MAGICKÁ KRAJINA: ŠKÓTSKA VYSOČINA OČARÍ KAŽDÉHO MAGICKÁ KRAJINA: ŠKÓTSKA VYSOČINA OČARÍ KAŽDÉHO
Foto: Getty Images Hungary

2022-07-20

MAGICKÁ KRAJINA: ŠKÓTSKA VYSOČINA OČARÍ KAŽDÉHO

VEĽKORYSÍ ŠKÓTI

Hoci o pôvodných obyvateľoch Škótskej vysočiny, hovoriacich škótskou gaelčinou, sa traduje, že sú šetrní, neplatí to o počte liehovarov. Pôvodná receptúra na výrobu whisky síce pochádza z Írska, medzičasom sa však najznámejší destilát na svete naplno udomácnil aj v Škótsku. Väčšina infraštruktúry potrebnej na výrobu whisky pritom leží práve v oblasti Škótskej vysočiny. Jedným z dôvodov je aj tamojšie podnebie s daždivou jarou, priemernou letnou teplotou 18 stupňov Celzia, častými hmlami a chladnejšou jeseňou. Neskromný je aj počet značených peších a cyklistických trás, ktoré vás zavedú do najskrytejších kútov magického kraja. Jedna z najnovších vedie aj okolo jazera Loch Ness, presláveného údajnou prítomnosťou príšery Nessie.

Foto: unsplash

HOR SA NA LOCHNESS 360°

Východiskovým bodom túry dlhej 129,5 kilometra je neoficiálne hlavné mesto Škótskej vysočiny Inverness, ležiace na brehu jazera. Šesťdňovú cestu s prevýšením tritisíc metrov nemusíte absolvovať naraz, ale aj po častiach a kedykoľvek si urobiť prestávku. O historické a prírodné pamiatky nebude na trase núdza. Jazero Loch Ness je známe nielen vďaka mýtu o vodnej príšere. Vodná plocha dlhá 37 kilometrov s priemernou hĺbkou 133 metrov obsahuje viac vody ako všetky jazerá Anglicka a Walesu dohromady. Najhlbší bod jazera leží 227 metrov pod hladinou. Turistická trasa Loch Ness 360o vedie nielen po brehoch jazera, ale sa od neho i vzďaľuje, aby vás zaviedla k ďalším unikátom.

Najkratší denný úsek meria 13 kilometrov a vedie od malebnej dediny Invermoriston s ikonickým mostom klenúcim sa ponad vodopády rieky Moriston do Fort Augustus, bývalého vojenského mestečka a dnes turistického centra. Najdlhšia etapa má 32 kilometrov a spája Inverness s romantickým mestečkom Drumnadrochit.

Pri východných brehoch vedie trasa po Great Glen Way (GGW), na západe zas prechádza na South Loch Ness Trail (SLNT), označeného veveričkou. Obidve turistické cesty sú maximálne udržiavané, určite sa na nich nestratíte. Klasická papierová mapa a kompas s nabitou batériou však nikdy nie sú na škodu. Prostredie sa počas túry neustále mení: historicky významné mosty sa striedajú s menej tradičnými, trasa vedie popri vodopádoch a skalných stenách cez lesy a rašeliniská, typických pre tento kraj.

Z času na čas sa dostanete do hlbokých dolín alebo na pasienky s ovcami, na iných úsekoch sa zas pred vami roztvára výhľad na Loch Ness. Túru možno absolvovať aj na bicykloch. V tomto prípade dostanete od domácich tipy, na ktorých úsekoch si treba zvoliť spodnú cestu, ktoré križovatky sú bezpečnejšie či rady o tom, ktoré pasáže sú na dvoch kolesách nedostupné. Keďže Loch Ness 360o patrí k najnovším trasám, orientovať sa v teréne – okrem hmlistých dní – je skutočne hračka.

Foto: Lochness360

PERLA ŠKÓTSKA: ISLE OF SKYE

Jedným z najobľúbenejších výletných miest Škótskej vysočiny je ostrov Skye. S majestátnymi skalnými štítmi, nádhernými vodopádmi a vánkom prinášajúcim vôňu oceánu do každého kúta ostrova pripomína filmové kulisy. Najdlhším turistickým trekom ostrova je Isle of Skye Trail, dlhý 128 kilometrov. Ak zvolíte kratšie trasy, odporúčame si rezervovať aspoň tri – štyri dni. Jedenásťkilometrový trek Quiraing, 16-kilometrový MacLeod’s Maidens vedúci priamo k moru či najpopulárnejší Old Man of Storr, dlhý štyri a pol kilometra, sľubujú nevídané zážitky. Na Isle of Skye treba počítať s dažďom, hoci sa vždy nájdu aj intervaly s príjemným počasím. Pre ostré výbežky skál a chladný vietor odporúčame pribaliť si tiež rukavice. Pravdepodobnosť výskytu neočakávaných poveternostných udalostí je malá a nemalo by vás nič prekvapiť. Ide totiž o jednu z najvychytenejších výletných destinácií na svete. Svedčí o tom aj vysoký počet rezervácií, preto si treba v lete vopred objednať aj stôl v reštaurácii.

Foto: unsplash

PEKELNÁ HORA BEN NEVIS

Na Škótskej vysočine sa týči k nebu najvyšší vrchol Britských ostrovov. Hoci zďaleka nejde ani len o alpské výšiny, keďže Ben Nevis je vysoký „iba“ 1350 metrov, vetry vanúce zo severného pólu dajú zabrať aj skúsenejším turistom. Na ťažšej výstupnej trase zaznamenajú každoročne aj prípady s tragickým koncom. K bezpečnému dosiahnutiu vrcholu však úplne stačí trasa Old Bridle Path. Sedemnásťkilometrovú túru s prevýšením 1300 metrov z Fort Williamu absolvujete pri lepšej kondícii za päť až šesť hodín.

Na ďalší deň sa môžete vydať na okruh okolo rozprávkových vodopádov pekelnej hory Ben Nevis. Túra dlhá 16 kilometrov, ktorá sa kľukatí pomedzi iskrivé potoky a v závere prechádza po úzkom visutom moste, vás privedie k druhému najväčšiemu vodopádu Škótska Steall Falls. Mali by ste ju zvládnuť za štyri až päť hodín.

PRE VYTRVALCOV: WEST HIGHLAND WAY

Trek West Highland Way (WHW) je o niečo väčším sústom, ako sú klasické jednodňové túry. Začína sa v Milngavie neďaleko Glasgowa a po 154 km sa končí v meste Fort William, odkiaľ možno vyraziť na spomínaný vrchol Ben Nevis či pokračovať na Great Glen Way. WHW sa väčšinou absolvuje smerom na sever: jeho južné časti sú menej namáhavé, po ich prekonaní sa človek dostane do správneho tempa a ťažšie severnejšie etapy berie ako výzvu. Túra môže trvať päť až osem dní (veľmi skúsení turisti to však dokážu aj za deň), cykloturisti by mali rátať s troma až štyrmi dňami. Trasa vedie cez rašeliniská, strmé svahy, pasienky a lúky, popri nádhernom jazere Loch Lomonde. Navštíviť možno aj Black Mount Estate, niekdajšie panstvo Iana Fleminga, autora svetoznámych románov o Jamesovi Bondovi.

Najvyšším bodom treku je Schod diabla (Devil’s Staircase), vysoký 550 metrov. Hoci na prvé prečítanie nejde o náročný výstup, celkové prevýšenie 3000 metrov dá zabrať každému. Vynaložená námaha však stojí za to – počas túry sa budete cítiť ako v kine. Pred očami vám budú defilovať magické obrazy prírody, pripomínajúce zábery z hollywoodskych veľkofilmov, ako sú Statočné srdce či Rob Roy alebo ukážky z populárnej britskej série Harry Potter.

Nebuďte teda prekvapení, ak vás z naoko monotónnej chôdze „prebudí“ vlak pripomínajúci rokfortský Hogwarts expres. A dobrá rada na záver: u domácich budete mať protekciu, keď budete vedieť meno treku WHW v škótskej gaelčine „Slighe na Gaidhealtachd an Iar“.

Foto: West Highland Way

ŠKÓTSKA VYSOČINA V ČÍSLACH
  • 3: jazyky, ktorými sa tu hovorí: anglicky, škótsky a galsky
  • 7: počet žiakov, ktorí sa učia na základnej škole na polostrove Scoraig, ktorá má menej
  • Žiakov, ako učiteľov
  • 47: počet výrobní whisky
  • 120 000: počet ľudí, ktorí sa zúčastnia ročne na WHW
  • 234 000: počet obyvateľov škótskej vysočiny
  • 750 000 000 vek približný vek severozápadná časti Škótskej vysočiny z geologického hľadiska

Foto: unsplash