​Zvláštny ostrov, kde sa v obchodoch platí mušľami ​Zvláštny ostrov, kde sa v obchodoch platí mušľami
Foto: Shutterstock

2024-04-21

​Zvláštny ostrov, kde sa v obchodoch platí mušľami

Na Malaite, najľudnatejšom ostrove Šalamúnových ostrovov, severne od Austrálie a vedľa Papuy-Novej Guiney, nie je otázka, koľko stojí mušľa, vôbec zvláštna, uvádza Vice.

Presná suma, ktorú môžete za mušle dostať, závisí od ich farby a tvaru

– uviedol pre noviny miestny obchodník.

Za šnúru tmavších mušlí si napríklad pri súčasnom výmennom kurze kúpite asi dve malé škatuľky tuniaka, ale červené majú väčšiu hodnotu: šnúra dlhá 1-1,5 metra, čo je priemer, dokáže uživiť veľkú rodinu na niekoľko dní.

Mušle sa používajú ako platidlo len na ostrove Malaita, ale na okolitej pevnine sú platidlom aj peniaze.

Peniaze z mäkkýšov sa zarábajú v miestnej lagúne Langa Langa, kde sa reportér Vice stretol s manželským párom, ktorý vedie nie príliš prosperujúcu turistickú kanceláriu. V neprítomnosti hostí Gustav a Serah Keiovci vymysleli plán B a začali zbierať mušle. Dúfajú, že sa im úspory jedného dňa vyplatia, najmä preto, že mnohí miestni obyvatelia sú dnes odkázaní na dovoz mušlí.

​PODIVNÝ PRÍBEH LANGA LANGA

Langa Langa je veľmi zaujímavé miesto: približne pred 150 rokmi museli miestni obyvatelia vybudovať v lagúne umelé ostrovy, aby unikli kanibalom, ktorí ju pravidelne navštevovali. Legenda hovorí, že hoci lagúna bola pre kanibalov lákavým cieľom, oceánu sa dosť báli.

Na umelých ostrovoch však bolo potrebné s niečím obchodovať, a tak miestni obyvatelia začali čistiť mušle. Ešte začiatkom 20. storočia sa v celom Tichomorí bežne platilo mušľami, ale ostatné národy sa pridali k modernému trendu a upustili od tohto typu platidla.

Malačania sa však tejto tradície nevzdali a sú jednou z posledných komunít, kde sa stále akceptuje.

Mušle však zohrávajú dôležitú úlohu aj v inej oblasti života: muži môžu získať svoju budúcu manželku prostredníctvom mušlí.

Hoci škrupiny ešte nie sú také lákavé ako bitcoin, miestni obyvatelia tvrdia, že ich výmenný kurz sa za posledných 30 rokov zvýšil približne päťnásobne.

V súčasnosti väčšina peňazí z mušlí pochádza od turistov, ale používajú sa aj na výrobu šperkov, ktoré sa predávajú na trhu v hlavnom meste Honiara. Napriek tomu miestni obyvatelia tvrdia, že ich špeciálna mena nikdy nevyjde z módy.

Na ostrove ju vidíte všade, kam sa pozriete. Myslím, že to tak bude vždy. Moje deti, ich deti a deti ich detí ju budú stále používať. Myslím si to.

– povedala Mary Brunová, ktorej celá rodina žije v oblasti lagúny Langa Langa.

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:

Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.