Výlety na sopky 7. – Mauna Loa Výlety na sopky 7. – Mauna Loa
Foto: Shutterstock

2023-06-17

Výlety na sopky 7. – Mauna Loa

Najväčšia aktívna sopka na Zemi

Havajské súostrovie uprostred Tichého oceánu leží nad tzv. horúcou škvrnou – teda v mieste, kde je zemská kôra veľmi tenká, takže magma prúdiaca nahor z hĺbky sa ľahko dostane na povrch. Súostrovie vzniklo len asi pred 700 000 rokmi a každý ostrov je sopečného pôvodu. Na najväčšom členovi súostrovia, ostrove Havaj (The Big Island), nájdeme aj skutočnú kuriozitu, najväčšiu aktívnu sopku sveta. 4 170 metrov vysoká Mauna Loa je z geologického hľadiska veľmi mladá, keďže sa z oceánu vynorila len pred 400 000 rokmi. 90 % jej povrchu pokrýva čadičová láva stará menej ako 4 000 rokov. Erupcie sopky sa vyznačujú pokojnými lávovými prúdmi nízkeho tlaku, čo sa odráža aj na mierne naklonenom tvare sopky. Vulkanológovia nazývajú tento typ erupcie havajská erupcia, ktorá je zvyčajne neškodná, ale je mimoriadne veľkolepým javom.

Náboženský symbol a stavebný materiál

Názov Mauna Loa znamená v havajčine dlhá hora, čo vyjadrujú majestátne rozmery 120-kilometrového horského obra. Jej erupcie sa najčastejšie začínajú na vrchole kaldery, potom sa magma dostane na povrch puklinami a pokračuje svojou cestou ako žeravý lávový prúd do nižších oblastí, niekedy sa dokonca dostane až k oceánu. Mauna Loa je nielen najväčšia sopka na Zemi, ale aj jedna z najaktívnejších. Jej erupcie sú presne zdokumentované od roku 1843, odvtedy bola aktívna 35-krát, naposledy koncom roka 2022. Nie je známa svojou ničivou silou, ale pôsobivými lávovými prúdmi, ktoré v noci len tak žiaria. Mauna Loa je ideálna lokalita pre geologický výskum, kde vedci môžu skúmať vlastnosti sopiek v relatívne bezpečných podmienkach. Domorodci z Havaja v nej vidia náboženský symbol, považujú ju za posvätnú horu, no pre miestnych je aj významným prírodným zdrojom: jej vychladnutá láva sa využíva napríklad na stavbu ciest.

Foto: unsplash

Cesta na vrchol

Podmienky na vrchole Mauna Loa sú dosť drsné, no ako najväčšia aktívna sopka na svete je atraktívnou destináciou pre dobrodružných turistov. Organizujú sa aj výlety helikoptérou, ktoré sú tiež veľkým zážitkom. Skutočne veľkou výzvou sú však turistické chodníky, keďže často vedú cez sypkú, ešte nie celkom stuhnutú lávu. Chodníky sú značené nahromadenými skalami a pri zlej viditeľnosti sa dá ľahko stratiť. Preto sa môžu na chodníky vydať len turisti s vhodnou výbavou, ktorí majú skúsenosti s vysokohorskou turistikou a sú v dobrej fyzickej kondícii. Na staniciach trás možno stráviť maximálne 3 po sebe nasledujúce noci.

Do oblasti okolo vrcholu Mauna Loa sa dá dostať dvoma cestami: Mauna Loa Road: vedie z vyhliadky Mauna Loa na Puʻuʻulaʻula a potom na vrchol. Prevýšenie trasy je výrazné. Mauna Loa Observatory Road: vedie od Observatória Mauna Loa k Summit Cabin a ďalej na samotný vrchol.

Foto: unsplash