V tejto krajine sa hovorí 840 rôznymi jazykmi V tejto krajine sa hovorí 840 rôznymi jazykmi
Papua-Nová Guinea
Foto: Shutterstock

2025-02-15

V tejto krajine sa hovorí 840 rôznymi jazykmi

Papua-Nová Guinea je jazykovo najrozmanitejšou krajinou na svete. Hoci má len 10 miliónov obyvateľov, odhaduje sa, že jej obyvatelia v súčasnosti hovoria približne 840 jazykmi, čo predstavuje 8 až 10% všetkých jazykov na svete.

Existuje krajina, ktorá má nepredstaviteľné množstvo jazykov: odhaduje sa, že v Papue-Novej Guinei ich dodnes existuje najmenej 840. Prvé písomné záznamy o histórii krajiny pochádzajú zo 16. storočia, keď na ostrov dorazili portugalskí a španielski objavitelia. Zaujímavé je, že aj názov štátu, ako sa používa dnes, je výsledkom práce objaviteľov: jeden z nich nazval oblasť ostrovom Papua, zatiaľ čo iný povedal, že Nová Guinea je vhodnejšia, pretože vtedajší domorodci boli veľmi podobní obyvateľom Guiney v Afrike.

Na Papuu-Novú Guineu sa nakoniec dostali Briti, ktorí tu v 19. storočí založili kolóniu. Neskôr ju ovládli Austrálčania, až kým v roku 1975 nezískala nezávislosť.

Image
Alotau, Papua-Nová Guinea
Foto: Shutterstock
Táto koloniálna minulosť vysvetľuje, prečo je angličtina stále jedným z úradných jazykov spolu s jazykmi Hiri Motu a Tok Pisin.

Tok Pisin doslovnom preklade znamená „vtáčí jazyk“ a je v podstate kreolským jazykom pochádzajúcim z angličtiny, ktorý do Papuy-Novej Guiney priniesli v 19. storočí pracovníci z Malajzie, Číny a Melanézie. Pracovali najmä na plantážach cukrovej trstiny a ich jazyk, hoci je príbuzný angličtine, je z hľadiska slovnej zásoby a štruktúry skôr zmesou pôvodných a cudzích jazykov.

Prečítajte si aj: Ktorý jazyk je "najrýchlejší" na svete?

Hiri Motu je pidžinový variant austronézskeho (juhovýchodná Ázia a Oceánia) jazyka motu. Pidžin je sprostredkujúci jazyk z 18. storočia s anglickými a čínskymi prvkami, ktorý používali najmä obchodníci v čínskych prístavoch na uľahčenie vzájomného obchodu. Hiri Motu je do istej miery príbuzný s Tok Pisinom, ale oveľa menej sa opiera o angličtinu a viac o austronézske jazykové tradície. Používa tiež zjednodušenú gramatiku a slovnú zásobu na uľahčenie komunikácie medzi rôznymi materinskými jazykmi.

(IFL Science)

Mohlo by vás zaujímať: ​Jazyk starý viac ako tisíc rokov by mohol zaniknúť

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !