Malá Viedeň vo východnej Európe: Temešvár Malá Viedeň vo východnej Európe: Temešvár
Foto: Timisoara 2023

2023-06-22

Malá Viedeň vo východnej Európe: Temešvár

Mesto prvenstiev

Temešvár je známy aj ako Mesto svetla, a to nielen preto, že tu prepukli iskry rumunskej revolúcie, ale aj preto, že v roku 1884 tu bolo po prvý raz zavedené elektrické pouličné osvetlenie, teda prvé verejné osvetlenie v Európe. Ďalším prvenstvom je, že tu bola otvorená prvá verejná knižnica rakúsko-uhorskej monarchie a v roku 1745 tu bola postavená prvá mestská nemocnica, čím Temešvár predbehol o 24 rokov Viedeň a o 34 rokov Budín.

Foto: Timisoara 2023

Prechádzka v Temešvári

Hrad Hunyadi je jednou z najstarších pamiatok Temešváru. Postavil ho sedmohradský vojvoda a temešský župan János Hunyadi v rokoch 1443 až 1447 na ruinách hradu zo 14. storočia. Hrad slúžil ako ubytovanie pre každého panovníka, ktorý prešiel cez Temešvár. Hrad je ľahko rozpoznateľný podľa jeho štvorcovej veže v tvare bašty. Viacjazyčný nápis na dvoch lampách pred ním oznamuje, že v roku 1884 sa Temešvár pýšil prvým elektrickým pouličným osvetlením v Európe.

Jedným z kultúrnych centier Rumunska je Národná opera v Temešvári, ktorej výstavba sa začala v roku 1871 a svoju dnešnú podobu napokon získala v roku 1875. Od konca 18. storočia sa v meste pravidelne konali operné predstavenia a z tohto pohľadu Temešvár konkuroval ktorejkoľvek európskej metropole. V opere v súčasnosti sídli Národné divadlo, ako aj Nemecké a Maďarské divadlo, t. j. predstavenia sa konajú v troch jazykoch.

Neprehliadnuteľnou farebnou a voňavou atrakciou je Park ruží, predtým nazývaný Rozárium, ktorý bol vytvorený v anglickom štýle v roku 1891 s malými cestičkami a kruhovými vzormi ruží. V parku obdivoval ruže aj František Jozef – v tom čase sa tu pestovalo 1 200 druhov ruží. Divadlo pod holým nebom nachádzajúce sa na území parku bolo postavené v medzivojnovom období.

Významným náboženským centrom je Pravoslávna katedrála Troch hierarchov, ktorá je zasvätená svätému Vazulovi Veľkému, svätému Gregorovi z Nazianzu a svätému Jánovi Zlatoústemu. 11-vežová katedrála bola postavená v rokoch 1936 až 1941 v novomoldavskom štýle, ktorý sa vyznačuje rímskymi, neskororenesančnými, tureckými a byzantskými architektonickými prvkami.

Foto: Timisoara 2023

Európske hlavné mesto kultúry

Program Európske hlavné mesto kultúry spustila v roku 1985 Rada Európskej únie. V roku 2023 je Temešvár držiteľom tohto titulu spolu s Vesprémom a Elefsinou, čo ponúka príležitosť prezentovať rozmanitosť európskych kultúr. Tento rok sa v Temešvári organizuje množstvo podujatí, na ktorých sa prezentujú mestské námestia a budovy. Návštevníci môžu navštíviť 15 divadelných, 12 hudobných a mnoho ďalších festivalov, ako aj vychutnať si množstvo pamiatok v meste.

Foto: Timisoara 2023