2022-08-09
Tri menej známe, no nemenej krásne nemecké hrady a zámky
Miesto zámku Schwerin bolo odjakživa obývané šľachtou. Do 19. storočia tam stálo šľachtické sídlo, ktoré striedalo majiteľov a generácie, no v roku 1848 dostal sídlo do rúk Fridrich František II., ktorý bol vojvodom v Mecklenburgu-Schwerine. Jeho myšlienka o rekonštrukcii rozšírila zámok medzi rokmi 1848 a 1857 do obrovského komplexu. Od tej doby tvorí zámok 653 miestností. Skoro každá z nich má nádych luxusu. Vďaka tomuto sa stal Schwerin pýchou regiónu a prázdninovým sídlom mnohých šľachtických rodín. V dnešnej dobe tu sídli krajský parlament.
Interiér zámku, ale aj celkovo jeho dizajn, je mixom toho najlepšieho, čo Európa v tej dobe vedela poskytnúť. Architekt George Adolf Demmler bol vyslaný vojvodom na cestu po kontinente, aby čerpal inšpiráciu z kráľovských miest. Jeho siene sú teda honosné a za najkrajšiu sa považuje trónna miestnosť.
Okrem sídla krajského parlamentu tieto prekrásne zdobené priestory našli svoje využitie aj v kultúre. Interiér sa pravidelne využíva na koncerty a iné podujatia, ale aj verejné prehliadky. Zvoliť si môžete audiosprievodcu alebo prehliadku v skupine so sprievodcom. Okrem interiéru nezabudnite na krásne barokové záhrady a kolonádu, ktoré obklopujú zámok Schwerin.
Podľa legendy tu môžete stretnúť malého ducha Petermännchena. Nemusíte sa ho však báť. Ľudia, ktorí ho videli, opisujú, ako rád šantí po chodbách oblečený v šatách zo 17. storočia. So sebou nosí množstvo kľúčov, vďaka ktorým sa dostane do všetkých zamknutých dvier zámku.
Posledná a vlastne jedna z najlepších scenérií, ktoré by ste si nemali nechať ujsť, je odraz zámku na hladine jazera. Ak sa zahľadíte dostatočne dlho, všimnete si nespočetne veľa vežičiek, ktoré má Schwerin. Ak by ste si na každú z nich vyhradili deň, ich skúmaním by ste strávili rok, pretože zámok Schwerin ich má presne 365.

Foto: Pixabay
Zámok Mespelbrunn sa nachádza v krásnom údolí Elsava v Spessart a z každej strany ho obklopuje les a vzdialené kopce. Jeho návšteva prináša únik z reality a moderného sveta. Ľudom sa však nevyhnete. Jeho zákutia lákajú až 100 000 turistov ročne. Zámok Mespelbrunn má viac ako 600-ročnú históriu a vďaka svojej polohe toho prežil v priebehu storočí mnoho. Napriek tomu zostal v rodinnom vlastníctve stovky rokov.
Začiatkom 50. rokov minulého storočia sa rodina rozhodla hrad sprístupniť verejnosti. Rodina, ktorá nesie oficiálny názov „Grafen von Ingelheim zvaná Echter von und zu Mespelbrunn“, napriek tomu stále až dodnes žije v južnom krídle domu, pričom severné krídlo je čiastočne sprístupnené verejnosti od skončenia druhej svetovej vojny.

Foto: Pixabay
Hrad Hohenzollern je umiestnený na rovnomennej hore a nachádza sa približne 50 kilometrov južne od Stuttgartu. Prvá zmienka o tomto sídle pochádza z roku 1061. Vzhľad, veľkosť a vybavenie pôvodného hradu nie sú známe. V tom čase to však musel byť rozsiahly a umelecký komplex, nakoľko dostupné zdroje, ktoré sa zachovali, ho označujú ako „Korunu všetkých hradov vo Švábsku“ alebo ako „najpevnejší dom v Nemecku“. V trinástom storočí bol hrad úplne zničený. O niekoľko rokov nato bol na mieste pôvodného hradu postavený nový hrad Hohenzollern. Podľa dostupných zdrojov bol omnoho väčší a opevnenejší. Počas tridsaťročnej vojny bol hrad premenený na pevnosť. Neskôr bol vo vlastníctve Habsburgovcov. Po odchode posledného rakúskeho majiteľa začal hrad chátrať. Na začiatku 19. storočia zostala jedinou zachovanou stavbou iba pýcha hradu: kaplnka sv. Michala.
Hrad za svoju súčasnú podobu vďačí Fridrichovi Viliamovi Pruskému. Ten sa chcel počas svojich ciest dozvedieť viac o koreňoch svojej rodiny, a tak vystúpil na vrchol hory Hohenzollern. V roku 1844 už ako kráľ Fridrich Viliam IV. napísal v jednom zo svojich listov: Teraz sa tento môj dospievajúci sen, aby bol hrad Hohenzollern opäť obývateľný, zmenil na želanie.“ Tak sa aj stalo a v roku 1850 kráľ uskutočnil svoj dlhoročný sen a začal s opravou hradu. Po jeho smrti pokračoval v rekonštrukcii hradu jeho brat, kráľ Viliam I. Pruský. Spolu tak vytvorili jeden z najimpozantnejších nemeckých hradných komplexov. Poloha na najkrajšej hore Švábska dodáva hradu malebný vzhľad.
S viac ako 350 000 návštevníkmi ročne je hrad Hohenzollern jedným z najnavštevovanejších hradov v Nemecku. Hrad je v súkromnom vlastníctve rodu Hohenzollernovcov. Od roku 1954 využíva hrad aj nadácia princeznej Kiry. Nadáciu založila v roku 1952 Kira Kirillovna Romanovová, manželka Ľudovíta Ferdinanda Pruského. Nadácia využíva hrad na každoročný letný tábor pre deti z chudobných rodín.