​Oficiálne: najdrahšie mestá sveta v roku 2024 ​Oficiálne: najdrahšie mestá sveta v roku 2024
Foto: Unsplash

2024-07-03

​Oficiálne: najdrahšie mestá sveta v roku 2024

V súčasnosti je čoraz bežnejšie, že pracovníci hľadajú svoje šťastie radšej v zahraničí ako vo vlastnej krajine: zatiaľ čo niektoré miesta ponúkajú pracovníkom na diaľku dlhé víza a nízke ceny, iné − v inak obľúbených dovolenkových destináciách - len nedávno umožnili cestujúcim dlhší pobyt.

Životné náklady sú určite jedným z najdôležitejších faktorov pri sťahovaní, čo vie aj spoločnosť Mercer, ktorá poskytuje finančné služby: táto spoločnosť pravidelne vykonáva prieskum, aby informovala nadnárodné spoločnosti o tom, ako najlepšie pomôcť svojim zamestnancom, ktorí sa sťahujú do zahraničia, uvádza Time Out.

Vo svojej najnovšej analýze zostavila zoznam najdrahších miest na svete na základe 200 kritérií. Medzi ne patrili napríklad náklady na verejnú dopravu, potraviny, oblečenie a zábavu, ale vo svojom každoročnom prieskume zohľadnili aj náklady na bývanie a mieru inflácie.

Hongkong sa tak stal najdrahším mestom, ktoré sa už piaty rok po sebe umiestnilo na čele rebríčka spoločnosti Mercer. Na druhom mieste sa umiestnil Singapur a za ním štyri švajčiarske mestá.

Prečítajte si aj: Švajčiarsko za rozumnú cenu

​ZOZNAM VYZERÁ TAKTO:
  1. Hongkong
  2. Singapur
  3. Zürich, Švajčiarsko
  4. Ženeva, Švajčiarsko
  5. Bazilej, Švajčiarsko
  6. Bern, Švajčiarsko
  7. New York, Spojené štáty americké
  8. Londýn, Spojené kráľovstvo
  9. Nassau, Bahamy
  10. Los Angeles, Spojené štáty

Foto: Unsplash

V prieskume sa zisťovalo aj to, do akej miery sú životné náklady v súlade s vysokou kvalitou života. Na základe toho boli mestá rozdelené do štyroch kategórií:

1. Nízke životné náklady a nízka kvalita života − sem patria napríklad Istanbul (Turecko), Bombaj (India), Bangkok (Thajsko), Dauha (Katar), Káhira (Egypt), Belehrad (Srbsko) a Bukurešť (Rumunsko).

2. Nízke životné náklady, ale vysoká kvalita života − do tejto kategórie patria napríklad Ľubľana (Slovinsko), Kuala Lumpur (Malajzia), Santiago (Čile), Záhreb (Chorvátsko), Varšava (Poľsko) a Budapešť (Maďarsko).

3. Vysoké životné náklady a vysoká kvalita života − do tejto kategórie patria okrem vyššie uvedených miest aj Kodaň (Dánsko), Riga (Lotyšsko), Viedeň (Rakúsko), Berlín (Nemecko), Lisabon (Portugalsko), Praha (Česká republika), Rím (Taliansko) a hlavné mestá škandinávskych krajín.

4. Vysoké životné náklady, ale nízka kvalita života − do tejto nešťastnej kategórie patria Tel Aviv (Izrael), Šanghaj (Čína), Rijád (Saudská Arábia), Peking (Čína) a Mexico City (Mexiko).

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:

Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.