Vinárne v tieni minaretu: Eger Vinárne v tieni minaretu: Eger
Foto: Shutterstock

2022-11-24

Vinárne v tieni minaretu: Eger

Jágerský hrad – ochranný štít Európy

Dominantou mesta je hrad, kde Osmanská ríša, ktorá sa snažila podmaniť si Európu, utrpela svoju prvú, naozaj veľkú porážku. Najznámejšou udalosťou jeho tisícročnej histórie je obliehanie v roku 1552, keď dvetisícové vojsko hradného kapitána Istvána Dobóa ubránilo hrad proti 30-násobnej tureckej presile. Jágerský hrad vtedajší kresťanský svet považoval za „ochranný štít Európy“. Obrancov hradu pripomína román Gézu Gárdonyiho - Jágerské hviezdy (Egri csillagok) a film podľa príbehu, ktorý je najsledovanejším maďarským filmom všetkých čias. V hradnom múzeu pomenovanom po kapitánovi Istvánovi Dobóovi sa zoznámite s históriou mesta a hradu. V Sieni hrdinov si môžete pozrieť náhrobný kameň slávneho kapitána a zoznam mien obrancov hradu. Na hrade sa často konajú rôzne historické predstavenia v dobových kostýmoch z čias protitureckých vojen.

Najsevernejší turecký minaret v Európe

Podľa legendy Maďari v boji s tureckým vojskom „využívali“ aj miestne husté, sýto sfarbené víno, ktoré im farbilo fúzy a bradu na červeno. Turci sa toho veľmi zľakli a začali doslova utekať z jágerských bášt, pretože si mysleli, že obrancovia pevnosti pijú býčiu krv. Podľa dobových záznamov obliehanie, ktoré trvalo viac ako mesiac, samozrejme nebolo také jednoduché, no je faktom, že tureckí sultáni museli čakať ďalších 44 rokov, kým sa im jágerský hrad dostal do rúk. Turecká nadvláda v Jágri trvala od r. 1596 do 1687 a počas tohto obdobia bolo v meste postavených desať minaretov, z ktorých sa zachoval iba jeden. 40 metrov vysoká pieskovcová veža je najsevernejším tureckým minaretom v Európe a jednou z najnavštevovanejších pamiatok v severnom Maďarsku. Ak sa nebojíte úzkeho točitého schodiska, po 98 schodoch sa dostanete na balkón, z ktorého si môžete vychutnať krásny výhľad na mesto.

Foto: Pexels

Turecké kúpele

Bazén tureckých kúpeľov bol vybudovaný v rokoch 1610 až 1617. Kúpele boli v nasledujúcich storočiach viackrát dopĺňané a prestavované. Dominantnou časťou stavby je kupola, ktorej krytinu tvorí 200 000 pozlátených mozaík. Z prameňov pod dnom bazéna vyviera medzi trhlinami vzácna radónová liečivá voda. Celkovo je tu šesť bazénov – tradičný turecký ilija, hamam a wellness bazény.

Foto: Egertermal.hu

Szépasszony-völgy

Sotva sa nájde taký milovník vína, ktorý by pri návšteve Jágra nezavítal do tejto doliny. Szépasszony-völgy – Údolie krásnej ženy –, kam sa z centra mesta dostanete len za pár minút, je centrom Jágerskej vinárskej oblasti, kde sa nachádza množstvo vinárstiev. „Pivničné mesto“, kde sú vínne pivnice vytesané do mäkkého sopečného tufu a siahajú hlboko do vnútra kopca.

Egerszalók – maďarské Pamukkale

Len niekoľko kilometrov od Jágra pri obci Egerszalók čaká na návštevníkov vzácny prírodný útvar. Kryštály vápnika, ktoré sa vyzrážali z vyvierajúcej termálnej vody, vytvorili snehobiely travertínový kopec – podobné môžete vidieť len v Pamukkale v Turecku a Yellowstone Park v USA. Základom liečebnej turistiky v Egerszalóku je sírna termálna voda, ktorá obzvlášť dobre pôsobí na choroby pohybového ústrojenstva.