2025-02-16
Grónsko, ríša snehu a ľadu
Väčšina turistov navštevuje Grónsko najmä kvôli polárnej žiari, ale najväčší ostrov na svete ponúka aj mnoho ďalších prírodných divov.
Takmer celý ostrov je pokrytý ľadom a snehom. Hrúbka ľadovej pokrývky dosahuje na niektorých miestach 3 kilometre. Pozdĺž pobrežia sa na necelých 20 kilometroch nachádza pevnina bez ľadu. Grónsko je jedným z „miest pôvodu“ obrovských ľadovcov plávajúcich v Atlantickom oceáne. Z ľadovcov sa tu – keď sa dostanú k moru – odlamujú obrovské kusy a potom plávajú na juh, aby pokračovali v ceste, pričom je z nich viditeľný len približne 10 %, zvyšok je skrytý pod vodou. Jednou z najznámejších atrakcií je ľadovcový fjord Ilulissat, zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Počas výletov okolo fjordu môžete obdivovať nielen krásu ľadovcov, ale aj jedinečnú divokú prírodu okolitých hôr a polárneho kruhu. Tu sa nachádza slávny ľadovec Jakobshavn, najrýchlejší ľadový prúd na svete, z ktorého sa každý rok odlomí 35 miliárd ton ľadu. Plávajúce ľadovce môžu mať úžasnú veľkosť: dlhé viac ako kilometer, dosahujúce výšku tisíc metrov, hoci nad hladinou oceánu vidíte „len“ 100-120 metrové ľadové štíty.

V Grónsku nielen ľad vytvára úžasné tvary, ale aj obloha. Keďže väčšina ostrova leží za polárnym kruhom, niet divu, že nočnú oblohu často osvetľuje polárna žiara. Podivný jav, ktorý je väčšinou viditeľný od neskorej jesene do jari, spôsobujú nabité častice pochádzajúce zo Slnka, ktoré prenikajú do atmosféry Zeme. Medzi najlepšie miesta na pozorovanie patrí Kangerlussuaq, kde sa organizujú tematické výlety za polárnou žiarou. Pestrofarebná kavalkáda má viacero podôb. Najúzašnejší je takzvaný závojový tvar, ktorý skutočne rozžiari celú krajinu. Farba polárnej žiary, pomenovanej po rímskej bohyni úsvitu Aurora, závisí od typu prichádzajúcich častíc: nad ľadovými poľami svieti kyslík na zeleno a dusík na modro.

Grónsko sa považuje za najmenej obývaný región na svete. V tomto drsnom kraji však žije pomerne veľa ľadových medveďov. Vrcholové predátory Arktídy sú vo všetkých smeroch zvláštne stvorenia. Väčšinu života trávia nie na súši, ale na ľadových kryhách, preto majú aj na chodidlách chlpy, aby sa nepošmykli. Vody okolo Grónska sú domovom veľrýb, ktoré sú tiež turistickou atrakciou. Môžu dorásť až do 18 metrov, občas vyskočia z vody, aby sa obrovskými údermi chvosta opäť ponorili späť. Na dne, kde požierajú planktón, dokážu prežiť až pol hodiny. Vďaka zákazom lovu veľrýb sa v posledných desaťročiach začal počet týchto veľkolepých tvorov zvyšovať, a tak im už nemusí hroziť vyhynutie.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !