Strácame cestnú etiketu? Slovenské cesty volajú po zmene Strácame cestnú etiketu? Slovenské cesty volajú po zmene
Foto: Cyclurban.eu

2024-05-29

  • Drive
  • Drive-tip
  • Strácame cestnú etiketu? Slovenské cesty volajú po zmene

Strácame cestnú etiketu? Slovenské cesty volajú po zmene

Jednoduché malé gestá

Jednou z najdôležitejších zásad cestnej etikety je poďakovanie za pustenie vyhodením oboch smeroviek. Toto jednoduché, ale účinné gesto môže výrazne prispieť k zlepšeniu atmosféry na cestách. Keď vás niekto pustí do pruhu alebo vám dá prednosť, je slušné sa mu za to poďakovať. Týmto spôsobom nielen prejavíte vďaku, ale tiež povzbudíte ostatných vodičov k podobnému ohľaduplnému správaniu.

Dvojblinkre je teda cestné „ďakujem“ a bliknutie diaľkovými svetlami je „nemáš za čo“.

Zipsovanie stále nie je samozrejmosť

Ďalším dôležitým pravidlom je tzv. zipsovanie pri zúžených pruhoch. Keď sa cesty zúžia, je nevyhnutné, aby vodiči striedavo vchádzali do pruhu, čím sa zabezpečí plynulý a efektívny pohyb vozidiel. Bohužiaľ, mnohí vodiči tento princíp ignorujú, čo vedie k nebezpečným situáciám a zbytočným kolónam. Zavedenie tohto pravidla do praxe si vyžaduje len trochu trpezlivosti a ochoty rešpektovať druhých.

Dôležité je, aby ste sa zipsovali až v mieste zužovania, keďže skoršie reagujúci vodiči zbytočne vytvárajú dlhšiu kolónu.

Foto: Pixabay

Každý účastník má právo na bezpečnú jazdu

Pri predbiehaní cyklistov je kľúčové dodržiavať bezpečný odstup 1,5 metra, čo zodpovedá šírke jedného jazdného pruhu. Cyklisti sú zraniteľní účastníci cestnej premávky a tento bezpečnostný odstup môže zabrániť mnohým nehodám. Je dôležité uvedomiť si, že každý účastník cestnej premávky má právo na bezpečnú jazdu, a to vrátane cyklistov, ktorých životy sú často v rukách vodičov motorových vozidiel.

Okrem týchto základných pravidiel by sme mali venovať pozornosť aj iným aspektom slušného správania na cestách. Napríklad:

  • správne používanie diaľkových svetiel, aby sme neoslepovali ostatných vodičov, ale ani chodcov a cyklistov
  • pri zápchach myslite na to, či keď auto pred vami zastane, nezostanete blokovať križovatku, alebo prechod pre chodcov
  • pri školách spomaľte, hoci to zákon neukladá – a to najmä ráno a okolo obeda a skorého popoludnia, keď sa v okolí deti najviac pohybujú
  • pri parkovaní sa uistite, že nikomu neblokujete výjazd autom, ani vjazd do dvora či možnosť zásobovania

Foto: Unsplash / Dan Gold

  • smerovky používajte aj na parkoviskách, aby ste ostatným účastníkom premávky dali vedieť o svojich úmysloch
  • pri otváraní dverí po zaparkovaní dávajte pozor, aby ste neodreli vedľa zaparkované vozidlo a tiež sa pred otvorením cez spätné zrkadlá uistite, či sa neblíži zozadu cyklista
  • nechávajte dostatok priestoru motocyklom, hoci je to menšie vozidlo, motorkári si zaslúžia dostatočný priestor a odstup – náhle brzdenie či zmena smeru je na motorke pre málo chráneného motocyklistu násobne ťažšie
  • ak vidíte za sebou motorkárov, ktorí vás môžu bezpečne predchádzať, posuňte sa k pravej krajnici – keď vás predbehnú, vystretie pravej nohy je zas malé motorkárske „ďakujem“

Je až zarážajúce, ako málo času získame naháňaním sa na cestách. Doslova minúty znamenajú stres, nebezpečenstvo a pokazený deň pre mnohých. S malými krokmi cestnej etikety by sme však všetci do cieľa mohli prísť o niečo viac zrelaxovaní a možno dokonca aj s úsmevom. Na to by aby na našich cestách bola obrovská zmena, je však len a len na nás.

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:

Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.

Foto: Unsplash / Nabeel Syed