho života si chcel cestujúci vziať na palubu svojho vlastného domáceho hada v akváriu,“ spomína bývalá letuška Carly Campbellová na let z Vancouveru do Toronta.
„Samozrejme, okrem toho, že sme boli prekvapení, museli sme nájsť spôsob, ako situáciu vyriešiť. Nakoniec sme mu po konzultácii s kapitánom dovolili vziať si hada na palubu, ale aby sa tam zmestilo akvárium, museli sme presunúť niektorých cestujúcich,“ dodala.
Campbellová mala zrejme šťastie na zvieratá, pretože pri ďalšom incidente sa jej niekto opýtal, či môže uvariť surovú rybu, ktorú si priniesol so sebou. Podľa jej slov to, samozrejme, nemohli urobiť, pretože varenie na palube je prísne zakázané predpismi − nehovoriac o tom, že by to kvôli malému priestoru predstavovalo nebezpečenstvo nehody.
Aj keď na krátkych trasách sa dá vystačiť aj bez jedla, na dlhých letoch, ako je napríklad trasa Los Angeles − Tokio, je jedlo vítanou pochúťkou. Ale ani Campbellová nečakala, že ju niekto požiada o živú sliepku, aby si mohol dať na raňajky čerstvé vajcia. Samozrejme, aj túto žiadosť musela odmietnuť, pretože kurča aj varenie by predstavovali bezpečnostné riziko.
„Počas svojej kariéry som mal veľa zaujímavých otázok týkajúcich sa lietadiel. V jednej z nich odo mňa zodpovedný cestujúci chcel, aby som znížil hluk v lietadle, pretože nemohol spať,“ spomína člen palubného personálu Air New Zealand Ben Whatman. Žiaľ, hoci sú lietadlá navrhnuté tak, aby vydávali čo najmenej hluku, motory, ktoré ich poháňajú pri rýchlosti 800 km/h, nikdy nebudú kompletne tiché.
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !