PO UNIKÁTOCH HOLANDSKA: POTULKY KRAJINOU TULIPÁNOV PO UNIKÁTOCH HOLANDSKA: POTULKY KRAJINOU TULIPÁNOV
Foto: Shutterstock

2023-04-02

PO UNIKÁTOCH HOLANDSKA: POTULKY KRAJINOU TULIPÁNOV

OSMANSKÝ ZÁZRAK

Skôr, ako sa vnoríte do záplavy pestrofarebných tulipánov, pripomeňme si niekoľko faktov. Cibuľovitá rastlina z čeľade ľaliovitých so šiestimi okvetnými lupeňmi sa stala symbolom Holandska napriek tomu, že nie je pôvodným druhom. Záhradná rastlina s kvetom podobným kalichu pochádza z Osmanskej ríše. Keďže sa tešil aj obľube sultána Sulejmana I., pokusy o jeho šľachtenie sa začali už počas jeho vlády v 16. storočí. O pôvode kvetu vypovedá aj jeho názov, ktorý pochádza z perzského slova „dulban“, čo v preklade znamená pokrývka hlavy zo zvinutého kusa látky – čiže turban. Nevšedná kvetina sa dostala na kráľovské dvory v západnej Európe v čase tureckej okupácie značnej časti Uhorska začiatkom 16. storočia. Priniesli ju tureckí diplomati. O desaťročia neskôr ju profesor leidenskej univerzity Charles de L’Écluse zdomácnil v Holandsku, kde sa stal tulipán skutočným fenoménom a spôsobil prvú investičnú bublinu v histórii. Tulipánová horúčka totiž nabrala nevídané rozmery. Všetci od šľachticov až po mešťanov chceli zbohatnúť na tulipánových cibuľkách. Na vrchole investičného šialenstva v rokoch 1633 až 1637 menili vyšľachtené exempláre s nezvyčajným tvarom či farbou majiteľov za rekordné sumy (v prepočte na súčasné reálie až za 1250 eur). Keď bublina spľasla, mnohí špekulanti i vážené rodiny zbankrotovali.

Zlatý tulipánový vek mal síce neslávny koniec, no práve z tohto obdobia zostali Holanďanom tisícky vyšľachtených druhov tulipánov. A keďže celosvetový dopyt po tejto kvetine trvá, Holandsko medzičasom vybudovalo medzinárodnú sieť. Hoci tamojšia pieskovitá pôda, mierne zimy a príjemné letá sú ideálne na pestovanie tulipánov, najväčšie dodávky v súčasnosti pochádzajú z Kene, Kolumbie či Ekvádoru.

Čerstvo odrezané kvetiny privážajú v obrovských chladiarenských boxoch na letisko v Amsterdame, odkiaľ putujú na najväčšiu kvetinovú burzu sveta a následne k obchodníkom. Na globálnom trhu tak stále dominuje Holandsko, ktoré ročne vyvezie tulipány za vyše 3,5 miliardy eur.

Foto: Pixabay

JARNÝ AMSTERDAM

Ďalšou pýchou Holandska je hlavné mesto Amsterdam, ktoré má aj vďaka romantickým kanálom križujúcim miliónovú metropolu s desiatkami hausbótov nezameniteľnú atmosféru. Medzi povinné amsterdamské zastávky patria Van Gogh Museum a Rijskmuseum, kde môžete obdivovať skvosty svetového umenia. Obísť nemožno ani Rembrandtov dom či dom, kde sa ukrývala rodina Anny Frankovej. Pre deti je ideálnou zastávkou supermoderné Náučné múzeum Nemo. Za pozornosť stojí aj mestská časť Jordaan či vychýrená štvrť červených svetiel. Ak túžite po kuriozitách, vyberte sa na najväčší blší trh sveta do IJ-hallen. Pozor, zjednávanie cien je tu nielen zábavou, ale priam povinnosťou!

V apríli však mesto patrí najmä tulipánom. Po celom Amsterdame nájdete trhy s kvetmi, umelecké výstavy, podujatia či koncerty venované tejto rastline. Najvýznamnejšou akciou je Festival tulipánov, ktorý trvá od 23. marca do 24. mája. V plnej kráse sa vám predstaví záhrada Keukenhof. Za zmienku však určite stojí aj holandský kvetinový sprievod v meste Lisse neďaleko Amsterdamu, ktorý sa koná 22. apríla.

V deň kráľových narodenín 27. apríla, tzv. Koningsdag, sa celá krajina zafarbí do už spomínanej oranžovej. Všade sú kvetinové inštalácie a sochy. Ulice zaplavia oslavujúci Holanďania, ktorí si pochutnávajú na surovom sleďovi a typickom holandskom arašidovom koláči pindakoeken.

Foto: Pixabay

DEŇ V ROTTERDAME A HAAGU

Vďaka neveľkým vzdialenostiam a vynikajúcej diaľničnej sieti môžete rýchlo a pohodlne navštíviť aj ďalšie dve svetoznáme mestá – Rotterdam a Haag. Oplatí sa vidieť obe, lebo každé z nich vám odhalí úplne inú tvár Holandska a jeho obyvateľov. Rotterdam je ozajstným fénixom 20. storočia. Svojho času najväčší európsky prístav zbombardovali v roku 1940 nacisti, stáť zostala iba hŕstka historických budov. Po odstránení ruín odštartovala nová výstavba a dnes sa Rotterdam pýši originálnymi architektonickými riešeniami. Hlavná železničná stanica je významným predstaviteľom futurizmu, do užívania verejnosti ju odovzdali v roku 2014. Ak vás láka nákup vychytených dizajnérskych kúskov a doplnkov, zamierte na pešiu zónu v Korte Lijnbaan. Netradičný obed si vychutnajte v obrovskej tržnici Markthal s rozlohou 36-tisíc metrov štvorcových, v ponuke nájdete plody mora, legendárne syry i zákusok tompoes v tvare tehly, podobný francúzskemu krémešu. Ku káve si objednajte stroopwafel, oplátky plnené karamelom.

Foto: unsplash

Foto: unsplash