3 ázijské destinácie, o ktorých ste doteraz veľa nepočuli 3 ázijské destinácie, o ktorých ste doteraz veľa nepočuli
Foto: Shutterstock

2023-11-29

  • Drive
  • Destinácie
  • 3 ázijské destinácie, o ktorých ste doteraz veľa nepočuli

3 ázijské destinácie, o ktorých ste doteraz veľa nepočuli

DA NANG, VIETNAM

Toto moderné prístavné mesto sa po Covide stalo v Ázii jedným úspešným príbehom: počet turistov v roku 2023 už presiahol počty pred pandémiou – píše Condé Nast Traveler. Čiastočne za to vďačí novým leteckým spojeniam, ktorými sa dostanete do prístavného veľkomesta rýchlejšie. Každoročne v júni prepravujú denne zvedavých turistov viac ako 150 letmi na Medzinárodný festival ohňostroja v Da Nang. Ak sem zavítate, určite nevynechajte gastronomické zaujímavosti stredného Vietnamu, ktorými sú tradičná rezancová polievka Mì Quảng, a labužnícka kurkumová palacinka Bánh Xèo.

Foto: Shutterstock

20 minút od mesta na polostrove Son Tra sa nachádza najväčšia socha Budhu. Ide o 67 metrov vysokú sochu Lady Buddha. Polostrov je aj domovom mnohých chránených druhov zvierat – napr. ohrozenej opice menom Langur duk, ktoré žijú na chránenom území.

KOČI, INDIA 

Vodné cesty okolo Koči už storočia pozývajú návštevníkov: jeho zelenkasté mŕtve ramená, lagúny a rieky sú aspoň také lákavé pre turistov ako boli lákavé pre arabských, čínskych a európskych kupcov okolo roku 1300. Veľkomesto je známe krásnymi prírodnými danosťami a v súčasnosti aj energetickým hospodárením, ktoré je na svete jedinečné.

​V roku 2021 sa rozbehol prvý vodný systém metra, ktorý prepája 10 ostrovov mesta Koči. Aj keď to bolo pokrokové vďaka lodiam na hybridný pohon, do konca roka 2024 plánujú, že na 100 % budú fungovať na solárnu energiu. Ak pre nič iné, tak práve kvôli tomuto sa tam oplatí vycestovať. Na dôvažok sa po prílete ocitnete na letisku, ktoré už teraz využíva výlučne solárnu energiu.

HODVÁBNA CESTA, UZBEKISTAN

Starodávnu Hodvábnu cestu využívali storočia kupci, ktorí cestovali z Číny do Iránu a Turecka. Jej pamiatku si uchovávajú uzbecké mestá – Samarkand, Taškent, Buchara a Chiva. Ľudia, ktorí vtedy žili z obchodovania, museli počítať s dlhou, namáhavou cestou na chrbte ťavy, dnes už hlavné mesto krajiny s Taškentom, Samarkandom a Bucharou spájajú moderné rýchlovlaky.

Keďže sa k tejto rozvinutej sieti železníc pripojí v roku 2024 aj Čína, dá sa povedať, že ešte nikdy nebolo také ľahké prejsť uzbeckú časť Hodvábnej cesty.

Tashkent Uzbekistan. The City on the Silk Road

Minarety a tyrkysové dlaždice v Samarkande sú súčasťou dedičstva, ktoré zanechali vládnuci Timuridovci v 15. storočí. V Buchare zase okrem očarujúceho komplexu mešít udržiavajú aj starodávnu tradíciu tkania kobercov. V Taškente sa spája historické dedičstvo s moderným veľkomestským rozmachom. A na dôležitosť Chivy poukazuje to, že sa stala turistickým hlavným mestom v islamskom svete pre rok 2024.

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky: pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.