Bohatá architektúra metropole Lotyšska Bohatá architektúra metropole Lotyšska
Foto: Shutterstock

2022-04-13

Bohatá architektúra metropole Lotyšska

Albertova ulica

Ulica je pomenovaná po zakladateľovi mesta, biskupovi Albertovi Buksgevdenovi, no pokojne by sa mohla volať aj Ulicou Art Nouveau. Viacero obytných domov navrhol Michail Ejzenštejn, otec svetoznámeho sovietskeho filmového režiséra Sergeja Ejzenštejna. Jeho rukopis nesie množstvo atypických domov v Rige. Jeden z najvýznamnejších stavebných projektov Albertovej ulice, palác číslo 12, pochádza z dielne Konstantīnsa Pēkšēnsa. Pôvodne ho navrhol sám pre seba, dnes tu sídli múzeum secesie – Rīgas Jūgendstila centrs so vzácnymi zbierkami aj modernou digitálnou expozíciou. Impozantné budovy Albertovej ulice si tiež zvolili za svoje sídlo viaceré veľvyslanectvá.

Staré mesto

Väčšinu budov v štýle Art Nouveau postavili mimo historického centra Rigy. V čase vrcholiacej secesnej horúčky sa objavil tento sloh aj v stredovekej štvrti mesta a do historickej zástavby vniesol osobitú pestrosť. V meste s viac ako 800-ročnou históriou zanechali stopy všetky umelecké štýly, čo z Rigy robí lákadlo pre turistov. V Starom Meste nájdete okrem kostolov a palácov aj reštaurácie, kaviarne, galérie a obchody so starožitnosťami.

Foto: unsplash

Lotyšský rozhlas

Neoklasicistický Art Nouveau je monumentálnou verziou secesie, ktorá bola príznačná pre Ruskú ríšu konca 19. a začiatku 20. storočia. Honosný palác mal byť pôvodne sídlom banky. Autorom projektu je Paul Mandelstamm, ktorý študoval v Rige a jeho rukopis nesie až päťdesiat domov v meste. Výzdoba budovy, kde dnes sídli lotyšský rozhlas, symbolizu -

je blahobyt a prosperitu. Secesný skvost nájdete na centrálnom námestí, kde sa nachádza aj najväčší stredoveký kostol Pobaltia, katedrála z 13. storočia. Adresa: Doma laukums 8.

Ulica Terbatas 

Ulica Tērbatas a jej okolie sú plné života a farieb. Hoci medzi viacposchodovými budovami sa skrývajú dvestoročné drevené domy, ulici dominuje secesná ozdobnosť a pestrosť. Aj preto tam nenájdete dve rovnaké budovy, hoci majú rovnako vysoké priečelia a boli postavené v rovnakom slohu. V čase, keď na ulici stavali objekty v štýle Art Nouveau, prebiehali práce na elektrifikácii trate pôvodnej konskej železnice. Odvtedy však bolo mnoho električkových tratí zrušených a v súčasnosti premáva električka iba na ulici Krišjāņa Barona.

Trieda Brīvības

Dvanásť kilometrov dlhá trieda Brīvības, spájajúca Staré Mesto s predmestiami, je hlavnou dopravnou tepnou Rigy. Bulvár zohral dôležitú úlohu nielen v histórii mesta, ale aj pri formovaní jeho celkového obrazu. Na tejto ulici žil aj Richard Wagner, keď v polovici 19. storočia viedol rižskú operu. V centrálnej časti bulváru stojí rad secesných budov vrátane impozantného Rohového domu, ktorý bol za sovietskych čias sídlom miestnej pobočky sovietskej tajnej služby KGB. V súčasnosti tam sídli múzeum.

Vilová štvrť Mežaparks

Začiatkom 20. storočia vyrástlo na okraji Rigy záhradné mesto Mežaparks. Rešpektovaní krajinní architekti a urbanisti umiestnili novú štvrť na kopcoch pokrytých smrekmi, zhruba štyri kilometre od centra. Časť lokality je dodnes obľúbeným verejným parkom, v druhej časti stoja letné domy. Do začiatku prvej svetovej vojny tam postavili 109 víl, väčšinu v štýle nemeckého secesného smeru heimatstil. Počas nenáročnej prechádzky sa môžete kochať úchvatnými vilami a pozorovať domácich, ktorí s obľubou navštevujú mestský park s početnými ihriskami i amfiteátrom.