2024-08-04
Brána do pekla na hrade Houska
Mnohé hrady strážia obchodné cesty, no tento vraj údajne bránu do pekla.
Stredoveká pevnosť postavená uprostred ničoho. Zdanlivo nemá nič, čo by bolo potrebné brániť. Sú teda legendy pravdivé a hrad Houska stráži bránu do pekla?
Väčšina hradov má svoju osobitú atmosféru – takým je aj hrad Houska v Česku, opradený legendami, podľa ktorých bola pevnosť postavená priamo nad vchodom do pekla. Pravdivosť príbehov sa nedá overiť, ale faktom je, že budova má nejaké zvláštnosti. Prvým je, že okná hradu nie sú pravé, v mnohých prípadoch je za sklom iba múr. Hrad nie je opevnený, nemá obranné múry, vodný zdroj ani kuchyňu. Zvláštna je aj jeho poloha, keďže v okolí sú len husté lesy a močiare a miesto nebolo zo strategického hľadiska dôležité.
V 13. storočí miestni obyvatelia hlásili podivné javy v hustých lesoch na Houske. Rozprávali sa o bezodnej jame a o okrídlených zveroch vynárajúcich sa z jej hlbín. Legenda hovorí, že miestny vojvoda, odhodlaný rozptýliť akékoľvek predstavy o pekelných udalostiach, zariadil, aby bol do diery spustený mladý väzeň. Po niekoľkých sekundách začal kričať, a keď ho vytiahli späť, vyzeral, ako keby zostarol o tridsať rokov, jeho vlasy zbeleli a po celom tele mal vrásky. To, čo v tme zažil, ho natoľko vyrušilo, že skončil v blázinci, kde o dva dni na to z neznámych príčin zomrel. Vojvoda potom nechal postaviť hrad Houska. Bol dokončený v roku 1278. Ranogotická stavba nie je nijak zvlášť honosná. Má vnútorné nádvorie a dvojposchodovú kaplnku, ktorá sa podľa tradície nachádza priamo nad peklom. Samotná svätyňa je nezvyčajná pre množstvo odkazov na Satana a pohanstvo.
Hrad slúžil čisto administratívnym účelom: spravovali tu kráľovské majetky a pozemky. Na hororových príbehoch to však nič nezmenilo. Rozprávali sa o duchoch, ktorí sa v noci objavujú na hrade a o predmetoch, ktoré lietajú okolo. Možno aj tieto príbehy prispeli k tomu, že hrad je pre návštevníkov otvorený len od roku 1999. V kaplnke sa zachovali niektoré časti 600-ročných fresiek, ale môžete vidieť aj množstvo malieb, vrátane obrazov démonických postáv a tvorov podobných zvieratám. Na hrade Houska sa vyrobilo niekoľko medzinárodných televíznych programov, ktoré údajne pomocou zvukov a podivných filmových záberov dokazovali existenciu duchov. Vplyv masmédií je pekelne silný, a tak nečudo, že sa hrad Houska znovu a znovu objavuje v rebríčkoch najstrašidelnejších miest sveta.
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !