2024-08-07
Nedostatok vody v južnom Taliansku, turistov zo Sicílie ubúda
Sicília čelí vážnemu nedostatku vody, napríklad v Agrigente je nedostatok vody. V iných častiach Stredozemného mora majú domácnosti k dispozícii vodu každých päť až sedem dní, ale v niektorých obciach tečie voda z kohútikov každých 20 dní. Obce zásobujú obyvateľstvo vodou pomocou cisterien a v obchodoch sa vo veľkom kupuje balená voda.
Prefekt mesta Agrigento odstavil tri mestské vodné elektrárne do 30. septembra. V Palerme, tiež na Sicílii, boli minulý týždeň zavedené obmedzenia dodávky vody. Noviny Il Messaggero citovali majiteľa hotela Giovanniho Lopeza, ktorý povedal, že turisti sa pred rezerváciou izby pýtajú, či sa môžu večer osprchovať na konci horúceho dňa.
Neviem, čo na to povedať
− povedal Giovanni Lopez.
V talianskom regióne boli ešte vo februári zavedené obmedzenia dodávky vody, aby sa zabránilo úplnému vyschnutiu miest. Situácii nepomáha ani netesniaci, nefunkčný vodovodný systém, ktorý ovplyvňuje nielen cestovný ruch, ale aj poľnohospodárstvo, ďalšie hlavné odvetvie regiónu. Ide o dve hospodársky najdôležitejšie odvetvia.
Podľa Claudia Guarnieriho je nedostatok vody spôsobený suchom „hrozný, (...) vážny, na iných miestach kritický". Zdôraznil, že vodné zdroje ostrova s viac ako piatimi miliónmi obyvateľov sa v porovnaní s minulým rokom znížili o polovicu. 1. júna obyvatelia Agrigenta protestovali pred radnicou a skandovali „Chceme vodu!".
Nicola dell'Acqua, vládny splnomocnenec vymenovaný v roku 2023 na riešenie nedostatku zrážok, ktorý postihuje celú krajinu, uviedol, že sú potrebné zásahy do infraštruktúry, na ktoré sa za posledných sedemdesiat rokov nedostali zdroje na štátnej ani miestnej úrovni. Talianska provincia Apúlia, ktorá sa nachádza v päte pomyselnej talianskej čižmy, tiež vyhlásila krízu s vodou, najmä v oblastiach Foggia a Bari. Viaceré obce v regiónoch Lazio, Abruzzo a Marche v strednom Taliansku tiež zaviedli nočné uzávery vody. V meste Ascoli v Marche, kde žije viac ako 45 000 ľudí, sa ukladá pokuta 500 eur každému, kto poruší pravidlá tým, že v noci pustí kohútiky. Zakázané je aj umývanie áut a polievanie záhrad.
Situáciu zhoršujú požiare krovín: na Sicílii od začiatku roka vyhorelo už viac ako 10 000 hektárov, čo je o tridsať percent viac ako v rovnakom období v roku 2023.
Španielsko ide v podobných šľapajach, pričom mnohé z jeho turisticky obľúbených miest sú na rýchlej ceste k vysušeniu. Malorka už výrazne sprísňuje obmedzenia dodávok vody nielen pre dovolenkárov v regióne, ale aj pre miestnych obyvateľov, keďže sa snaží predísť potenciálnej mimoriadnej situácii extrémneho sucha a nedostatku vody v hlavnej sezóne. Podľa miestneho úradu je prenájom nádrží na vodu z finančných dôvodov nerealizovateľný. Obmedzenia vstúpili do platnosti 15. júla, čo znamená, že voda z vodovodných kohútikov nepotečie v čase od 11:00 do 16:00 hod.
Podľa pravidiel bude zakázané používať pitnú vodu na umývanie áut a terás, napúšťanie bazénov a zalievanie rastlín.
Severovýchod Katalánska by mal urobiť to isté a zaviesť obmedzenie vody pre turistov v najsuchších oblastiach regiónu. Barcelona spotrebuje 160 litrov vody na obyvateľa denne, čo je výrazne pod súčasným limitom 200 litrov, čo je dobrá správa. Cestovný ruch tvorí takmer 12% španielskej ekonomiky, ale skupiny na ochranu vody zvyšujú tlak na obmedzenie spotreby vody návštevníkmi počas sucha.
Podľa istej barcelonskej hotelovej spoločnosti spotreboval v roku 2022 priemerný turista v Barcelone približne 163 litrov denne, zatiaľ čo v prípade luxusných hotelov sa toto číslo zvýšilo na viac ako 240 litrov.
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !