Málo navštevovaná africká krajina, kde sa môžete aj v decembri opaľovať pri 30 stupňoch Málo navštevovaná africká krajina, kde sa môžete aj v decembri opaľovať pri 30 stupňoch
ostrov Gorée, Senegal
Foto: Shutterstock

2024-11-04

  • Drive
  • Destinácie
  • Málo navštevovaná africká krajina, kde sa môžete aj v decembri opaľovať pri 30 stupňoch

Málo navštevovaná africká krajina, kde sa môžete aj v decembri opaľovať pri 30 stupňoch

Tí, ktorí premýšľajú o ceste do Afriky, sa najčastejšie vydávajú do severnej Afriky, napríklad na rozprávkové pláže v Egypte. Na tomto rozmanitom kontinente je však veľa ďalších destinácií, ktoré sú ideálne na oddych. Senegal v západnej Afrike nepatrí ani zďaleka k najobľúbenejším krajinám, ale môže byť fascinujúcou voľbou z kultúrneho, umeleckého a prírodného hľadiska.

Na západe Afriky, na pobreží Atlantického oceánu, sa nachádza Senegal - pestrá krajina s približne 18 miliónmi obyvateľov. Jej hlavné mesto Dakar leží na pobreží a po stáročia bolo dôležitou obchodnou stanicou, najprv pre portugalských kolonizátorov a potom v 17. storočí pre Francúzov, ktorí z neho urobili jedno z najdôležitejších koloniálnych prístavných miest.

Image

Dnes je jednou z jeho najdôležitejších atrakcií ostrov Gorée, ktorý bol už v portugalských časoch významnou základňou pre transatlantický obchod s otrokmi. V období od 15. do 19. storočia bolo do Ameriky prepravených približne 12,5 milióna ľudí ako otrokov, a hoci Francúzi tento systém v roku 1794 oficiálne zrušili, Napoleon ho o niekoľko rokov neskôr opäť zaviedol. Obchod s otrokmi bol na ostrove definitívne zakázaný až v roku 1848 a v súčasnosti ho pripomína dom otrokov známy ako Maison des Esclaves.

Takmer všetci obyvatelia Senegalu sú moslimovia, čo sa odráža aj v architektúre: za návštevu stojí Veľká mešita v Dakare postavená v roku 1964. Neďaleko sa nachádza jedno z najstarších múzeí v meste, Múzeum čierneho afrického umenia a kultúry IFAN. Dakar je tiež veľmi dôležitým mestom pre umenie: okrem galérií a múzeí sa tu pravidelne koná festival Dak'Art, ktorý sa v priebehu rokov stal jedným z najpopulárnejších podujatí súčasného umenia v Afrike.

Image
Saint Louise, Senegal
Foto: Shutterstock

Ďalšou destináciou, ktorú musíte navštíviť, je bývalé hlavné mesto Saint Louis. Tento región je dnes zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a medzi jeho najvýznamnejšie pamiatky patrí pevnosť Podor a národný park Langue de Barbarie. Ten je nielen bohatý na divokú prírodu – korytnačky, plameniaky a množstvo (sťahovavého) vtáctva – ale má aj nádherné pláže. Saint Louis je tiež významným „mestom remesiel“ s rušnými trhmi a rôznymi umeleckými inštaláciami.

A pokiaľ ide o prírodu, nesmie chýbať najväčší senegalský národný park Niokolo-Koba, ktorý je tiež zapísaný na zozname UNESCO. Táto prírodná rezervácia pozdĺž rieky Gambia je domovom viac ako sedemdesiatich druhov cicavcov vrátane levov, slonov, leopardov, hrochov, antilop a rôznych opíc. Ďalší hlavný národný park sa nachádza na juhu krajiny: Národný park Delta Saloum je známy najmä mangrovovými lesmi a malými rybárskymi dedinkami, ale vyskytuje sa tu aj veľké množstvo druhov vtákov a rýb. Obľúbené sú tu aj výlety na kajakoch a kanoe.

Image
jazero Retba, Senegal
Foto: Shutterstock
Ďalšou známou atrakciou je červenkasté jazero Retba neďaleko Dakaru. Ružovú farbu má na svedomí druh riasy, ktorá miluje mimoriadne slanú vodu jazera. Samozrejme, soľ využívajú aj miestni obyvatelia, ktorí na jeho brehoch zriadili soľné bane, ktoré môžete navštíviť počas prehliadky so sprievodcom.
Image
Ile de Carabane, Senegal
Foto: Shutterstock

Blízkosť mora je ideálna nielen pre divokú prírodu, ale aj pre návštevníkov pláží. Najobľúbenejšie pláže sú Cap Skirring s mnohým dovolenkovým centrám, dakarská Plage de Ngor, skalnatá Toubab Dialao a zlatistý piesok Saly Portudal. Vďaka vlnám Atlantiku sú pláže ideálne na surfovanie a vodné športy.

V neposlednom rade stojí za zmienku aj senegalská kuchyňa. Ak ste unavení z turistiky a plážovania, môžete načerpať nové sily v miestnych reštauráciách. Keď už tam budete, ochutnajte národné jedlo krajiny, ryžu a mäso thieboudienne, pikantnú yassu, arašidovú omáčku mafé alebo polievku kandia z palmového oleja a okra. Na raňajky určite ochutnajte pikantnú café touba a k jedlu si dajte niekoľko pohárov senegalského národného nápoja, trpkého ibišteka bissap.

Bezpečnosť v Senegale

Hoci je Senegal nepochybne nádherná destinácia, podobne ako v niektorých afrických krajinách, bezpečnosť nie je najlepšia. Najväčšou hrozbou pre turistov sú vreckári, preto je lepšie nenosiť šperky na viditeľných miestach a vyhýbať sa draho vyzerajúcim kabelkám a taškám. Ak predsa len narazíte na protesty, snažte sa v záujme svojej bezpečnosti čo najskôr odísť. Takisto si vyberajte hotovosť len z bánk a chránených bankomatov a používajte len oficiálne taxíky.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !