2024-11-21
Nemecký ostrov plný najsmrteľnejších vírusov na svete
Na svete sú ostrovy, na ktorých nechceme zakotviť, a miesta, kam nesmieme ísť. Zaujímavé je, že Riems v Nemecku má oboje: je zakázaný pre turistov, ale aj bez toho ho asi mnohí nenavštívia. A prečo je to tak? Možno preto, že v tejto oblasti sa vyskytujú jedny z najnebezpečnejších vírusov na svete.
Na severe Nemecka sa v Baltskom mori nachádza ostrov, ktorý síce nepatrí medzi najnebezpečnejšie miesta na svete, ale patrí medzi oblasti, ktoré sú pre cudzincov prísne zakázané.
Komplex je domovom viac ako 70 najnebezpečnejších vírusov, ktoré ľudstvo pozná. Vedci tu pracujú na patogénoch, ktoré sú zodpovedné napríklad za ebolu, COVID, besnotu a mor. Nie je preto prekvapujúce, že centrum je chránené najvyšším stupňom biologickej bezpečnosti (BSL-4) a má veľmi prísny systém kontroly prístupu.
Poslaním ústavu je chrániť zdravie zvierat a ľudí pred vírusmi, ktorým sú vystavení pri výskume infekčných chorôb a rôznych experimentoch. Štúdiom týchto nebezpečných patogénov v prísne kontrolovanom prostredí zohrávajú vedci pracujúci na ostrove Riems kľúčovú úlohu pri ochrane zdravia na celom svete.
Príbeh Riemsu a výskumu vírusov siaha do začiatku 20. storočia: v roku 1898 mikrobiológ Friedrich Loeffler a nemecký bakteriológ Paul Frosch zistili, že vírus slintačky a krívačky, ktorý ohrozuje zvieratá, spôsobuje filtrovateľný a samoreplikujúci sa patogén. V tom čase sa na 1,3 km dlhom ostrove nachádzala len jedna malá budova, dnes však inštitút pokrýva takmer celý ostrov.
Krátko nato prišla druhá svetová vojna a Riems samozrejme neušetrila: stanica sa v tom čase využívala na výskum biologických zbraní. Táto temná kapitola jej histórie presne ilustruje, aké rizikové môže byť takéto miesto, a poukazuje aj na etické faktory, ktoré môžu podobné centrá ohrozovať.
V každom prípade sa v Riemse po skončení svetovej vojny obnovil poriadok a výskum tu odvtedy výrazne prispel k vývoju vakcín na ochranu pred rôznymi chorobami a vírusmi. Ako uvádza aj The Travel, vďaka vládnym financiám je dnes na piatich miestach ostrova 89 špičkových laboratórií, 163 stajní a približne 12 samostatných ústavov.
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !